Британське охоронне агентство G4S попереджає про масову приватизацію поліції

Британське охоронне агентство G4S попереджає про масову приватизацію поліції
Після того, як кілька місяців тому міністр оборони Великобританії Філ Хеммонд повідомив, що тисячі солдатів британської армії будуть задіяні під час Лондонської Олімпійських ігор, вже наступного дня після заяви газети рясніли заголовками, подібними цьому — «Снайпери, реактивні літаки і 13 з половиною тисяч військових будуть забезпечувати безпеку Олімпіади».

Ще перш заяви глави британського МО, коли представники армії і поліції не могли розділити між собою обов’язки, організатори Олімпіади звернулися за допомогою до керівництва великої охоронної фірми G4S. Згідно з раніше досягнутими домовленостями, компанія мала надати 2000 охоронців, але надалі ця кількість було збільшено до 10 000, також повідомлялося, що інструктори G4S будуть проводити навчання 23700 чоловік, включаючи і військовослужбовців. Ці додаткові заходи безпеки обійшлися людям, відповідальним за організацію Олімпійських ігор, в 200000000 фунтів стерлінгів. У фінансовому відношенні така угода була для G4S не настільки суттєвою, однак вона довела здатність знайти вирішення проблеми в ситуації, коли чиновники держсектора не можуть між собою домовитися.

Компанія G4S була заснована в один з вечорів 1935 року, коли четверо офіцерів Служби нічного патрулювання на велосипедах об’їжджали лондонські вулиці під час свого першого чергування. З тих пір, зазнавши різні зміни, злиття та поглинання, — найбільш пам’ятне з яких відбулося в 2004-му, коли Securicor об’єдналася з датським охоронним підприємством Group 4 Falck, — компанія перетворилася на світового гіганта охоронного бізнесу. На даний момент штат G4S налічує 657000 чоловік, що працюють в більш ніж 125 країнах світу, що, крім іншого, робить цю організацію найбільшим роботодавцем приватного сектора.

Загальна сума наданих послуг G4S з 2005 року збільшилася майже вдвічі, і в 2011-му, незважаючи на глобальну економічну кризу, цей показник вже становив 7.5 мільярда фунтів стерлінгів. У сферу інтересів G4S, распространяющуюся на п’ять континентів, входить досить довгих перелік послуг — від забезпечення безпеки в аеропортах, до охорони високопоставлених офіційних осіб в Іраку та Індії, також компанія займається охороною корпоративних активів на африканському континенті, поставкою систем безпеки Пентагону, захистом кораблів від піратських набігів в Індійському океані і забезпеченням безпеки під час проведення Вімблдонського тенісного турніру.

У Великобританії, все ще залишається головним ринком для G4S, компанія проявляє свою активність в областях, які раніше були монополізовані державою, — тюрми, поліцейська діяльність, будівництво та управління комунікаційними базами штабу урядових зв’язків (GCHQ), G4S також є ключовим оператором (досить суперечливою ) програми «від соціального забезпечення до праці», завідує центрами, де містяться нелегальні іммігранти, надає опікунів, прибиральників і охоронців для шкіл, і госпіталів.

Багато критики, проте, вважають, що компанія фактично управляє тіньової сферою держави. Незважаючи на те, що частка фінансових надходжень від урядових контрактів G4S в 2006 році становила лише 15%, в минулому році цей показник збільшився до 27%, а вже зараз представники компанії стверджують, що в поточному році обсяг урядових замовлень у Великобританії становить не меннее 50 %. «Масштаб G4S і її стрімкий підйом справді вражають» — говорить професор Стефан Гріхам з Університету Ньюкасла, автор «CitiesUnderSiege» («Міста в облозі»), вивчав діяльність компанії. «Цілком можливим видається те, що в осяжному майбутньому G4S буде присутній на кожному етапі життя британця — від колиски до могили, — поступово освоюючи області, що входили раніше в компетенцію державних служб». Як декларує компанія на своєму сайті: «G4S охороняє ваш світ на такому рівні, про який ви і не здогадуєтеся». Однією з найбільш відчутних сфер суспільного життя Великобританії, де G4Sудалось себе проявити, стала система кримінального судочинства, оскільки кожне наступне уряд віддавала на відкуп приватним компаніям великі державні служби. Перша в’язниця була відкрита в 1997 році, на території Англії існує 6 пенітенціарних установ, що знаходяться у власності G4S. Новітнє з них — HMP Oakwood — розпочало свою роботу у квітні.
Тепер ужеG4S звертає пильнішу увагу в бік британської поліцейської служби. Минулого місяця коли 17 представники поліцейських підрозділів графства Уест-Мідлендс зібралися в Бірмінгемі для обговорення найбільшої угоди по приватизації поліції, папка з пропозицією G4S лежала у верхній частині загальної стопки.

Під час лондонської зустрічі, що пройшла в травні, службовці поліції Уест-Мідлендс, включаючи водіїв, телефонних операторів і криміналістів, висловлювалися про те, що така пропозиція кардинально змінить усталену систему поліцейської служби Великобританії. Офіцер Пітер Оленсен сказав наступне: «Наші службовці залишаються в невіданні щодо того, які практичні наслідки може спричинити за собою така ініціатива. Мова ж не йде про який-небудь допоміжному підрозділі, ми говоримо про приватизацію основоположних структурних елементів поліції, включаючи кримінальні розслідування, криміналістику, затримання, утримання під вартою та інше».

Співробітники поліцейського департаменту кажуть, що радикальне реформування проводиться без врахування думки громадськості, посилаючись на недавнє опитування, згідно з яким 77% респондентів Уест-Мідлендс були обізнані про запропонованих змінах. У зв’язку із збільшеним громадським занепокоєнням представники влади графств Суррей і Уест-Мідлендс оголосили, що припиняють розгляду цього питання з метою забезпечення більшої відкритості. Однак, як з’ясувалося, інші поліцейські департаменти Великобританії не проти приватизації. Ще десять поліцейських відомств, серед яких департаменти графств Кембріджшир, Бердфордшіра і Хертфордшира, оголосили, що розглядають можливість приватизації деяких поліцейських частин для того, щоб усунути негативні наслідки скорочення урядового фінансування.

Перебуваючи у своїй новій штаб-квартирі, розташованій у Вікторії (центральний Лондон), Девід Тейлор-Сміт, директор G4S по Великобританії і Африці, зробив заяву про те, ініціатива перенесення поліцейської служби у приватний сектор виглядає занадто запізнілою. «Ми ніколи не буде намагатися взяти на себе ключові функції поліції, але, виходячи з багаторічного практичного досвіду, випливає висновок, що структура британської поліції не настільки ефективна і раціональна, як могла б бути. Міністри внутрішніх справ, по черзі змінювали один одного, намагалися боротися з даною проблемою, проте їх зусиль було недостатньо. Я думаю, що, як і колись, зараз все залежить про ряду обставин — бюджетного тиску і політичної волі».

У компанії вже зараз є серйозна підтримка. У квітні керівництво охоронної фірми розпочало роботу, згідно з контрактом з департаментом Лінкольншира на суму в 200 000 000, який передбачає розробку, будівництво та управління поліцейською дільницею, а також переклад 575 службовців поліції на роботу в G4S. Етособитіепрівлекло до себевніманіепослетого, какнауніформе 200 поліцейскіхрядом з написом «Lincolnshire police» значився логотип G4S. Компанія, крім іншого, несе відповідальність за роботу 500 поліцейських камер в Ланкаширі, південному Уельсі і Стаффордшире, але, зі слів Тейлора-Сміта, це тільки початок. Він планує, що протягом наступних п’яти років і з іншими департаментами будуть досягнуті подібні угоди. «Більшість підданих Великобританії побачать ту ж або навіть більш якісну роботу служби поліції, і для них не має істотного значення, хто управляє королівським флотом, становить платіжні відомості, або видає ліцензії на вогнепальні зброю». Крім великих контрактів з поліцейськими департаментами, варто згадати і про проекті G4S «PolicingSolutions», в базі данних якої числяться 17000 колишніх офіцерів поліції, як правило працюють за короткостроковими контрактами в межах британських кордонів або за кордоном. Їх називають «30-річними» — офіцери поліції, протягом 30 років перебували на службі в правоохоронних органах, а потім перейшли на роботу в приватні охоронні агентства. Обстеживши сторінки сайту «PolicingSolutions», можна переконатися, що компанія шукає «слідчого по кримінальних справах», пропонується річний оклад у розмірі 25000 фунтів стерлінгів, або ж слідчого «з поліцейським чи армійським бекграундом», чий оклад описується як «конкуруючий». Необхідно мати «тривалий досвід участі в декількох великих розслідуваннях». «Для багатьох з колишніх службовців поліції — пояснює Тейлор-Сміт — Ми надаємо не тільки можливість використовувати свої професійні навички, а й знову стати частиною команди, до якої вони колись належали».
Представники G4S розповідають, що за останні два роки їх персонал брав участь в багатьох великих розслідуваннях, зокрема, компанія надала п`ять екс-детективів для розслідування справи про вбивство ЖоЕйтса в 2010 році. Більшості з 43 поліцейських управлінь Англії та Уельсу доводилося скористатися сервісами компанії.
Незважаючи на значну залученість у справи поліції, Тейлор-Сміт залишається все-таки непохитним у відношенні того, що у G4S немає наміру покласти на себе основні поліцейські функції: «Безумовно існують області, які повинні зберегтися за державою». «По-перше, збройні сили, які володіють правом стріляти на ураження, право арешту і утримання в ув’язненні громадян також має залишатися у веденні громадського сектору».

Однак приватна поліція G4S та її роль у поліцейському аутсорсингу викликають побоювання деяких жителів Великобританії. Вони боятися, що таке положення може пошкодити поліцейській службі, яка фінансується платниками податків. Офіцер Оленсен також зазначав, що «справа не стільки в тому, щоб зробити роботу поліції більш ефективною, скільки в передачі важливих суспільних служб приватному сектору, у представників якого зовсім інші ідеали та пріоритети». «Приватизація не зробить наші вулиці більш безпечними, тут на перше місце ставиться отримання прибутку».

Думка професора Грехема на цей рахунок полягає в наступному: «За відсутності суспільних дискусій або ж ретельного демократичного дослідження, основні складові нашої системи кримінальної юстиції та громадської безпеки будуть поглинені приватними охоронними корпораціями. Принципи, з якими асоціюється система правосуддя, — відповідальність, транспарентність і рівноправність — можуть стати лише термінологією ». З перших років участі G4S в британській системі кримінального судочинства представникам агентства вдавалося за допомогою аргументів про ефективність та підвищення рівня сервісу схилити до співпраці тих, хто спочатку був налаштований досить вороже. Кілька відомих громадські фігур і політиків займали керівні посади в компанії, можна згадати колишнього міністра оборони Джона Рейда і екс-комісара лондонської поліції Пола Кондона. Колишній керівник пенітенціарної системи Мартін Нері, який зараз консультує G4S по частині дотримання порядку у в’язницях, каже, що до підписання свого контракту в 1998 році, він був проти залучення фірм з приватного сектора. «Коли я перебував на посаді керуючого в’язницями північно-східній частині країни, я займав рішучу позицію проти приватного сектора, і навіть зустрічався з деякими міністрами і говорив їм, що ідея приватних в’язниць чревата серйозними наслідками. Але надалі я сам відкрив 10 з перших 11 приватних в’язниць, і пишаюся своєю роботою».

Одним з головних побоювань Нері була можливість упередженого ставлення до засуджених, що часто зустрічається в державних в’язницях. «Але приватний сектор проявив себе з кращого боку. Тюремні приміщення були добре організовані і представники компанії підкреслювали, що головне їхнє завдання полягає в тому, щоб людина, який відбуває срокзаключенія, більше не потрапляв у такі місця. І тому я змінив свою думку ». Перша в’язниця G4S була відкрила в 1997 році в Альткорсе, Ліверпуль. «Альткорс справив значний вплив на мою думку. Незабаром після того, як я обійняв посаду керуючого державними в’язницями, я побував у ліверпульської в’язниці. Ситуація була там досить скверною, як, втім, і в скрізь. Було дуже брудно, персонал не прислухався до того, що я їм радив, зокрема, до ідеї благопристойності і можливості реабілітації. Режим утримання був занадто суворим, відчувалося крайню неповагу до цього місця». «У Альткорсе положення було зовсім іншим. Я сидів у приймальні і побачив, як підійшов молодий в’язень — назвемо його Джоном Брауном — так службовець в’язниці і звернувся до нього як до містера Брауну, чого я ніде не зустрічав перш будучи тюремним офіцером». Під час своєї роботи в G4SНері тісно співпрацював з Тейлором-Смітом. «Я знаходжу, що він відданий своїй справі людина, в’язниці, які знаходяться в його компетенції, виглядають гідно, і той факт, що вони на цьому заробляють мене аніскільки не турбує, оскільки головний критерій оцінки — хороші умови». Зі слів Нері, успіх недержавних тюремних комплексів частково пояснюється тим, що зараз більше не існує асоціація офіцерів в’язниць, оскільки вони б «навряд чи підтримали зміни». Ще одна складова успіху — це те, що були найняті кращі люди, які по достоїнству зверталися із засудженими. Керівництво приватних в’язниць змушене конкурувати з іншими організаціями, і тому намагається робити свою роботу якнайкраще.
Професор АлісонЛіблінг, що вважається головним експертом у сфері британської пенітенціарної системи, разом зі своїми колегами з Кембріджського Університету провела порівняльне дослідження приватних і державних в’язниць. Вона вважає, що не можна повною мірою стверджувати, що приватні заклади краще, так як персонал таких в’язниць щодо недосвідчений — їх більше в кількісному відношенні, але менше в професійному сенсі — що часом може призвести до «дещо наївною і м’якою моделі примусу».

G4S не завжди займала домінуючу позицію у Великобританії. На початку 90-х Group 4, структурний підрозділ компанії, сприймалося як національна жарт, після того, як кілька ув’язнених здійснили втечу під час перевезення. Надалі також мав місце ряд досить суперечливих інцидентів, включаючи і смерть Джиммі Мабенга в жовтні 2010-го: 46-річний анголець помер під час депортації. Тоді троє охоронців G4S були заарештовані за підозрою у вбивстві. На адресу компанії неодноразово лунали звинувачення в некоректному ставленні до затриманих і низькому рівні підготовки персоналу. Під час розслідування, ініційованого у зв’язку зі смертю Мабенга, четверо так званих «свисткодувів», надали комісії МВС докази, які засвідчують тому, що власні службовці повідомляли керівництву про випадки застосування надмірної сили.

Керівництво G4S заявило, що був зроблений запит на предмет надання деталей звинувачень, проте якоїсь певної інформації отримано не було. «Ми, звичайно ж, зацікавлені в проведенні ретельного розслідування, нопрі відсутності доказів не можемо нічого зробити» — сказав представник компанії. У минулому році G4S програла один з тендерів компанії Reliance, однак недавно керівництво охоронної фірми уклало контракт з британським прикордонним відомством на суму в 203 000 000 фунтів стерлінгів.