Американські великокаліберні снайперські гвинтівки (Частина II)

Американські великокаліберні снайперські гвинтівки (Частина II)

У попередній статті «Американські великокаліберні снайперські гвинтівка (Частина I)» Ми познайомилися з пристроєм і характеристиками ВСГ, які хоч і набули поширення, але не настільки відомі, що б бути у всіх на слуху, і знайомі вони в основному тільки вузькому колу людей, цікавляться даним питанням. У цій же статті я пропоную познайомитися з більш відомими моделями, які поширені не тільки в армії і поліції багатьох країн, але і відомі серед спортсменів-стрільців, а так само серед людей, які хоча б трохи цікавляться снайперським зброєю. Складно назвати причини популярності даних моделей, так як великокаліберні снайперські гвинтівки ця зброя досить специфічне, яке в повній мірі можуть оцінити всі.

Якщо зі зброєю меншого калібру (пістолети, автоматичні гвинтівки, пістолети-кулемети, ручні кулемети і так далі) все більш-менш зрозуміло, і звідки береться їх популярність ясно, а дякувати за це треба кіноіндустрію, то ВСГ навіть якщо і зустрічаються в кіно, то досить рідко і імена носять типу «Велика матуся» (к / ф «Козирні тузи» Barrett M82A1, насправді гвинтівка має неофіційну назву «Light Fifty») або, на худий кінець, просто «снайперської гвинтівки». Погодьтеся, що з такими безликими назвами-кличками досить важко навіть просто запам’ятати зброю, не кажучи вже про те, що б знайти його докладний опис, що вникнути в суть роботи самої ВСГ, тим більше що камера зазвичай сфокусована на обличчі актора, а не на зброю, що перешкоджає його докладного вивчення. Саме тому «знавців» короткоствольної зброї величезна кількість, а ось людей, здатних перерахувати з ходу більше 20 найменувань великокаліберних снайперських гвинтівок, дуже мало. Постараємося виправити цю ситуацію і продовжимо знайомитися з великокаліберної продукцією збройових компаній США.

Великокаліберні снайперські гвинтівки Barrett M82, Barrett M82A1, Barrett M82A1M, Barrett M82A2, Barrett M82A3, Barrett M107

У цьому міні огляді я постараюся ще більше переплюнути свою пристрасть до стиснення інформації і відразу опишу 6 великокаліберних снайперських гвинтівок, але як завжди вони практично нічим не відрізняються один від одного і являють собою лінійку розвитку всього однієї моделі зброї. Призначення у даних ВСГ в принципі однакове, вони однаково добре працюють як «антіснайперское» зброю, успішно справляються з завданнями ушкодження легкого броньованої техніки і дистанційним розмінуванням вибухових пристроїв і снарядів, проте специфіка призначається даними гвинтівок виробником робить кожну з них більш зручною для конкретно поставлених задач, ну принаймні нас в цьому намагаються переконати, пропоную перевірити дану інформацію.

Американські великокаліберні снайперські гвинтівки (Частина II)

Перша модель великокаліберної снайперської гвинтівки Barrett M82 була створена в буквальному сенсі слова «на коліні» Ронні Барреттом. На момент створення першої моделі відставному офіцеру правоохоронних органів було всього 28 років, а проектував і створював він свою гвинтівку в підвалі-майстерні, природно без будь-яких спеціальних технічних засобів. Незважаючи на те, що у людини не було ні технічної освіти, ні досвіду в проектуванні і виготовленні зброї, результат вийшов просто дивовижний. Довгоствольна великокаліберна гвинтівка Barrett M82 замислювалася як зброя, здатна вражати захищеного важким бронежилетом противника на відстанях до 2000 метрів, при цьому упор робився саме на точність ВСГ, що б влучна стрільба вже залежала тільки від самого снайпера.

Американські великокаліберні снайперські гвинтівки (Частина II)

З поставленими перед собою завданнями початківець зброяр самоучка впорався і після нетривалих випробувань і доведення гвинтівки звернувся в найбільші компанії з пропозицією продати права на дану гвинтівку, але всюди його чекав відмову. Можливо, тому що така зброя на той момент ще не було визнано як затребуване, можливо тому що запитана грошова сума була велика, в загальному, історія про причини відмов замовчує. Проте, Барретт не кидає свою гвинтівку і починає займатися її штучним виготовленням з подальшою самостійною реалізацією всередині країни. За 4 роки йому вдається зібрати достатньо коштів з продажів зброї для того, що б відкрити свою невелику фірму «Barrett Firearms Manufacturing, Inc.» де вже налагоджується нехай невелике але серійне виробництво гвинтівки. У цьому ж році, не без допомоги залучених сторонніх працівників, Барретт модернізує свою зброю, так з’являється «Light Fifty» з буквено-цифровим позначенням М82А1. Модернізація була абсолютно незначною і в основному потрібна була для того що б підігнати гвинтівку під стандарти армії США того часу.

Так крім планки для кріплення оптичного прицілу з’явилися відкриті регульовані прицільні пристосування, ручка для перенесення зброї, змінився приклад зброї — з’явилася рукоять для утримання гвинтівки другий вільною рукою і, нарешті, найголовніше з’явився той самий знаменитий барреттовскій дуловий компенсатор, в формі наконечника стріли, по якому можна безпомилково визначити модель гвинтівки. Про дульном компенсаторі великокаліберних гвинтівок Barrett потрібно говорити окремо, адже, на думку багатьох це найефективніші дульні гальма з нині існуючих. Так це чи ні, сперечатися не будемо, адже для порівняння потрібно відстріляти з однієї гвинтівки з різними дульними компенсаторами жоден десяток патронів, а у мене, на жаль, такої можливості немає. Проте, ефективність дульного компенсатора гвинтівок Barrett дійсно висока, за різними даними за рахунок даного дульного гальма гаситься від 30 до 50 відсотків енергії віддачі, що зовсім непогано навіть якщо брати значення по мінімуму. Однак варто враховувати, що при використанні дульного гальма в більшій мірі страждають вуха стрілка, тому його використання без шкоди для людини може бути тільки при наявності коштів захищають слух, що викликає багато суперечок, хоча в великокаліберної зброї без такого пристрою компенсації віддачі не обійтися.

Спочатку, коли Барретт виготовив свою першу модель гвинтівки, в ній використовувався компенсатор аналогічний фінському від протитанкової рушниці L39, в подальшому дуловий гальмо зброї став циліндричний і значно втратив у своїй ефективності, що і підштовхнуло до розробки нового ефективного дульного компенсатора віддачі, який судячи то тому , що не змінюється вже багато років дійсно вийшов вдалим. Після того як були проведені всі модернізації даної гвинтівки зброєю зацікавилася армія, однак не армія США, а армія Швеції, яка закупила партію зброї в 100 одиниць, фахівці високо оцінили точність гвинтівки, простоту пристрою і поводження зі зброєю, на що звернули увагу армії та інших країн, в перебігу року надходили замовлення на невеликі партії гвинтівок від 20 до 50 одиниць практично від усіх країн Європи, але по справжньому перше велике замовлення зробила армія США, в подальшому військові сили США не давала виробництва компанії Барретта стояти на місці і фактично закидали замовленнями. Пояснювалося це тим, що під час проведення операцій «Щит пустелі» і «Буря в пустелі» було потрібно невибаглива і далекобійні снайперську зброю, і на озброєнні, на той час, не було жодної моделі гвинтівки, що задовольняє цим вимогам, тому М82А1 була буквально нарозхват .

Американські великокаліберні снайперські гвинтівки (Частина II)

В армії США ця зброя так само відомо під позначенням SASR (Special Applications Scoped Rifle, Гвинтівка Спеціального Призначення з оптичним прицілом). В цей же час зброярі приходить в голову думка створити великокаліберну гвинтівку, адаптовану для ведення вогню по повітряних цілях. Зрозуміло, ніхто і не думав створити зброю проти надзвукових винищувачів, тому на роль майбутніх цілей зброї взяли вертольоти, так з’явилася «протівовертолетная» гвинтівка Barrett M82A2. Основною проблемою з якою зіткнулися конструктори при розробці даної гвинтівки було те, що ефективну стрілянину по повітряних цілях можна було вести тільки стоячи, а гвинтівка мала досить сильною віддачею для того, що б вогонь з неї в такому положенні був хоч скільки-небудь прицільним. Тому довелося змінити вигляд зброї на буллпап, при цьому упором для плеча служив приймач магазину, на якому була розташована гумова наліпка. В іншому ж гвинтівка була повністю ідентична своїм попередницям, але широкого поширення не отримала, так як потужності патрона .50 BMG явно не вистачало для того, що б збивати військову повітряну техніку, залишалися тільки легкі моделі вертольотів, які в основному були цивільними, а стріляти у цивільних вертольотів охочих не нашлось.Тем Проте дана модель гвинтівки відмінно справляється з завданнями з ведення вогню по малорухливим повітряним об’єктів на висоті до 1000 метрів.
 

Американські великокаліберні снайперські гвинтівки (Частина II)

Після того, як військові випробували модель великокаліберної снайперської гвинтівки М82А1 в бойових умовах, було виявлено ще декілька недоліків зброї, після усунення яких з’явилася гвинтівка М82А1М. Від своєї попередниці вона відрізнялася тим, що під рукояткою зброї була додаткова регульована по висоті сошка, що істотно збільшувало стійкість гвинтівки. Крім цього гвинтівка обзавелася довшою планкою кріплення оптичного прицілу, яка тепер розташовувалася не так на стійці, а безпосередньо на ствольній коробці зброї, на неї ж кріпилася і знімна рукоятка для перенесення гвинтівки. Піддався також модернізації і дуловий гальмо зброї, додавши до своєї ефективності ще кілька відсотків. З’явилося кріплення для установки зброї на верстат або для його кріплення на броньованій техніці.

Американські великокаліберні снайперські гвинтівки (Частина II)

Модель великокаліберної снайперської гвинтівки М82А3, так само мало чим відрізняється від М82А1 і М82А1М, і якщо говорити начистоту, то це щось середнє між двома вищезгаданими ВСГ. Виготовлена вона у відповідності з тими вимогами, які висунула Морська піхота армії Сполучених Штатів Америки. Так в ній не з’явилася додаткова третя сошка, в усьому іншому вона повністю ідентична М82А1М, хіба що ще видозмінене кріплення для установки зброї на верстат або бронетехніку, ставши більш надійним, що досить спірне плюс, так як кріплення М82А1М має чималий запас міцності, тому особливого сенсу робити цей вузол зброї ще міцнішим не було.

Американські великокаліберні снайперські гвинтівки (Частина II)

Окрім вищеописаних модифікацій гвинтівок Barrett M82 є ще дві зовсім недавно випущені моделі Barrett M107 і Barrett M107CQ. Це все ті ж М82А1М, але вже із застосуванням легких сплавів і полімерів, що полегшує вагу зброї, виробником стверджується, що підвищена надійність зброї, хоча таку заяву перевірити важко, за умови того, що в гвинтівках відсутня будь-які складні і надумані елементи автоматики їх надійність зброї по визначенню максимальна. Між собою Barrett M107 і Barrett M107CQ відрізняються тільки довгої стовбура, що обумовлено їх областями застосування. Модель Barrett M107CQ має більш короткий ствол, так як призначена для стрільби з установкою на вертольотах і бронетехніці. Але і на цьому життєвий шлях М82 НЕ завершілся.На базі Barrett M82А1М була створена снайперська гвинтівка, адаптована для стрільби двадцатімілліметровимі осколково-фугасними зарядами, аналогічними тим, які використовуються в штурмовому комплексі OICW (Objective Individual Combat Weapon). Дана зброя отримало ім’я OSW (Objective Sniper Weapon — Об’єктивне снайперську зброю) і на даний момент допрацьовується до прийнятних показників.

Американські великокаліберні снайперські гвинтівки (Частина II)

В основу всіх великокаліберних снайперських гвинтівок Barrett M82 лягла автоматика з коротким ходом стовбура, з замиканням каналу на три бойових упору при повороті затвора. Після того як зроблений постріл, стовбур починає свій рух назад і пройшовши шлях в 25 міліметрів взаємодіє зі штифтом, який через фігурний виріз змушує затвор повернутися і відімкнути канал ствола. Далі стовбур накочується на прискорювальний важіль, через який імпульс від зворотного ходу стовбура передається рамі затвора. Після цього стовбур зупиняється, а затвор, при русі назад, викидає стріляну гільзу і доходить до свого крайнього положення.

Повертаються ствол і затвор в своє початкове положення під впливом окремих пружин, таким чином, стовбур трохи випереджає затвор, який досилає новий патрон в патронник і в своєму передньому крайньому положенні замикає канал ствола. Переваги такої системи очевидні: по-перше, відбувається відкат стовбура, що знижує сам імпульс віддачі, по-друге, відкат стовбура відбувається рівно за той час, поки куля проходить весь стовбур і тільки після цього стрілок відчуває імпульс віддачі і починає свою роботу автоматика гвинтівки . Виходить система, яка чимось нагадує ту, яка використовується у вітчизняній АН-94 і німецької G11, лише з тією різницею, що ствол не гойдається на протязі не двох і не трьох пострілів, а одного. Ствольна коробка зброї виготовляється або з штампованої сталі, або, в більш пізніх моделях, зі сплавів алюмінію, являє собою дві частини — верхню і нижню, які з’єднуються штифтами.

На нижній закріплені приймач магазину, рукоять зброї і сошки, на верхній направляє для кріплення оптичного прицілу і відкриті прицільні пристосування, починаючи з першої модифікації зброї Barrett M82А1. Приклад кріпитися до тильної сторони ствольної коробки або у випадку з моделлю Barrett M82А2 знизу її, для зниження віддачі зброї на приклад одягнена гумова підкладка. Стовбур зброї має поздовжні доли, які служать для кращого його охолодження, а так де знижують його загальна вага. Харчування всіх шести моделей зброї відбувається з дворядних магазинів ємкістю в 10 патронів. Цікавим є те, що відповідно до вимог що пред’являються до зброї армією США на гвинтівці є абсолютно непотрібні антабки, які не використовуються на увазі маси і габаритів зброї — транспортування відбувається в м’якому або твердому футлярі.

Розбирання для транспортування гвинтівки полягає в тому, що зі ствольної коробки дістаються два з’єднують штифта, після чого ствольна коробка розділяється на дві частини, у верхній частині залишається стовбур зброї, а нижній УСМ та інше. Довжина гвинтівок становить 122 сантиметри, крім моделі CQ з укороченим стволом, яка має довжину 74 сантиметри, довжина ствола дорівнює 855 міліметрів для довгоствольних моделей і 508 для укороченою. Вага так само залишається приблизно однаковим і варіюється від 12 до 13 кілограм для гвинтівок з довгим стволом і 9,8 кілограма для гвинтівки з коротким стволом. Ефективна дальність довгоствольних моделей дорівнює 1800 метрам, для моделі CQ ефективна дальність дорівнює 1200 метрів. Великокаліберні снайперські гвинтівки Barrett M90, Barrett М95
 

Американські великокаліберні снайперські гвинтівки (Частина II)

Описані раніше шість моделей далеко ще не все гвинтівки, які носять ім’я Barrett, але наберіться терпіння, такі моделі не так одноманітні, хоча і тут є спільні риси. Великокаліберна снайперська гвинтівка Barrett M90 є спробою створення більш точного і компактного зброї, ніж гвинтівки на базі М82. Дана модель є однолітком з «протівовертолетной» гвинтівкою Barrett M82А2, але на відміну від неї поширилася і визнання безлічі стрільців навіть серед цивільного населення США. Для того що б збільшити точність стрільби гвинтівка позбулася автоматики і стала перезаряджатимуться вручну. Так написано в багатьох описах до цієї зброї, але це в корені невірно, хоча і здається логічно правильним.

Нагадаю, що робота автоматики в моделях зброї в основу яких лягла М82 починається вже після того як куля вилетіла зі ствола, таким чином автоматика ніяк не впливає на точність стрільби, крім того завдяки цьому відтягувався момент віддачі зброї, що так само позитивно позначалося на точності. Всього цього гвинтівка Barrett M90 позбавлена, з тієї причини, що автоматики немає в принципі, зате ствол жорстко закріплений в ствольної коробці, що природно робить гвинтівку менш точною, ну принаймні в порівнянні з моделями М82. Тому відмова від автоматики аргументований тільки зниженням ваги зброї, а так само спробою здешевити саму гвинтівку, і перше і друге вийшло.

Для того що б довести точність стрільби хоча б до рівня Barrett M82 розробники створили зброю в компонуванні буллпап, цьому посприяла Barrett M82А2, яка була виконана в такий же компонуванні, тому розробка йшла досить швидко. З тих же причин довелося погіршити ствол зброї, що в свою чергу призвело до його перегріву при швидкій стрільбі, тому зменшена була і ємність магазину з 10 до 5 патронів. По суті, якщо не вдаватися в деталі у зброярів вийшло досягти зменшення ваги і габаритів зброї, а так само знизити ціну на нього, але створити більш точну великокаліберну снайперську гвинтівку не вдалося, тому дана зброя набуло поширення серед цивільного населення країни, а в армію прийнято не було.

Американські великокаліберні снайперські гвинтівки (Частина II)

В 1995 році випуск М90 був остаточно зупинений, так як з’явилася модифікація даної гвинтівки, яка представлялася компанією Barrett Firearms як абсолютно нова модель зброї. Логічно було б припустити, що зброярі мали усунути основний недолік гвинтівки — високий імпульс віддачі, який негативно позначався на точності вогню, і встановити гідравлічний демпфер, як це робиться в багатьох аналогічних моделях ВСГ. Але ставка, назад же, була зроблена на користь низької ціни, тому був усунутий такий недолік як важкий перегрівається ствол зброї, який тепер навешен, а для того, що б зброю не втрачало стійкості при стрільбі і для більш зручного положення рук стрільця, рукоять гвинтівки була перенесена трохи далі по ствольної коробці від магазину зброї. Ствольна коробка так само піддалася модифікації і її верхня частина стала довшою.

Це було необхідно для того, що б стало можливим встановити необхідну армією довгу планку кріплення оптичного прицілу. Крім цього з’явилася можливість установки під прикладом третьої сошки для більш стійкого положення гвинтівки при стрільбі. В іншому це була все та ж гвинтівка М90. Незважаючи на всі старання Barrett Firearms підігнати дану зброю під армійські стандарти, у них так нічого і не вийшло, але компанія від цього абсолютно не постраждала навіть навпаки, так як замість М95 на озброєння армії була прийнята дорожча Barrett M107. Обидві гвинтівки виконані в компонуванні буллпап і є прикладом зброї в класичним поздовжньо-ковзаючим затвором. Замикання каналу ствола відбувається при повороті затвора на три бойові упори, перезарядка ручна. Затвор рухається по двох паралельних напрямних-пазів всередині ствольної коробки, для зручності перезарядки оснащений руків’ям з масивним набалдашником.

Ствольна коробка являє собою дві частини з штампованого заліза, що з’єднуються разом штифтами. Стовбур має поздовжні доли для кращого охолодження, але в моделі М90 це допомагає мало. На обох моделях гвинтівок встановлений фірмовий дуловий компенсатор в формі наконечника стріли, який істотно знижує віддачу зброї. Вага М90 дорівнює 10,5 кілограма, М95 має масу в 9,9 кілограм, незважаючи на те, що стовбури обох моделей істотно розрізняються по своїй масі. Довжина обох моделей великокаліберних снайперських гвинтівок дорівнює тисячу сто сорок три міліметри, при довжині ствола 737 міліметра. Харчування відбувається з коробчастих відокремлених однорядних магазинів ємністю в 5 патронів. Ефективна дальність стрільби до 1700-1800 метрів.

Великокаліберні снайперські гвинтівки Barrett M99А1, Barrett M99А1-1, Barrett M99А1-25, Barrett M99-416.
 

Американські великокаліберні снайперські гвинтівки (Частина II)

Всі чотири моделі гвинтівки, по суті, є однією і тією ж великокаліберної снайперської гвинтівки і відрізняються тільки довгої стовбура, ну і ще Barrett M99-416 відрізняється калібром. Дана гвинтівка була виготовлена з метою усунути пролом в продукції компанії Barrett Firearms, яку представляло відсутність серед моделей, що випускаються зброї великокаліберної однозарядної гвинтівки. На відміну від попередніх моделей в даному зброю ствольна коробка вже являє собою єдине ціле і не розбирається на верхню і нижню половини, крім того вона з самого початку виготовляється зі сплаву алюмінію, що позитивно позначається на вазі зброї.

Компонування ВСГ — буллпап, що знижує довжину гвинтівки, зарядка проводитися аналогічно подібного зброї за допомогою закладання патрона через вікно в ствольній коробці. Затвор так само зазнав деяких змін і тепер замикає стовбур вже не на три, а на п’ятнадцять бойових упорів. Зазнав змін і потиличник на прикладі, тепер він не гумовий, а виготовлений з спеціально матеріалу запатентованого за компанією Barrett Firearms. Стовбур зброї, природно, сталевий пресований в моделях Barrett M99А1, Barrett M99А1-1 має доли, що полегшують його і сприяють охолодженню. Важкий довгий ствол моделі Barrett M99А1-25 не має долів. Гвинтівки мають складаються сошки, закріплені в передній частині ствольної коробки і регульовані по висоті, крім цього є можливість встановити додаткову третю сошку під приклад зброї.

Відкритих прицільних прістособленій гвинтівка не має, а оптичний приціл кріпитися на довгій планці, закріпленої на верхній частині стовбурної коробки, типу «Пикатинни». Для компенсації віддачі зброї встановлений стандартний для всіх гвинтівок Barrett дуловий гальмо в формі наконечника стріли. Випускаються моделі можна називати різними дуже умовно, так як простий перестановкою стовбура одна модель перетворюється в іншу, крім Barrett M99-416. Так випускаються М99А1 з довгим, важким, легко впізнаваним по відсутності поздовжніх жолобів, стволом довжиною 812 міліметрів; зі стовбуром середньої довжини 737 міліметрів М99А1-1; з коротким стволом в 25 дюймів або 635 міліметрів М99А1-25; а так же однозарядна гвинтівка калібру .416 (боєприпас 10,5х82 міліметра).

Американські великокаліберні снайперські гвинтівки (Частина II)

Про останню потрібно говорити окремо, вірніше навіть не про саму гвинтівки, так як вона повністю ідентична трьом попереднім, а про патроні до неї. Даний боєприпас був розроблений в 2005 році конструктором компанії Barrett Firearms Пітом Форресом і позиціонується як альтернатива патрона .50 BMG для великокаліберних снайперських гвинтівок. Такий вид боєприпасу був досить затребуваним в США на цивільному ринку зброї, так як у багатьох штатах є заборона на придбання гвинтівок калібру .50, тому завдяки цьому боєприпасу істотно розширився ринок для компанії.

Американські великокаліберні снайперські гвинтівки (Частина II)

Однак це не єдина мета, яка переслідувалася конструктором. Справа в тому, що завдяки меншій калібру та ваги даний патрон майже в півтора рази ефективніше того ж боєприпасу 12,7х99 міліметрів, правда на відстані до 1000 метрів, після тисячі він уже не може конкурувати з п’ятдесятку, все через те ж свого малого ваги. Базується патрон на укороченою і переобжатой гільзі патрона .50 BMG, завдяки чому досягається висока дулова енергія порядку 13000 джоулів, а менший калібр задає вищу швидкість кулі 990 метрів в секунду. Природно крім цього гвинтівки під даний боєприпас мають значно нижчу віддачу. Треба відзначити що калібр .416 далеко не новий, так наприклад відомий патрон. Так в 1911 році Джоном Рігбі був створений патрон для африканських полювань .416 Rigby, в подальшому на базі даного боєприпасу були створені патрони .416 Weatherby Magnum і .416 Remington Magnum. Однак всі ці боєприпаси були розраховані на застосування на відстанях 200-300 метрів, в той час як патрон .416 Barrett розрахований на значно більш далекі дистанції стрільби. Вага зброї коливається від 8 до 11 в залежності від встановленого стовбура, довжина зброї так де залежить від стовбура, так само як і ефективна дальність гвинтівок.
 
Великокаліберна снайперська гвинтівка Barrett XM500
 

Американські великокаліберні снайперські гвинтівки (Частина II)

Ця зброя позиціонується як заміна стоїть на озброєнні напівавтоматичного гвинтівки М82А1М і має свої відмінні риси. Зброя була представлено на виставці NDIA Small Arms Symposium 2006, де отримала найвищі оцінки фахівців, проте, на озброєння армії США її приймати не поспішають і обмежуються замовленням невеликих партій в 20-50 одиниць, в такому ж обсязі вона надходить і в країни Європи.

Автоматика даної моделі великокаліберної снайперської гвинтівки працює за рахунок відводу порохових газів з каналу ствола, при цьому сам стовбур нерухомий і закривається поворотом поздовжньо-ковзного затвора. Харчування зброї здійснюється з відокремлених дворядних магазинів ємкістю в 10 патронів. Компонування буллпап істотно зменшує габарити зброї, а завдяки використанню легких сплавів алюмінію і полегшеного стовбура маса гвинтівки стала майже на 2 кілограми менше, ніж у М82А1М. Для установки оптичних прицілів зверху стовбурної коробки встановлена планка кріплення типу «Пикатинни», дуловий гальмо гвинтівки стандартний для всіх моделей, що випускаються компанією Barrett. Довжина зброї дорівнює тисячі сто шістьдесят вісім міліметрів при вазі без патронів 10,2 кілограма. Ефективний вогонь з даної ВСГ може вестися на відстані до 1600 метрів.

Великокаліберна снайперська гвинтівка Stoner SR-50
 

Американські великокаліберні снайперські гвинтівки (Частина II)

Після злиття компаній Найт Стонер і Армс Лайт була утворена нова збройова фірма Найт Армамент і першою моделлю створеної цією компанією була великокаліберна снайперська гвинтівка Stoner SR-50. Дана модель великокаліберної гвинтівки цікава в першу чергу тим, що розробляв її Юджин Стонер — знаменитий американський зброяр. Stoner SR-50 -самозарядная гвинтівка, розрахована на застосування так далеких відстанях для ураження живої сили противника в засобах індивідуального бронезахисту, ураження легкобронированной техніки, а так само для дистанційного розмінування вибухових пристроїв і снарядів. Автоматика гвинтівки працює за рахунок відводу порохових газів з каналу ствола, без затримки після пострілу, що негативно позначається на точності стрільби гвинтівки. Проте, дана великокаліберна снайперська гвинтівка ідеально підходить для стрільби на відстані до 1500 метрів.

Відкритих прицільних пристосувань зброя не має, так само як і штатного прицілу, однак найчастіше на неї встановлюється десятикратний приціл, який кріпиться на планці MIL-STD-1913. Компенсує віддачу тільки трьохкамерний дуловий гальмо зброї, так само є в продажу гумові «калоші» на приклад, але вони не входять в комплект гвинтівки. Харчування ВСГ відбувається з окремого дворядного магазину ємністю в 10 патронів, який встановлюється в приймач з лівого боку зброї. Дана модель гвинтівки розрахована в першу чергу на цивільне населення і не набула поширення в армії, хоча інтерес до цієї зброї був виявлений і для Морської піхоти США була закуплена невелика партія гвинтівок в розмірі 125 одиниць в 1997 році, але вони серед військових не прижилися. Легкої і компактної дану гвинтівку назвати не можна, при довжині в 148,6 сантиметра вона має масу 14,1 кілограма, при цьому варто враховувати що довжина ствола становить 895 міліметрів, іншими словами за габаритами і масою дана гвинтівка серед лідерів снайперської зброї під патрон .50 BMG, що природно переваг їй не дає.

Великокаліберна снайперська гвинтівка AR-15 .50 BMG
 

Американські великокаліберні снайперські гвинтівки (Частина II)

Великокаліберна снайперська гвинтівка AR-15 .50 BMG є прямою родичкою автоматичної гвинтівки AR-15 і успадкувала від неї приклад, ударно-спусковий механізм і ствольну коробку. Природно, що все це адаптовано під патрон .50 BMG. Розроблено і виробляється зброя компанією Watsons Weapons Inc. і позиціонується як гвинтівка для боротьби зі снайперами противника. Гвинтівка однозарядна і так як в ній відсутні будь-які масивні деталі, то для того що б зброю зберігало стійкість при стрільбі на ній встановлений надмірно масивний, товстостінний ствол з незнімним дульним гальмом. Конструкція гвинтівки викликає масу питань, зокрема вони стосуються зручності використання зброї.

Канал ствола гвинтівки замикається клином затвора, при цьому сам клин не що інше як приклад зброї. Виходить, що для перезарядки необхідно переломити гвинтівку вставити патрон і тільки після цього зробити постріл. Природно, що розробники не врахували, що всі ці маніпуляції зі зброєю ведуть до демаскування стрілка, якого і так не складно помітити при пострілі через спалах в темний час доби і диму від згорілого пороху. Крім цього потрібно ще враховувати, що для того що б зробити перезарядку гвинтівки необхідно затратити пристойне зусилля, тому навіть ідеально замаскований снайпер, копошаться при перезарядці, відразу ж видно навіть при ідеальній маскування. З усіх цих причин зброя не зацікавило армію США, та й на цивільному ринку особливого поширення не одержало.
Зброя не має будь-яких прицільних пристосувань, що йдуть в комплекті, оптичний приціл кріпитися на коротку планку кріплення MIL-STD-1913. Цікавим є те, що сошки зброї регулюються не тільки по висоті, але і можуть переміщатися по стовбуру, так як кріпляться хомутом обжимаються ствол зброї, до якого ж прикріплена і ручка для перенесення гвинтівки. Таке рішення могло б бути зручним в тому випадку, якщо б не був потрібен ключ для рассжатія хомута, а ручка для перенесення зброї була укріплена окремо по центру тяжкості, у випадку ж з ВСГ AR-15 .50 BMG це такого нововведення одні проблеми. Віддача зброї зменшується тільки незнімним дульним гальмом і гумовою наліпкою на приклад. За заявою виробників дана модель великокаліберної снайперської гвинтівки володіє ефективною дальністю в 2000 метрів, тобто навіть вище ніж у багатьох більш вдалих моделей, природно, що в реальності цей параметр багато нижче і становить всього 1500 метрів.

Незважаючи на всі свої мінуси, дана зброя володіє незаперечним плюсом — вагою в 9,8 кілограма при довжині самої гвинтівки в 1462 міліметра і при довжині ствола 1016 міліметрів. Виходить що, незважаючи на габарити, AR-15 .50 BMG є моделлю великокаліберною.