Засоби зняття інформації

 

Засоби зняття інформації

Розквітом застосування технічних засобів отримання негласної інформації можна вважати 90-ті роки двадцятого століття, тоді, в період перестановки промисловості Радянського Союзу на комерційні рейки, добування відомостей за допомогою простих шпигунських жучків, а також інших більш складних пристроїв і методів, прийняло, мало не повсюдний характер.

Лише в 1996 році уряд України, нарешті, взяла під контроль, як застосування засобів негласного знімання інформації, так і їх виробництво, також, були прийняті закони регламентують застосування цих засобів, тепер тільки правоохоронні органи мають право застосовувати таку техніку для використання в процесі оперативно- розшукової діяльності.

Розробка, виробництво і реалізація подібної продукції, згідно із законом, тепер дозволена тільки фірмам, які мають спеціальну ліцензію. Однак, в нашій дійсності, завжди існують обхідні шляхи придбання потрібних речей. Шпигунську апаратуру при наявності необхідної суми грошей, можна купити на чорному ринку, причому якість техніки буде нітрохи не гірше, а іноді і краще фабричних зразків.

Класифікація виробів будь-якого призначення проводиться за певними ознаками або характерним параметрам. Якщо говорити про кошти знімання інформації (ССІ), то їх основним параметром є тривалість часу автономної роботи, починаючи з моменту установки, до їх виявлення та відключення. Важливими параметрами також є, характер каналу передачі даних і вид джерела живлення.

Весь клас ССІ розділений на два основних типи виробів, перший, це кошти для знімання аудіоінформації з внутрішнього простору приміщень або на відкритому повітрі, і другий, пристрої знімання сигналу з комп’ютерних ліній і телефонних комунікацій. Розглянемо їх більш детально. Отже, перша група виробів, вона використовує акустичний канал витоку інформації. Ці кошти ССІ вловлюють звукові коливання середовища, в якій знаходяться, перетворять їх в електромагнітний сигнал і передають його на приймач, або записуючий пристрій. Сюди входять: спрямовані мікрофони, автономні мікрофони всіх типів, радіозакладки (як активні, так і пасивні), диктофони, лазерна апаратура прослуховування, і т.д. Лазерна апаратура і спрямовані мікрофони, так як вони діють на певній відстані, не вимагають установки в контрольованій зоні. Решта пристрої закладаються або залишаються в непримітних місцях, маскуються під звичайні побутові прилади і предмети побуту, так само, вони можуть вмуровують в стіни, так як тверда среда, відмінно проводить звук, а знайти вмурований предмет дуже складно. Всі вони повинні бути розташовані в безпосередній близькості від об’єкта спостереження, оскільки дальність випромінювання звукових хвиль обмежена.

Другий тип апаратури прослуховування використовує провідний канал витоку інформації.

Пристрої можуть підтримувати всі типи провідних мереж, тобто: телефонну, радіоретрансляціонную, силову, пожежної та охоронної сигналізації, комп’ютерну і т.д. Найбільш схильна до атак ззовні, телефонна мережа. Велика кількість способів знімання інформації, а також технічна можливість підключення прослуховуючої апаратури по всій довжині телефонного кабелю, зводять нанівець всі спроби достовірно визначити захищеність вашої лінії. Для контролю створені всілякі електронні комплекси, але жоден з приладів не може дати стовідсоткової гарантії.

Засоби знімання інформації, що підключаються до провідних лініях, можуть бути як активними, так і пасивними. Останній вид дуже важкий у виявленні, так як може бути знайдений тільки візуальним способом. Справа в тому, що пасивні засоби знімання, такі, наприклад, як індуктивні знімачі, не вносять будь-яких змін в телефонний зв’язок, вони не вимагають безпосереднього підключення до проводу, так як в роботі використовують властивість магнітної індукції, не вносять радіоперешкод в навколишній простір і тому не можуть бути виявлені різними індикаторами радіовипромінювання.

Відомий випадок, коли подібне пристрій пропрацював кілька років, і було виявлено тільки випадково, мова йде про пасивне мікрофоні, який був вмонтований в герб США і провисів в кабінеті американського посла в Радянському Союзі майже сім років з 1945, по 1952 рік, змінивши при цьому кілька господарів. Хоча це був мікрофон, принцип дії всіх цих апаратів однаковий, в звичайному стані вони не працюють, передача сигналу відбувається тоді, коли в зону дії жучка примусово наводиться короткохвильовий сигнал, тільки в цьому випадку, закладка починає працювати і зраджувати інформацію. Звідси і труднощі з виявленням, зловмисникові нічого не варто засікти розклад обходів охорони, і включати пристрій тільки в безпечне час.

Активні засоби знімання інформації мають повну автономність роботи, вони включають в себе пристрій харчування, самі передають інформацію, можуть накопичувати дані і передавати їх короткими імпульсами, для утруднення виявлення. Подібна апаратура виготовляється із застосуванням всіх досягнень сучасної науки і техніки. Широко використовуються принципи передачі сигналу по стільникового зв’язку, з можливістю пересилання окремими файлами. Підключення до телефонного кабелю може бути як індуктивним способом, так і пряме. Харчування здійснюється від акумулятора, але є і варіанти харчування, і від самої телефонної лінії, і побутової мережі 220 вольт. Апаратура маскується в предметах обстановки, щитках електропостачання, розетках і т.д.

Для більш ефективного захисту телефонної лінії зв’язку, найчастіше застосовують, або пристрої шифрування (скремблери), або використовують апаратуру придушення прослуховуючих пристроїв. У першому випадку, це досить надійний захист, але при цьому необхідно наявність двох однакових апаратів у розмовляють абонентів. У другому варіанті, ви, звичайно, захищаєте ділянку лінії до міської АТС, але при цьому пригнічуються не всі види шпигунських пристроїв, а тільки найбільш поширені.