Травматична зброя для жінки (Частина II — Кордон-Л і ОСА-ЕГІДА)

 

Травматична зброя для жінки (Частина II - Кордон-Л і ОСА-ЕГІДА)

Так склалося історично, що за любов споживача борються, з самого початку продажів травматичної зброї, два види травматики: моделі, виконані за аналогією з бойовою вогнепальною зброєю і окремий вид травматичної зброї, що базується на патронах з електрокапсюлем — бесствольное зброю. Зовсім недавно перевага була повністю на боці останніх, так як їх ефективність була набагато вище, однак останні зміни в законодавстві змусили виробників знизити потужність боєприпасів 18х45Т і їм подібних, що фактично зрівняло бесствольное зброю з пістолетами і револьверами. Але одна перевага у бесствольного зброї відняти можна тільки заборонивши його, це номенклатура використовуваних боєприпасів, зокрема світлозвукові патрони, аналогів яким немає у боєприпасів меншого калібру для пістолетів і револьверів.

Практично всі моделі бесствольного зброї володіють невеликими розмірами і вагою, що не мають виступаючих частин, які можуть зачепитися за що-небудь в процесі вилучення зброї. І найголовніше, бесствольное зброю, мабуть, найпростіше в обслуговуванні, не вимагає чистки в звичному сенсі цього слова, і все що потрібно для безвідмовної роботи це перевірка заряду батареї і чистота контактів.

Таким чином, можна зробити висновок, що таке травматичну зброю найбільшою мірою підходить для його використання жінкою. Пропонованих два зразка крім усього іншого відрізняються ще й невисокою ціною, проте не варто це сприймати як плюс, так як низька ціна бесствольного зброї компенсується більш дорогими боєприпасами до неї, так що в кінцевому підсумку ціни на бесствольное травматику і на травматичну зброю класичної конструкції зрівнюються.

Мабуть, перед тим як приступати до порівняння і огляду травматичних пістолетів ПБ-2 «ОСА-ЕГІДА» і Кордон-Л в контексті самооборони жінки, варто пояснити, чому обрані саме вони. Характерною рисою багатьох моделей бесствольное травматики є досить велика товщина, травматичні ж пістолети ПБ-2 і Кордон-Л відрізняються тим, що вони плоскі, що позитивно позначиться при їх щоденному носінні, чому сприяють і габарити зброї, так Кордон-Л трохи більше пачки сигарет . Крім того, обидві моделі травматичних пістолетів досить безпечні при носінні не в кобурі, а, наприклад, в кишені або сумочці. При цьому ці травматичні пістолети можуть використовувати повноцінні боєприпаси 18х45, точно так само як і більші моделі. Іншими словами були обрані найбільш компактні варіанти бесствольного зброї. Ну а Кордон-Л був обраний замість Кордон через наявність вбудованого ЛЦВ, який так само присутній і в травматичному пістолеті «ОСА-ЕГІДА».

Травматична зброя для жінки (Частина II - Кордон-Л і ОСА-ЕГІДА)

Якщо мова пішла про прицільних пристосуваннях обраних травматичних пістолетів, то з їх порівняння і почнемо. Крім відкритих прицільних пристосувань обидві моделі оснащені лазерними вказівками. Багато сперечаються, чи потрібен ЛЦВ на зброю самооборони, так як людина звикла орієнтуватися у цій прицільної пристосуванню може впасти в ступор, коли не побачить на цілі звичайну червону точки, якщо сяде батарейка або з якихось інших причин. Однак є і інше бачення цього питання, коли ЛЦВ використовується не для прицілювання під час використання зброї, а для напрацювання досвіду інтуїтивної стрільби. Напевно, всі бачили фільми про Дикий Захід і пам’ятають, з якою легкістю стрілки вражають мета, практично не цілячись, так ось це один з небагатьох випадків, коли кінематограф не бреше і так стріляти дійсно можливо. Але що б придбати такі навички потрібно дуже довго тренуватися і що ще важливо витратити неміряна кількість боєприпасів. Для самооборони ж цей навик не просто стане в нагоді, він необхідний, так як часу цілитися може і не бути.

З іншого ж боку, травматичну зброю використовується на дуже коротких дистанціях, так що промахнутися буде дуже складно. Але потрібно враховувати, що адреналін може зіграти злий жарт і буде промах замість попадання, що, з огляду на обмежений боєзапас зброї, може закінчитися плачевно для обороняється. З цього можна зробити висновок, що мінімальний навик інтуїтивної стрільби просто необхідний і в його доробку якраз і допомагає ЛЦВ. Варіанти відпрацювання цієї навички з використанням ЛЦВ два: перший це просто стрілянина з використанням лазерного целеуказателя, другого тренування наведення на ціль променя за мінімальний час після вилучення зброї. І перший і другий спосіб однаково ефективний і відрізняються тільки фінансовими витратами на боєприпаси. В результаті таких тренувань рука сама «запам’ятає» як потрібно тримати і наводити пістолет, що б потрапляти туди, куди дивляться очі.

 

Травматична зброя для жінки (Частина II - Кордон-Л і ОСА-ЕГІДА)

Лазерний цілевказівник Кордон-Л представлений в класичному розумінні цього пристрою, на поверхні цілі з’являється точка червоного кольору, на яку і слід орієнтуватися при стрільбі. Травматичний же пістолет ПБ-2 має дещо інше пристрій прицілювання, яке правильніше назвати НЕ лазерний цілевказівник, а лазерна система засвічення і цілевказівки. Пов’язано це з тим, що виробник позиціонує пристрій цілевказівки «ОСА-ЕГІДА» як пристрій здатне засліпити противника. Чесно кажучи, слабо віриться, що спроба будь-яким чином впливати на органи зору супротивника за допомогою ЛСЗЦ увінчається успіхом, так що в серйоз розраховувати на такий варіант впливу не варто. На поверхні цілі ЛСЗЦ створює еліпс червоного кольору, в якому по центру розміщена червона точка, а так само точки менші за розмірами, призначення останніх незрозумілі, начебто 2-4 метра не та дистанція, що б робити поправки на вітер при пострілі, в загальному , орієнтуватися треба на центральну точку.

Основною причиною, чому ПБ-2 не користується особливою популярністю, є те, що цей пістолет двозарядний, чого, на думку багатьох, явно не вистачає. Чи не вирішує цієї проблеми і три касети в комплекті зброї, за допомогою яких і проводиться перезарядка. Якщо в моделях, що дозволяють розмістити 4 і більше патрона, першим рекомендують заряджати светозвуковой патрон і тільки після нього застосовувати, при необхідності, травматичні, то в «ОСА-ЕГІДА», маючи в розпорядженні для пострілу тільки два патрона, така розстановка пріоритетів може здатися марнотратством . Але хотілося б нагадати, що піддатися нападу можна не тільки з боку людей, а й з боку тварин, а з приводу травматичних патронів і озлобленої собаки говорили вже дуже багато. По-перше, немає гарантій, що потрапляння зупинить, по-друге, не факт, що вийде потрапити. Тому, навіть маючи в розпорядженні тільки два патрони, все ж краще мати перший светозвуковой, рахунок патронів в ПБ-2 «ОСА-ЕГІДА» починається з верхнього патрона.

Травматична зброя для жінки (Частина II - Кордон-Л і ОСА-ЕГІДА)

Трохи інакше йдуть справи з травматичним пістолетом Кордон-Л, на відміну від ПБ-2 він четирехзаряден. Взагалі конструкція цього пістолета досить цікава, патрони в ньому споряджається не в касету як у більшості моделей бесствольного травматичної зброї, а в магазин, яким, по суті, і є сам пістолет. Використовувати цей травматичний пістолет може будь боєприпаси крім газових патронів, через їх конструкційних особливостей. Можливо, при зарядці можуть виникнути проблеми, тому що навіть для фізично розвиненого чоловіки зарядити останній патрон можливо тільки приклавши чимале зусилля. З приводу зовнішніх впливів при експлуатації Кордон-Л можна не хвилюватися, що пістолет зламається, незважаючи на свій хисткий зовнішній вигляд, він міцніше того ж «ОСА-ЕГІДА». Рекомендації по зарядці цього пістолета точно такі ж, як і для всіх інших, перший патрон светозвуковой, такі травматичні, хоча це питання вже вирішується на розсуд власника травматичного пістолета.

Багато суперечок викликає пристрій таких ось пістолетів і боєприпасів до них, так як використовується не класичний капсуль, а електрокапсюль. Мабуть найпоширенішою байкою є те, що сучасні бесствольное пістолети під патрон 18х45 не стріляють на морозі через те що «замерзають». Дійсно, така проблема є у тих моделей травматичної зброї, які використовують для свого харчування літієві батарейки. Однак мороз повинен бути дуже далеко за мінус, що б травматичний пістолет відмовив, при цьому потрібно враховувати, що якщо зброя буде носитися в кишені, то там температура буде трохи вище, ніж довкілля, а ось при носінні в сумочці можуть дійсно виникнути проблеми. Але не варто гребти все бесствольное зброю під одну гребінку, адже багато моделей травматики живляться від магнітно-імпульсного генератора, якого низькі температури дарма. Так, наприклад, травматично пістолет ПБ-2 працює саме на основі МІГ, а батарейка живить тільки лазерний цілевказівник, тобто при низькій температурі може відмовити тільки цілевказатель, постріл ж в будь-якому випадку відбудеться. А ось Кордон-Л може відмовити при низьких температурах, тому при виборі цього засобу захисту варто враховувати і цей фактор.

Чимало уваги приділено безпеці носіння обох пістолетів, проте знайти ідеальний баланс між винятком випадкового пострілу і моментальним приведенням зброї в бойову готовність дуже складно. Найбільш продуманим в цьому плані є травматичний пістолет ПБ-2 «ОСА-ЕГІДА». Для того що б виключити випадковий постріл цієї зброї в похідному положенні спусковий гачок складний і втоплений в корпусі пістолета, що так само позитивно позначається при добуванні зброї. Для того що б зняти зброю із запобіжника потрібно висунути поперечний штифт вліво, який розташований над спусковим гачком, що дуже зручно робиться за допомогою вказівного пальця, після цього потрібно звільнити спусковий гачок, що робиться мимоволі, при охопленні рукоятки зброї, після цього пістолет повністю готовий до стрільби. Треба відзначити, що практично з першого разу всі ці маніпуляції займають дуже мало часу, при мінімальній ж тренуванні все це вже робиться інтуїтивно за частки секунди. Негативною стороною такої системи запобігання від випадкового пострілу є те, що зробити все це швидко можна тільки правою рукою, то є лівша буде відчувати певні незручності. Запобіжну систему травматичного пістолета Кордон-Л можна назвати поганою, проте розташування елементів управління запобіжником може комусь здатися не найвдалішим.

Перемикач запобіжника Кордон-Л розташований з тильного боку пістолета і знімається зброю із запобіжника зміщенням перемикача вниз. Рух, проробляють при знятті зброї з запобіжника, дуже нагадує зведення курка, що, за задумом виробника, повинно було вдало вписується в цю модель травматики, але не було враховано того, що рукоять травматичного пістолета Кордон-Л значно більше, ніж у класичних моделей короткоствольної вогнепальної зброї, і таке розташування перемикача не зовсім зручно для людей з невеликими долонями. Тому найкраще зняти запобіжник ще в кишені одягу, що б не впустити зброю одночасно дістаючи його і знімаючи з запобіжника. Крім перемикача з тильного боку травматичного пістолета є і ще одне просто пристосування для виключення випадкового пострілу. Являє собою воно Г-подібний підпружинений важіль, який одним своїм плечем впирається в спусковий гачок, блокуючи його хід назад. При обхваті пістолета середній і безіменний пальці натискають на друге плече важеля, і спусковий гачок звільняється, це дозволяє частково виключити випадкові натискання спускового гачка, якщо запобіжник вимкнений.

Травматична зброя для жінки (Частина II - Кордон-Л і ОСА-ЕГІДА)

За вагою та габаритами обох пістолетів нарікань немає, так вага ПБ-2 «ОСА-ЕГІДА» становить всього 240 грам зарядженим двома патронами, Кордон-Л важить 270 грам зарядженим, але ця вага більше тільки через те, що пістолет заряджається чотирма патронами. Порекомендувати будь-які певні патрони до цих травматичним пістолетів досить складно, так як останні зміни в законодавстві змушують трохи інакше подивитися на майбутнє цих боєприпасів. На даний момент, та й швидше за все в майбутньому, будуть актуальні травматичні патрони 18х45РШ, які споряджаються важким гумовим кулькою, а не кулею як інші травматичні патрони 18х45. Не можна не відзначити того, що з боєприпасами 18х45 не виникає такої плутанини як, наприклад, з 9 мм РА. Природно, що від різних виробників патрони будуть відрізнятися за характеристиками, так і боєприпаси просто з різних партій одного і того ж виробника будуть різними, але не буде такої ситуації, коли травматичні патрони з кінетичної енергією кулі 30-35 джоулів продавці видають як боєприпаси підвищеної потужності , в слідстві чого і з’являються відгуки про марність травматики.

Основна перевага цих двох пістолетів перед моделями травматичної зброї класичних конструкцій крім високої ефективності і простоти обслуговування є ціна на самі пістолети, так як вона в 2-3 рази нижче, але вартість боєприпасів до цієї зброї компенсує дешевизну, про що було сказано раніше. Проте, якщо підійти до тренувань з розумом і використовувати на початковому етапі ЛЦВ для відпрацювання навичок вихоплення пістолета і швидкого прицілювання, то витрата боєприпасів істотно знизиться, тому при правильному підході можна назвати ці моделі травматичних пістолетів економічнішими в порівнянні з травматики класичного виконання.