Шість найуспішніших військових операцій в історії

Шість найуспішніших військових операцій в історії
Лише невелика група людей здатна хоч якось змінити світ. І шанси цієї групи побачити зміни в навколишньої дійсності різко зростають, якщо в її складі знаходяться озброєні і добре навчені солдати, у яких до того ж, відсутня інстинкт самозбереження. Робота цих військовослужбовців полягає в тому, щоб піддавати себе вкрай небезпечних ситуацій, де найменша помилка може призвести до загибелі людей.

№6 Операція Ентеббе

Шість найуспішніших військових операцій в історії

У червні 1976 го літак авіакомпанії Air France, що летів з Франції в Ізраїль, і перевозив на борту 248 пасажирів і 12 членів екіпажу, був захоплений членами злочинного співтовариства. Зловмисники змусили пілотів летіти в аеропорт міста Ентеббе в Уганді, цією африканською країною в той час керував норовливий диктатор Іді Амін. Загарбники пропалестинського толку звільнили всіх пасажирів неєврейської національності і були готові також звільнити і пілотів, однак командир екіпажу сказав терористам, що він несе відповідальність за своїх пасажирів і не піде поки не будуть звільнені всі люди. В цілому на борту літака в головному аеропорту Уганди знаходилися 105 заручників, оточені солдатами армії, головнокомандувач якої проголосив себе «Царем звірів і океанських риб».

Шість найуспішніших військових операцій в історії

Однак, для військовослужбовців армії оборони Ізраїлю ця ситуація не була нерозв’язною. Їх керівництво розуміло, що при таких обставинах найголовніше — це провести хорошу підготовчу роботу. Для цієї мети були зібрані люди, які раніше працювали в Уганді, а також деякі звільнені заручники, з їх допомогою в Ізраїлі вдалося сконструювати макет терміналу аеропорту міста Ентеббе, після чого солдати могли проводити підготовку до майбутньої операції.

Шість найуспішніших військових операцій в історії

Закінчивши підготовчі заходи, команда з 100 ізраїльських солдатів вилетіла в Уганду на чотирьох вантажних літаках. Їм було виділено таку кількість палива, якого вистачило б лише на дорогу в один кінець: солдати військ спеціального призначення не могли повернутися назад в тому випадку, якщо, що-небудь пішло б не так, як спочатку планувалося.

Єдино можливий спосіб для військовослужбовців полетіти назад полягав в тому, щоб викрасти паливо в аеропорту, де вже перебував загін армії Уганди
Військовому командуванню Ізраїлю було відомо, що президент Амін любить розкішні автомобілі і швидку їзду. Згідно з планом, після приземлення в аеропорту до терміналу, де знаходилися заручники, повинні були під’їхати кілька розкішних «Мерседесів» і «Ленд Ровер», щоб угандійські солдати подумали, нібито на місце події прибув Амін.

Шість найуспішніших військових операцій в історії

Ізраїльські літаки приземлилися в Уганді в пізно ввечері і з багажного відсіку літака негайно виїхали машини і кинулися до захопленого терміналу. Але, на жаль, солдати армії Аміна знали, що він нещодавно придбав автомобіль іншої марки, тому такий трюк не вплинув бажаного ефекту. Зважаючи на такі обставини бійцям ізраїльського спецназу довелося відкрити вогонь і видати тим самим свою присутність.

Одна частина команди займалася звільненням заручників, інша — на броньованих автомобілях, які також перебували в багажному відсіку літаків, патрулювала місцевість і проводила дозаправку лайнерів. Варто згадати, що для того, щоб заправити вантажний літак, потрібно як мінімум одну годину.

Шість найуспішніших військових операцій в історії

Але, тим не менше, їм це вдалося. Близько 200 осіб, в числі яких солдати і заручники, зайшли на борт вантажних лайнерів і вилетіли з аеропорту. Перед вильотом загін спецвійськ Ізраїлю знищив радарну установку угандійських ВПС і вісім літаків-винищувачів МіГ-17, що знаходилися на території аеропорту.

Вдалося врятувати 102 із 105 заручників, серед загиблих також виявився один з керівників операції Йонатан Нетаньяху, рідний брат нинішнього Прем’єр-міністра Ізраїлю.

Операція №5 Велика погоня за локомотивом

Шість найуспішніших військових операцій в історії

Місто Чаттануга в штаті Теннесі, який під час громадянської війни в США контролювали конфедерати, цілком залежав від залізниці, що служила засобом для поставки продовольства і зброї з Атланти — оплоту армії Конфедеративних Штатів. І коли шпигун армії Союзу на ім’я Джеймс Д. Ендрюс запропонував генерал-майору Ормсбі Мітчелу організувати захоплення поїзда, той відразу ж погодився.

Шість найуспішніших військових операцій в історії

Вранці 12 квітня 1863 року 20 солдатів з армії Півночі на чолі з Ендрюсом, переодягнувшись в цивільний одяг, сіли в поїзд, що прямував в Чаттанугу. Коли ж машиніст зупинив поїзд, щоб трохи перекусити, сіверяни використовували цю ситуацію в своїх цілях. Від’єднавши двигун тепловоза, вугільний ящик тендеру, а також три криті вагони від пасажирських вагонів, вони вирушили в дорогу на максимально можливій швидкості, яку в 60-х роках XIX століття міг розвинути залізничний транспорт, це приблизно 24-32 км / год. Машиніст Вільям Аллен Фуллер і два інших людини організували погоню, спочатку вони переслідували військовослужбовців армії Союзу пішки, потім на дрезині, потім вони сіли в поїзд, який, як виявилося, йшов в зворотному напрямку.

Шість найуспішніших військових операцій в історії

Тим часом люди на захопленому поїзді по дорозі мали намір завдати якомога більше шкоди. Вони відрізали телеграфний кабель, пошкодили рейки і підпалили росли поруч дерева.
Надалі сіверяни діяли наступним чином: чи не перевищуючи встановленої швидкості, вони зупинялися на кожній станції, згідно з графіком тепловоза. Причиною цього було те, що людям, які захопили поїзд, потрібно почекати поки інші транспортні засоби, що рухаються в протилежному напрямку, звільнять дорогу, також їм було необхідно зупинятися на станціях конфедератів для дозаправки.
Через те, що скористатися телеграфом не було можливості, ніхто не міг попередити людей на наступних станціях про те, що в поїзді знаходяться солдати армії Союзу.

Шість найуспішніших військових операцій в історії

Протягом усього цього часу машиніст Фуллер і його помічники наполегливо переслідували загарбників, перебуваючи від них на недалекій відстані. Проїхавши більше 150 кілометрів по ворожій території, тепловоз з людьми генерал-майора Мітчела зупинився недалеко від Чаттануги, оскільки закінчилося паливо, після цього сіверяни зникли в найближчому лісі.

Однак, згодом всі ці люди були спіймані, вісьмох з них, включаючи і автора ідеї захоплення поїзда, звинуватили шпигунстві на користь армії Півночі і повісили. Через певний час 19 чоловік з числа 24 нагородили Медаллю за відвагу, їх останки були перепоховані з почестями героїв.

№4 Руйнівники гребель

Шість найуспішніших військових операцій в історії

Німці вважають свої річкові греблі гідними всілякої поваги, з цим твердженням не можна не погодитися, оскільки в такій місцевості, як, наприклад, регіон Рур, деякі подібні гідротехнічні споруди забезпечують більшу частину виробленої електроенергії. Під час Другої світової війни командування збройних сил Німеччини не було настільки безтурботним, щоб залишити ці стратегічно важливі об’єкти без належного захисту. У ті часи для охорони гребель використовувалася велика кількість артилерійських установок і повітряних куль, які були здатні створити куди більше складнощів для противника, ніж це може здатися на перший погляд, також як захист використовувалися протиторпедні мережі. У загальному і цілому, німці провели досить кваліфіковану підготовку до будь-яких можливих нападів.

Шість найуспішніших військових операцій в історії

Щоб підібратися до цих конструкцій, військам антигітлерівської коаліції було потрібно розробити план дій, до якого Німеччина була б не підготовлена.

В цьому випадку розробникам, які шукали спосіб, що дозволив би зруйнувати греблі, допомогли основні закони фізики. Легендарний британський винахідник Барнс Уіліс створив бомбу, що діяла в такий спосіб: обертаючись зі швидкістю 500 оборотів в хвилину, бомба злітала над водною поверхнею, перелітала через протиторпедні мережі і знову опускалася в воду. Все ще продовжуючи здійснювати обороти навколо своєї осі, бомба досягала дна і вибухала біля основи стіни, залишаючи велику пробоїну в греблі.

Після деяких перевірочних випробувань, під час яких довелося зруйнувати дамбу в Уельсі, команда з 19 вибухотехніків зібралася на борту літака.

Шість найуспішніших військових операцій в історії

У цій операції були задіяні найбільш досвідчені льотчики британських ВПС. Всю свою дорогу до наміченої мети вони летіли на невеликій висоті від Атлантичного океану. Під час польоту один з літаків зазнав аварії, зачепившись за провід лінії електропередачі, інший був змушений повернутися на Британські острови так і не долетівши до континентальної Європи через те, що хвиля зачепила прикріплену бомбу і кілька змістила її в сторону.

Коли ж літаки наблизилися до першої греблі, що носила назву Мон, вони знизили висоту польоту ще більше.

Підлітаючи до дамбах пілоти включали потужні прожектори, що кріпилися до основи корпусу літаків, так як це був єдиний спосіб, який дозволяв визначити висоту польоту, такі дії створювали ілюмінацій ефект і військові літаки армії Великобританії світилися як нью-йоркська площа Тайм-Сквер.

Шість найуспішніших військових операцій в історії

Бомбардувальники скинули бомби, зруйнувавши таким чином дві або три німецькі греблі, на зворотній дорозі вони також летіли на низькій висоті, щоб не бути поміченими німецькою авіацією. Лише 11 з 19 літаків повернулися на військово-повітряну базу в Великобританії. Командувач операцією Гай Габсон був нагороджений Хрестом Вікторії за те, що під час маневрів в той момент, коли всі інші учасники бомбили дамби він літав високо в небі, відволікаючи увагу німецьких артилеристів і викликаючи вогонь на себе.

Шість найуспішніших військових операцій в історії

№3 Рейд полковника Дулитла

Шість найуспішніших військових операцій в історії

Навесні 1942 року Америка, образно висловлюючись, не вела битви в своїй ваговій категорії, здійснюючи нечисленні вилазки в Тихому океані. Тим часом уряд Японії намагалося запевнити своїх громадян у тому, що збройні сили країни перебувають у повній боєготовності і, що противник буде безсилий заподіяти будь-якої шкоди державі. Щоб продемонструвати військову міць США легендарний льотчик розробив план нападу на японські острови. Так на сторінках військової історії з’явилася ще одна видатна операція, що отримала назви рейд полковника Дулитла.

У ті часи бомбардувальники, що літали на території країн-союзників Японії не розглядалися такими, які можуть нести загрозу. Йшов 1942 рік, авіаційна техніка все ще була далека від досконалості і вважалося великою удачею якщо літак злітав і повертався на злітно-посадкову смугу, не будучи охоплений полум’ям. За період Другої світової війни через неполадки літаків загинуло 13 631 льотчиків, 12 000 літаків були зруйновані — це лише втрати, понесені

Сполученими Штатами. Тому план Дулитла передбачав, що бомбардувальник буде поміщений на авіаносець, який доставить його до території, патруліруемой ВМФ Японії, і там вже літак здійснить зліт і завдасть авіаудар по намічених цілей.

Шість найуспішніших військових операцій в історії

До цього моменту жоден пілот не намагався вчинити зліт на бомбардувальнику Б-25 з палуби авіанещущего крейсера. Зліт з широкою комфортної злітно-посадкової смуги аеропорту в порівнянні зі злетом з вузькою палуби корабля для пілота представляє велику складність. Через найменшої помилки льотчик може виявитися в водах океану, що кишать акулами. Також ніхто з брали участь у цій операції не пройшов попередньої підготовки.

Шість найуспішніших військових операцій в історії

До того ж на борт бомбардувальника було взято обмежена кількість палива, що дозволяло при вдалому збігу обставин приземлитися на території Китаю, окупованій японською армією.

Шість найуспішніших військових операцій в історії

На початку операції виникла ще одна проблема. Корабель перевозив бомбардувальники був помічений човном берегової охорони. Тому бомбардувальників довелося зробити зліт за 170 морських миль від самого початку планувався місця. Пролетівши протягом шести годин над водою бомбардувальники в кінцевому підсумку вони дісталися до Японії і скинули бомби.

Після цього один з літаків, що брали участь в цій небезпечній місії, відправився до Владивостока, інший полетів в сторону південного Китаю, сподіваючись, що на шляху у нього не зустрінуться японські війська. Унаслідок раннього старту у пілотів було дуже мало шансів на те, щоб зробити вдалу наземну посадку, проте попутний вітер надав літакам додаткове прискорення і деяким пілотам вдалося приземлитися до того моменту, коли закінчилося пальне. Іншим льотчикам пощастило менше.

Шість найуспішніших військових операцій в історії

Частина тих, що вижили була взята в полон японськими солдатами, іншим військовослужбовцям американської армії, серед яких був і Дулітл, вдалося не потрапити в руки японців завдяки допомозі китайських партизан.

Незважаючи на те, що значної шкоди Японії заподіяно так і не було, ця операція високо підняла бойовий дух в армії США. Також даний рейд глибоко паніку населення Японії, люди перестали вірити заявам уряду і чиновники були змушені витратити більшу кількість ресурсів, щоб не допустити повторення подібних повітряних ударів.

№2 Ліквідація бін Ладена

Шість найуспішніших військових операцій в історії

Військова операція, що стала найвідомішою, була проведена елітною групою «Морські котики» або DEVGRU. Їх імена не розголошуються, єдине, що відомо широкому загалу про цей підрозділ армії США — це те, що вона була заснована людиною відомою як «Людини-акула Дельти» і «Демо-дик».

Шість найуспішніших військових операцій в історії

Чотири вертольоти, розроблені з використанням технології «stealth», на борту яких була команда в складі 79 солдатів і собака по кличці Каїр, вчинили напад на особняк, що розташовувався неподалік від Ісламабаду. Житло бін Ладена було добре захищене від подібного роду рейдів. Через 38 хвилин льотчики зникли з місця події і їм услід кинулися винищувачі пакистанських ВСС Ф-16.

Шість найуспішніших військових операцій в історії

Коли все йде за планом легко втратити пильність, але ж в таких операціях будь-яка помилка може звести нанівець всі зусилля. Цілком можливо, що учасники цього рейду могли опинитися в ситуації, аналогічної тій, яка сталася з американським спецназом в Сомалі, коли розлючені ісламісти, озброєні автоматичною зброєю, взяли в кільце групу солдатів армії США. Але на відміну від випадку в Сомалі, в Пакистані американці могли зіткнутися з добре навченої армією.

Шість найуспішніших військових операцій в історії

Можна уявити, які тривожні думки промайнули в свідомості солдатів, коли на території, прилеглій до будинку терориста номер один, зламався один з вертольотів. Хоча, швидше за все, «морські котики» не дали великого значення цій поломці. Початковий план полягав у тому, щоб спуститися на дах будинку за допомогою мотузки, але так як ситуація дещо ускладнилася, солдати пробили отвір в стіні і почали стріляти по приміщенню. Убивши бін Ладена, вони взяли всі предмети, які могло бути цінним для людей з розвідслужб і полетіли з передмістя пакистанської столиці.

Завдяки цій операції, що тривала всього лише 38 хвилин, вдалося перевернути трагічну сторінку в історії Америки. Також смерть бін Ладена стала однією з причин для початку виведення військ США з Афганістану.

Шість найуспішніших військових операцій в історії

№1 Операція святий Назарій

Шість найуспішніших військових операцій в історії

В окупованій Франції під час Другої світової війни док імені Луїса Лауберта в гавані Святої Назарій був єдиним, що дозволяв військам гітлерівської Німеччини обійти лінію опору армії союзників, також в ньому могли розміститися німецькі лінкори «Бісмарк» і «Тірпіц». У тому випадку, якщо б в доці Луїса Лауберта перебували б ці величезні крейсери, керівництво німецького флоту могло б перекрити морські шляхи, завдяки яким з Америки на Британські острови поставлялося зброю і продовольство, після чого Великобританія неодмінно б капітулювала.

Шість найуспішніших військових операцій в історії

Британська армія, звичайно ж, мала намір будь-яким можливим способом запобігти такій ситуації. У березні 1942 року команда в числі 600 матросів і солдатів, розмістившись на 18 невеликих човнах, а також на кораблі часів Першої світової війни, що називався «Кемпбелтаун», вирушила до берегів Франції. Варто зазначити, що більшість цих човнів були дерев’яними і часто спалахували під час бою.

Шість найуспішніших військових операцій в історії

План дій полягав у тому, щоб підпливти до гирла річки, де знаходилися артилерійські установки і підірвати корабель з вибухівкою біля воріт дока. Також британські солдати повинні були висадитися на берег і вести бій з німецьким гарнізоном, чисельність якого в вісім разів перевершувала кількість матросів, які перебували на борту «Кемпбелтаун». Після того, як корабель підійде до воріт дока і всі матроси зійдуть з палуби, планувалося привести в дію детоніруещее пристрій, встановлений на палубі конабля. Надалі передбачалося, що матроси сядуть в човни і тріумфально повернутися в Англію. Такий був теоретичний задум.

Після кількох відважних, але марних спроб завдати шкоди німецької берегової охорони, матроси «Кемпбелтаун» змушені були плисти поруч із захисними стінами, на яких містилися зенітні установки. Британці намагалися відповісти зустрічним вогнем, але перевага німців в технічній оснащеності було беззаперечним. Однак, британці все ж продовжували боротися.

Шість найуспішніших військових операцій в історії

Човни і корабель з бомбою на борту підпливли до місця призначення. Матроси вистрибнули за борт і вступили в нерівний бій з німецько-фашистськими загарбниками.

Більшість невеликих моторних човнів, на яких матроси повинні були повернутися назад, були знищені і командування розпорядилося про відступ до іспанського кордону, наказавши залишилися військовослужбовцям відстрілюватися до тих пір, поки не закінчиться амуніція.
Німецькі солдати якимось загадковим лише їм одним відомих причин не звернули уваги на те, що знаходилося на борту «Кемпбелтаун» і не провели знешкодження вибухового пристрою. На наступний день бомба здетонувала і вивела з ладу док до кінця війни.

Шість найуспішніших військових операцій в історії

З 600 чоловік лише тільки 228 повернулися в Англію: 168 загинули, 215 солдатів і матросів потрапили в полон і в подальшому були відправлені до концентраційних таборів. Однак число загиблих з німецької сторони склало 360 чоловік, що значно більше, в порівнянні з 169 британцями. На сьогоднішній день ця операція вважається «найбільшим рейдом всіх часів», 38 осіб, які брали участь в ньому, були приставлені до нагороди і п’ять з них отримали Хрест Вікторії.