Комерційна розвідка — методи її проведення і способи захисту

Комерційна розвідка - методи її проведення і способи захисту
Як і будь-які структури, що забезпечують бізнес-діяльність (наприклад, маркетинг, або PR-служби), комерційна розвідка, в принципі, витратна задоволення, тобто при помітних витратах на своє забезпечення і розвиток, вона не приносить прямого прибутку. Однак, думка, що комерційна розвідка, це свого роду, тільки обов’язковий атрибут успішного бізнесу, теж помилково. Для початку, спробуємо розібратися, що означає сам термін комерційна розвідка.

Комерційна розвідка — це діяльність, спрямована на забезпечення і підтримку стратегії успішного ведення справ комерційного підприємства, яка здійснюється з метою досягнення переваги над потенційним конкурентом, а також виявлення нових можливостей і ділових ризиків — ось найбільш правильне визначення.

Хто ж здійснює таку діяльність? Перш за все, це фахівці бізнесу, такі як: менеджери, професіонали стратегічного планування, фахівці маркетингу і т.д. Це можуть бути і колишні фахівці органів внутрішніх справ. Розвідувальну діяльність повинен здійснювати спеціальний відділ, який працює відповідно строгих вимог, які встановлені в комерційній розвідці. Тепер поговоримо про те, які існують методи роботи в даному виді діяльності.

Друзі сайту: на сторінці auto.ironhorse.ru ви можете прочитати детальний огляд сітікару Matiz.

Активний метод комерційної розвідки дуже часто (і не без підстав) відносять до методів промислового шпигунства, проте саме він і надає основні конкурентні переваги підприємству здійснює розвідку, так як незаперечна істина, що найкращий захист це напад. Якщо ви запідозрили, що конкурент збирає інформацію про вашу фірму, негайно поступайте аналогічно, у кого з суперників буде більше даних про конкурента, той і отримає перевагу.

Сукупно — пасивний метод — цей процес передбачає взаємодію з вторинними джерелами інформації (реклама, ЗМІ, документи), і поєднання їх з активними діями (агентура, стеження). Тут в роботі використовуються всі способи добування достовірної розвідувальної інформації, тобто, в тому числі і незаконні.
Хоча, звичайно, зовсім необов’язково то, що всі вищевказані методи є протизаконними, інша справа, то, що вони здійснюються негласно (таємно), а це вже загроза конфіденційності, такі дії мають право здійснювати тільки спеціальні, державні служби, та й то з дозволу відповідних органів.

Відразу потрібно сказати, що діяльність комерційної розвідки не має нічого спільного із забезпеченням безпеки (охоронна служба або контррозвідка), вона орієнтована на майбутні, можливі ризики які поки ще не настали, однак, які можуть статися, до них відносяться наміри конкурентів, зміни ринку, технологічні прориви і т.д.

Також, бувають випадки, коли в комерційній розвідці немає абсолютно ніякої необхідності, наприклад, коли власник бізнесу впевнений в непотрібності даного інструменту, оскільки він і так повністю володіє ситуацією. Тут, навіть у разі створення спеціального розвідувального підрозділу, затія буде приречена на провал, оскільки всі аргументи начальника розвідки про необхідність розробки оперативних дій, навряд чи будуть почуті.

Наступна ситуація, коли розвідка марна — підприємство не має стратегії. Не маючи довгострокового плану дій комерційного розвитку, неможливо розгорнути ефективну розвідувальну діяльність, оскільки тут неможливо визначити цілі і об’єкти для роботи, створити інформаційну базу, намітити і отримати доступ до потрібної інформації.

Комерційна, та й взагалі будь-яка сучасна розвідка не мислима без застосування досконалих, технічних засобів. Застосування нових технологій значно розширює можливості отримання потрібної інформації. Технічні канали витоку, є найбільш важливими, так як майже половина отримуваних відомостей доводиться на них. Широко застосовуються радіозакладки, спеціальні системи отримання даних з провідних каналів, комп’ютерні програми і т.д.

Звичайно, обладнання коштує дорого, проте мета виправдовує засоби, адже у великому бізнесі рахунок може йти на мільйони доларів, тому корисна інформація, отримана вчасно, може допомогти заощадити значну, а іноді, просто величезну суму.

Найважливішу роль в роботі відділу комерційної розвідки відіграє інформаційна аналітика, так як важливо не тільки зібрати потрібну інформацію, а й правильно її систематизувати, щоб, спираючись на неї зробити потрібні висновки, і прийняти єдино вірне рішення у виборі методів протидії конкурентам.
Підіб’ємо невеликий підсумок, поєднуючи сучасні засоби видобутку інформації, правильно аналізуючи отримані дані, можна домогтися ефективної роботи комерційної розвідки, а значить, ви вчасно будете отримувати важливі відомості про конкурентів. Ваш бізнес від цього тільки виграє.

Наведу один приклад. В ході придбання одного досить великого промислового підприємства, силами комерційної розвідки і її інформаційно-аналітичного відділу була зібрана і систематизована велика інформація про власників і керівників. У ній містилися відомості про деякі важливі обставини особистого життя одного з директорів. Дана інформація допомогла встановити з ним особистий контакт, під час переговорів була досягнута домовленість про спільні дії під особисті гарантії, в результаті, було забезпечено швидке оформлення документів на придбання виробництва, і припинені спроби відведення його активів.

Наведений приклад наочно свідчить про те, як добре було поставлено робота комерційної розвідки, бізнесмени здійснили вигідну угоду, спираючись зібрану, і правильно проанализированную інформацію. Однак, таких прикладів не так вже й багато, в даний час, комерційна розвідка та інформаційно-аналітичне забезпечення комерції в Україні знаходиться на зародковому рівні. Можна припустити, що в існуючій ситуації, безперечні конкурентні переваги матимуть тільки ті керівники і власники фірм, які в повній мірі розуміють необхідність існування розвідувальної служби в комерції.