Слідами колорадського стрілка

Слідами колорадського стрілка
Підозрюваному у вбивстві 12 людей в кінотеатрі міста Аврора 24-річному Джеймсу Холмсу вдалося за допомогою інтернету зібрати збройний арсенал з більш ніж 6 тисячами набоїв. На думку критиків, причиною цьому послужило фактичну відсутність в Сполучених Штатах яких би то не було законодавчих обмежень на продаж боєприпасів.

За відомостями поліції, за кілька місяців до подій під час прем’єри «Батмана» підслідний за допомогою декількох натискань клавіш придбав 3 тисяч патронів для короткоствольної зброї, 3000 для штурмової гвинтівки і 350 для 12-каліберного дробовика. Вартість цієї вогневої потужності на інтернет-сайтах оцінюється в 3000 доларів, і зробити таку покупку було не складніше, ніж замовити книгу в Amazon. Крім іншого, підозрюваний купив кілька бронежилетів і іншу тактичну амуніцію, включаючи і високопродуктивний магазин барабанного типу, що вміщає до сотні патронів, за допомогою якого можливо зробити 50-60 пострілів на хвилину. Більше року тому чиновники з Вашингтона призупинили розгляд законодавчої ініціативи, по якій купити такий магазин було б неможливо.

Між іншим, в Україні для отримання дозволу на зброю потрібно отримати довідку про несудимість, а також відповідати всім іншим вимогам, вказаним у законодавстві.

Навіть при придбанні великих партій продавці зброї не зобов’язані повідомляти офіційні служби, тому і купівля амуніції Джеймсом Холмсом, що закінчили факультет неврології і які мали перш записів у своїй кримінальній історії, залишилася непоміченою правоохоронними відомствами. Експерти в збройовій сфері розповіли, що ні закони штату Колорадо, ні федеральне законодавство не зобов’язувало його проходити перевірку бекграунду або ж реєструвати свою покупку.

У декількох штатах — Іллінойсі, Массачусетсі і Нью-Джерсі, і таких містах, як Лос-Анджелес і Сакраменто, існують обмеження на продаж зброї, що припускають, що продавці повинні отримувати певні дозволи або ліцензії, або ж, що збройові диллери, будуть повідомляти владі про тому, кому і в якій кількості було продано зброю. Однак в Колорадо і в більшості штатів ринки зброї — онлайн-рітейлери та інтернет-магазини — практично не схильні державному регулюванню, таку ситуацію часто наводять як аргумент противники поширення зброї серед цивільних осіб.

Слідчі органи відмовляються повідомити, чи здійснював Холмс покупки в декількох компаніях, щоб не привертати до себе зайвої уваги.
Минулої неділі в квартирі Холмса був проведений обшук, вибухівка, виявлена там, була знешкоджена. Надалі стали з’являтися інші подробиці того, чим він займався протягом декількох тижнів, що передували нападу. З цих деталей вимальовується портрет людини, колись захопленого наукою про людський мозок і згодом проявив надзвичайний інтерес до зброї і способам його використання.

Холмс намагався брати участь у змаганні зі стрільби, 25 червня він надіслав електронною поштою заявку людям з Lead Valley Range, після чого один з організаторів Глен Роткович двічі передзвонював за вказаним телефоном, щоб повідомити Холмсу про місце проведення запланованого стрільбища. На дзвінок ніхто не відповів, але, зі слів представника компанії, голосове повідомлення, яке він почув, було досить незвичайним. «Досить невиразні слова були вимовлені гортанним голосом, його луджений бас, відрізнявся від голосів всіх інших потенційних учасників Lead Valley Range» — згадує Роткович. Холмс так і не передзвонив.

Відповідно до бланка замовлення, який надав Чед Уейнман, власник онлайн-магазину «Tactical Gear», на початку липня однофамілен героя романів Артура Конана Дойля придбав штурмової бронежилет Blackhawk Urban Assault Vest, ніж і два кріплення для магазину. Замовник зволів, щоб покупка була доставлена з кур’єром протягом двох днів за адресою в місті Аврора, на східній околиці Денвера, де минулої п’ятниці сталася кривава різанина. «Я вважаю, що це свідчить про те, що трапилося було ретельно сплановано» — сказав Уейнман в інтерв’ю американським медіа, додавши, що його компанія «висловлює глибокий жаль» через те, що їх екіпірування використовувалася під час масового вбивства.

2Спустя три тижні після тієї покупки вражені глядачі, що прийшли подивитися кінострічку «Темний лицар: Відродження легенди», стояли зовні кінотеатру і розповідали, як чоловік одягнений у темний одяг на манер армійського спецназу зі приховує обличчя газової маскою, увійшов до приміщення, кинув кілька газових гранат і відкрив безладний вогонь по присутніх.

Представник поліції, який погодився говорити на умовах анонімності, повідав про те, що слідча комісія в Аврорі прийшла до висновку, що під час стрілянини напівавтоматична гвинтівка зловмисника заклинила, і він був змушений стріляти з іншої зброї. На думку представників правоохоронних органів, якби не сталася ця раптова поломка, жертв було б ще більше.

Під час арешту на території, прилеглій до будівлі кінотеатру, у Холмса з собою виявилося чотири одиниці зброї, і на ньому все ще був бронежилет. Також у нього були таблетки-анаболіки Вікодин. Глава поліцейського управління Аврори Деніел Оетс зазначив в ефірі програми CBS «Face the Nation» роботу поліцейських, які помітили, що екіпіровка Холмса відрізнялася від тієї, яку використовує SWAT, якби не їхня спостережливість, злочинця могли б помилково прийняти за бійця спецназу і він би безперешкодно зник.

Організації, що закликають до посилення контролю за озброєнням цивільного населення, говорять про те, що трапилося є свідченням того, що будь-який бажаючий може безперешкодно зібрати великий збройовий арсенал і не привернути уваги влади. Громадські групи, що виступають за збереження існуючих норм володіння зброєю, у свою чергу, заявляють, що жорсткі обмеження не зроблять американське суспільство більш безпечним, але лише ущемлять конституційні права громадян. Лише кілька штатів і окремих міст прийняли закони, що вимагають, щоб збройові диллери відзначали тих, хто купує амуніцію. «Цей ринокдоступен всім — говорить Том Моусер, адвокат колорадській правозахисної організації, син якого був убитий під час перестрілки в Колумбіні в 1999 році — Інтернет змінив все. Тепер покупцям не потрібно показувати своє обличчя, їм все зійде з рук».

3 До обмежень по частині продажів амуніції закликають і деякі офіцери правоохоронних відомств Сполучених Штатів. «Мене турбує те, що люди можуть купувати зброю і супутню бойову екіпіровку через інтернет — ділився своєю думкою Чарльз Ремзі, спеціальний уповноважений поліцейського департаменту Філадельфії в програмі ABC« This Week »- Я не знаю, навіщо комусь може знадобитися бойову зброю. Необхідний розумний контроль за торгівлею в цій галузі. Ми ведемо безперервні дискусії з данномувопросу, але нічого не відбувається, тому що, на жаль, багатьом нашим законодавцям на федеральному рівні бракує мужності хоч що-небудь змінити.

Веб-сайти, що продають амуніцію і зброю, ведуть плідну діяльність у режимі реального часу. Вони діють як звичайні пункти електронної комерції, за єдиним винятком — представники таких компаній попереджають своїх клієнтів про те, що, згідно федеральним законам, у них повинна бути відсутнім судимість і що покупка також повинна узгоджуватися з їх місцевим законодавством, яке може кардинально відрізнятися від законів у інших штатах. Покупці мають право придбати ящики патронів, змінні барабани та інші елементи, пов’язані полюванні та стрільби.

Законопроект, що регулює торгівлю зброєю в інтернеті, що розглядався Конгресом в 1999 році, так і не був прийнятий. Демократи в Палаті громад і Сенаті висловлювалися за встановлення різних заходів, що обмежують продаж високопродуктивних магазинів, але жодна з подібних ініціатив була всерйоз розглянута республіканцями, які виступають за невід’ємне право володіння зброєю.

«Це інструмент війни — так висловилася Керолін МакКарті, представник демократичної партії від Нью-Йорка, про магазин для патронів, здатному вмістити до сотні куль, який, зі слів поліцейських, Холмс придбав через інтернет, — Такі пристосування призначені для того, щоб убити як якомога більше людей протягом короткого періоду часу ». Чоловік МакКарті був у числі шести загиблих в перестрілці, що сталася в приміському поїзді.

Але після трагічного випадку в Колорадо як республіканці, так і демократи, висловлювали сумніви щодо того, що жорсткі закони могли б запобігти вбивства, і застерігали від спонтанних змін у законодавстві. Губернатор штату Колорадо Джон Хіккенлупер сказав в інтерв’ю CNN, що вбивця міг власноруч виготовити вибуховий пристрій або будь-яке інше знаряддя вбивства в тому випадку, якби йому не вдалося придбати зброю в мережі. Сенатор-республіканець Рон Джонсон, представник Вісконсіна, також підтримує право громадян на володіння великим запасом амуніції. «Суть проблеми — в тому, що магазини з 30 кулями і більше — це звичайне явище для більшості збройових рітейлерів, і не існує універсального засобу, яка б могла запобігти потраплянню зброї в руки кривавого божевільного, який вирішив завдати шкоди оточуючим — сказав Джонсон в інтерв’ю репортерам «Fox News» — Коли ж ви спробуєте узаконити певні обмеження, ви тим самим порушите громадянські свободи».

Активісти противники будь-яких обмежень прав на володіння зброєю, посилаються на Другу Поправку до американської Конституції. Дадлі Браун, гендиректор Rocky Mountain Gun Owners каже, що немає необхідності у відстеженні продажів амуніції. Він аргументує це тим, що законослухняні спортсмени та любителі стрільби часто купують амуніцію оптовими партіями з метою економії грошей, і можуть зберігати патрони у своїх будинках протягом багатьох років.