Єгипет — бізнес-імперія військових і поліції

Єгипет - бізнес-імперія військових і поліції
«Бі-бі-сі» пише про те, що в пустелі зі східної сторони від Каїра єгипетські військові зовсім недавно завершили будівництво нового спортивного центру.
На території комплексу є готель, серед інших споруд звертає на себе увагу автострада, естакада і тунель, що дозволяє уникнути потенційних пробок на дорозі до нового передмістю, що отримав назву «Новий Каїр», де знаходяться розкішні вілли багатих і впливових єгиптян, включаючи і членів Вищої військової ради.

У центрі комплексу височить стадіон «імені 30-го червня», в цей день військовий рада повинна передати владу цивільному правителю Єгипту.
Дорога, що веде до спортивного комплексу прикрашена білбордами з гаслами, що повідомляють про єдність армії і народу.
У розпал повстання, усунув від влади Мубарака, подібна риторика була дуже популярною, але надалі такі слогани змінилися іншими і на площі Тахрір можна було щодня чути людей, які вигукували: «Геть військову диктатуру».

Спортивний центр був побудований протягом двох років, що вказує на те, що армії по силам ставити перед собою завдання і в найкоротші терміни їх виконувати.

Засекречені бізнес-активи

Населення Єгипту визнає думку про те, що армія займається здійсненням важливих для країни проектів.
Військові були непопулярні серед людей, що виходили на центральну площу Каїра, але зараз серед різних верств населення їх рейтинг зростає, частково завдяки інфраструктурним проектам, але також цей феномен можна пояснити і багаторічної державною пропагандою.
Проте ніхто не знає, як приймалося рішення, що перетворило армійські казарми в інвестиційні підприємства, якими були витрати і в чиїй кишені осідають фінансові надходження.

Всі ці відомості вважаються надсекретними, і верховне керівництво Єгипту робить зусилля, щоб така інформація не спливла на поверхню під час розслідувань, які, можливо, будуть проводитися майбутніми урядами.
Сформована ситуація типова для більшості проектів, якими керує армійська бізнес-імперія, що включає в себе виробництво споживчих товарів, продуктів, мінеральної води, будівництва, гірничо-рудні роботи, туризм і меліорацію.

Держава в державі

Дискусії про роль армії в постреволюційному Єгипті тривають, і в минулому році під час прес-конференції заступник міністра оборони генерал Махмуд Наср заявив, що армія не має наміру передавати контроль над бізнес-проектами будь-який інший влади, пославшись на те, що ці підприємства не є державними активами, а «результатом кропіткої роботи оборонних відомств, який їм і належить».

Близько року тому представники армії оголосили, що виникла необхідність надати екстрену фінансову допомогу міністерству фінансів, так так резерв міністерства був вкрай незначний.

Такі випадки характеризують єгипетську армію як якесь держава, що діє всередині ще однієї держави.
Згідно з оцінками аналітиків, індустрії, контрольовані армією, становлять від 8% до 40% ВВП. Але оскільки всі рахунки, що належать армії, засекречені, точно оцінити обсяг активів збройних сил країни практично неможливо. Але не підлягає сумніву той факт, що вплив армії простягається далеко за межі оборонних відомств.

Каїр середини минулого сторіччя

Більшість регіональних губернаторів в Єгипті — це відставні військові.

Багатьма великими цивільними інституціями та організаціями в приватному секторі керують колишні генерали.
Директорами компаній в трьох найбільш значущих галузях економіки Єгипту — сільськогосподарської, урбаністичної та туристичної — також є армійські офіцери, які крім пенсій, отримують велику платню і супутні пільги.

Генералам, звичайно ж, вигідно їх становище. Але існує ще одне пояснення їх масової участі в бізнесі, не має відношення до особистих привілеїв.
Один з аналітиків сучасного Єгипту, не так давно відвідав індустріальний комплекс армії, (де, як не дивно, виробляються переважно товари широкого вжитку) зробив досить цікаві спостереження. «Після прибуття на військовий комплекс — пояснює єгиптолог — Нам здалося нібито з Каїра 21-го сторіччя з усіма його атрибутами глобалізації — рекламними білбордами і неоновими вогнями магазинних вітрин, — ми повернулися до Каїру епохи Насера». У часи, коли Єгипет орієнтувався на соціалізм в радянському стилі, де громадський сектор має контролювати великі інфраструктурні проекти та інші індустріальні, і модернізаційні ініціативи держави.

Адептів такого «соціалізму» (більш відповідний термін — «державний капіталізм») все ще дуже багато в Єгипті, особливо серед націоналістів, які ностальгують за пізньої політиці Насера, чий кандидат посів третє місце в загальному заліку завершилися нещодавно президентських виборів.
Будь-які спроби приватизувати військову бізнес-імперію наткнуться на жорстку відсіч не тільки з боку генералів, але і їх могутніх соратників з державного бюрократичного апарату, — людей, які отримують особисту вигоду від існуючого стану речей, і також в силу своєї природи вороже які до змін.

День взяття Бастилії в Єгипті

Британська мовна корпорація присвятила одну зі своїх публікацій жертвам репресій з боку єгипетської держави. У березні 2011-го в штаб-квартирах тайнойполіціі Єгипту, відомої своїми методами ведення стеження за громадянами, були вилучені секретні документи, зібрані за час правління режиму Хосні Мубарака. Надалі, проте, деякі з цих документів спливли в досить несподіваних місцях.

5 День, коли в будівлі таємної поліції, проводилися рейди, був названий єгипетським Днем взяття Бастилії. Протестуючі, дізнавшись про те, що секретні документи піддаються знищенню, попрямували в штаб-квартиру таємної поліції, маючи намір їх врятувати.

Учасники повстання ходили по лабіринту коридорів в будівлі, де базувалася організація, існування якого офіційна влада заперечували.
Деякі знайшли кімнати з мармуровими підлогами і телефонами, покритими золотом, інші виявили підземні камери для допитів.
На відео, знятому в той день допомогою камери мобільного телефону, якийсь чоловік демонструє, як саме з нього вибивали свідчення за допомогою машини для тортур.

«Це як барбекю» — пояснює жертва таємної поліції — Вони вішають людину на цю штуку і пускають через неї електричний струм».
Жителі єгипетської столиці швидко знайшли документи, деякі були вже знищені і лежали на підлозі і подрібненому вигляді, ще теплі від шредера для паперу.

Деякі люди обступили папки з документами і дозволили представникам військових отримати до них доступ лише після того, як на місце прибула делегація суддів.

Демонстрантам повідомили, що стосовно файлів, знайдених в штаб-квартирі таємної поліції, буде проведено відповідне розслідування, однак по закінченні року про результати розгляду все ще оголошено не було, і документи досі залишаються у представників збройних сил, але не всі.

Мохаммед Абдул ХакімДіаб, 71-річний журналіст, переступив поріг будівлі відомства державної безпеки, в місті, розташованому в 30 км від Каїра, який отримав свою назву на честь пам’ятної дати 6-го жовтня. Для цього у працівника прес були причини особистого характеру: 40 років тому будучи лідером молодіжної соціалістичної організації, він виявив, що за ним встановлено спостереження. Хакім Диаб вирішив виїхати за межі Єгипту, і працював весь цей час репортером у Великобританії, наважившись повернутися назад лише після того, як президент Хосні Мубарак пішов у відставку під тиском народних мас.

У будівлі таємної поліції Диаб виявив щось надзвичайно важливе для нього — папку, з заведеним на нього справою.
«Я увійшов до приміщення, хтось впізнав мене і повідомив, що виявлена папка з моїм ім’ям — розповідав Диаб — Це було вкрай дивно. Я вийшов з будівлі, зробив копії і потім передав документи військовим».

Один з офіцерів провів мене в свій будинок, і показав папку блакитного кольору з 25 листами.
Зі слів журналіста, на деяких паперах залишилися сліди вогню, мабуть, вони мали намір їх знищити. У документах перераховувалися члени сім’ї Діабі та їх утворення.

Військовослужбовець вийняв лист, датований 21 листопада 1981. «Вони сказали, що після вбивства президента Садата моя сім’я дуже раділа, але це неправда».

У документах були і куди більш серйозні звинувачення. Зокрема, на одній сторінці було написано, що Діабі, нібито, виїхав до Південного Лівану, де очолив воєнізоване угруповання. «Я ніколи в своєму житті не був у Південному Лівані. Я поняття не маю про те, як користуватися вогнепальною зброєю ».
«У іншому файлі повідомлялося, що наш сусід сказав владі про те, що ніби-то наша сім’я мала намір повалити уряд».

Ці файли є доказом того, наскільки хитким був диктаторський режим. «З документів можна зробити висновок, — вважає журналіст Диаб — що влада боялися розмов серед населення. Якби режим і насправді був би сильним, за громадянами б не велося спостереження, також не було б і сфабрикованих справ».

«Досвітні гості»

Секретні матеріали почасти проливають світло на те, до яких методів вдавались єгипетські спецслужби. Офіцери таємної поліції вели спостереження за вчителями, суддями та держслужбовцями.

3 Прозвані досвітніми гостями, поліцейські часто навіть без наявності ордера і, як правило в ранкові години, влаштовували обшуки в будинках людей. На поліцейських лежить відповідальність за масові арешти і затримання без пред’явлення звинувачень.
«Єгипет став класикою поліцейської держави, де апарат держбезпеки контролював кожен аспект у житті громадян» — так вважає правозахисник Хоссам Багат.

Представники правозахисних організацій пояснюють свою вимогу оприлюднити секретні справи тим, що це буде сприяти встановленню справедливості.
ООН висловила стурбованість щодо «доказів широко поширеної практики застосування тортур» з боку урядових агентств, проте судові процеси над службовцями держструктур — явище вкрай рідкісне.

«Представники спецслужб знали, що проти них ніхто не буде проводити розслідувань, і навіть у разі судових розглядів, імовірність чого представляється досить низькою, вони будуть виправдані» — говорить Багат.

Люди з військової ради і Міністерства внутрішніх справ відмовляються вести розмови на тему засекречених справ, але Самех Саліф аль-Язал, генерал у відставці, який працював у військовій поліції президента Мубарака, заявив, він сподівається на те, що документи все-таки будуть оприлюднені.
«Я вважаю, що коли представники слідчих органів прочитають всі справи, до кінця року проти деяких офіційних осіб будуть висунуті звинувачення».
ФоудОлем, колишній заступник глави таємної поліції не вірить у те, що файли будуть розголошені: «Це не в їхніх правилах». Але все-таки зараз Олема закликає до оприлюднення документів — «Це частина єгипетської історії, і для єгиптян важливо знати своє минуле, щоб уникнути повторення помилок в сьогоденні».

Секретні документи повинні бути розголошені

На даний момент виглядає досить сумнівним те, що секретні документи будуть опубліковані, і з цієї причини деякі активісти правозахисного руху беруть ініціативу в свої руки.

Правозахисник Хоссам аль-Хемелвей також, як і журналіст Диаб, намагався відшукати свою справу в будівлі таємної поліції. Він пройшов через жахи допитів із застосуванням тортур. «Протягом чотирьох днів я перебував без одягу, зі зв’язаними очима, мене били до несвідомого стану».
Хоссама вдалося викрасти з штаб-квартири поліції два диски, з його слів, там знаходилися десятки фотографій офіцерів поліції, які він розмістив у своєму блозі, що називається «Piggipedia».

«Вони вели за нами стеження, але ми також намагаємося спостерігати за ними — говорить Хоссам — Вони — мучителі, садисти і злочинці, про людям повинно бути відомо про їх діяльність». Блогер вважає, що секретні файли надзвичайно важливі для слідства. Але що якщо їх ніколи не оприлюднюють?
«Майбутні офіцери урядових служб можуть порахувати, що вони мають право діяти по зволення, і за це ніколи не понесуть відповідальності. Це буде означати, що революція зазнала поразки».

Зараз лише найзапекліші оптимісти вірять, що секретні матеріали, що розповідають про звірства єгипетського комітету державної безпеки, буде віддані загальної розголосу, але все-таки представляється дуже малоймовірним, що таємні сторінки історії Єгипту безслідно зникнуть, адже ті, хто пройшов через жах підземних камер, ніколи про них не забудуть.