Приватний охоронний бізнес Пакистану: сервіс, далекий від світових стандартів

Приватний охоронний бізнес Пакистану: сервіс, далекий від світових стандартів
Дуже може бути, що саме завдяки ініційованої десять років тому антитерористичної кампанії проти «Аль-Каїди» і «Талібану», зараз в пакистанських містах стало спокійніше, і хвиля збройних нападів і терактів за участю смертників дещо вщухла. Однак поранення, отриманий на цьому тижні 14-річною дівчинкою внаслідок пострілів талібських бойовиків в долині Сват, явно свідчать про те, що злочинність все ще залишається великою проблемою для Пакистану. Проблемою, що провокує розвиток певного виду бізнесу — приватної охорони.

Збройні напади і викрадання людей в таких містах, як Карачі, комерційної столиці Пакистану, змушують еліту країни звертатися до послуг приватних компаній, що надають охоронців для захисту їхніх будинків та бізнесу.

Рівень злочинності зростає як результат контрабандних операцій з переправлення зброї і наркотиків в зубожілі пакистанські регіони з сусіднього Афганістану. Уряд країни, проте ж, не призводить точні статистичні дані про те, скільки людей в Карачі живе за межею бідності, загальне число населення якого становить близько 19 мільйонів чоловік. Один з представників керівництва поліції міста розповів в інтерв’ю журналістам «Файненшл Таймс», що «приблизно 30-40% жителів Карачі знаходяться в нетрів умовах».

Поряд зі збільшенням попиту на охоронні компанії, все частіше і частіше звучить критика відносно якості сервісу. Більш того, деякі охоронці приватних агентств навіть підозрювалися в «інсайдерської діяльності» — надання відомостей потенційним злочинцям в обмін на частку.
Представники «Файненшл Таймс» стали свідками допиту охоронця, затриманого в серпні офіцерами поліції Карачі під час пограбування будинку, за забезпечення безпеки якого він отримував зарплату.

«Це людина була на своєму посту, озброєний і в уніформі, — пояснював слідчий. — Він стверджує, що грабіжники його били, і, зв’язавши за спиною руки, закрили у вбиральні. Але в його історії багато нестиковок. На його тілі немає жодної подряпини», — додав поліцейський, натякаючи на те, що охоронець під час пограбування міг виконувати роль спільника.

Міністерство внутрішніх справ не додає загальної розголосу кількість охоронних компаній, існуючих в цій південно-азіатській країні. Один з чиновників МВС в Ісламабаді розповів, що, за його підрахунками, тут діють близько 350 компаній, а їх загальний штат налічує близько 300 000 чоловік. Проте жодне з цих підприємств не зареєстровано на пакистанському фондовому ринку, що означає тільки одне — керівництво цих ПОП не повинно повідомляти про свої фінансові надходження.

Критики кажуть, що брак контролю з боку державних органів призвів до того, що багато компаній надають сервіс, далекий від світових стандартів. «Мені відомо про випадки, коли люди протягом дня виконують роботу кухаря або садівника, а потім одягають уніформу охоронця і оговтуються на нічне чергування, — сказав Харун Рашид, колишній глава комітету Карачі з питань комерції та бізнесу. — Тут практично відсутні регулюючі механізми, за допомогою яких можна було б перевірити високі стандарти сервісу компаній, що надають таких охоронців».

Західні дипломати вказують на те, що підвищення рівня сервісу приватних охоронних компаній стало головною складністю для Пакистану після того, як іноземним охоронним компаніям було фактично заборонено вести свою діяльність на території цієї держави. За цим рішенням послідував арешт Саймона Девіса, підрядника ЦРУ, застрелив у січні 2011 року в місті Лахор двох озброєних людей. У березні 2011-го, коли американська і пакистанська сторони досягли домовленостей про виплату компенсацій сім’ям загиблих, його звільнили.

«Ніяких іноземних охоронних компаній в Пакистані не буде, — заявляє Рехман Малік, міністр внутрішніх справ. — Жителі Пакистану вкрай негативно ставляться до іноземців, що працюють в охоронному секторі».

Наслідком такої політики стало те, що після того, як у серпні представництво британської G4S (компанії, що не надала потрібне число охоронців для Лондонської Олімпіади) залишило Пакистан, інших можливостей, принаймні, в осяжному майбутньому для іноземних охоронних агентств, тут не передбачається.

Місцеві підприємці охоронного бізнесу кажуть, що рівень міської злочинності продовжує впливати на попит з боку заможних громадян, які шукають можливості для високоякісної захисту своєї власності.

«Багато клієнтів вимагають якості, — говорить Ікрам Сехгал, голова ради директорів Wackenhut Pakistan. — Навіть в економічних умовах такої країни, як Пакистан, ми повинні виправдовувати ці очікування ». Wackenhut Pakistan інвестувала кошти в будівлю, розташовану в Карачі, всередині якого знаходиться командний центр з аудіо-візуальної апаратурою, підключеної до багатьох охоронюваним об’єктам. Ця ініціатива різко контрастує з невеликими компаніями, що підтримують зв’язок зі своїми охоронцями лише за допомогою мобільної мережі.

Але інші, серед них і Матмаз Рахім, що представляє ще одну велику пакистанську охоронну компанію Phoenix Security, стверджує, що відсутність регулюючих механізмів дозволяє існувати «ненадійним» бізнес-організаціям, які оперують скромними бюджетами. «Якщо ви хочете відкрити офіс в невеликому приміщенні і найняти команду охоронців, ваші накладні витрати будуть не настільки значні», — додає він.
Більш досвідчені клієнти вимагають перевірки особистостей охоронців. У 80-х роках, коли почався бум приватних охоронних компаній, багато організацій приймали на роботу відставних військовослужбовців. Власники агентств могли встановити особи претендентів на посаду, переглянувши їхні документи. Сьогодні ці вимоги до кандидатів на посаду охоронця зовсім ігноруються, що підриває авторитет всього приватного охоронного ринку Пакистану. Саме тому офіцер поліції, що розслідує справу про пограбування будинку в Карачі, вправі заявити: «У затриманого охоронця немає історії. Він прожив в Карачі всього лише три місяці. Я не можу стверджувати, але, можливо, він є закоренілим злочинцем».