Гладкоствольна зброя. Частина 1

Гладкоствольна зброя. Частина 1
Гладкоствольна зброя на зорі свого поширення.

Гладкоствольну вогнепальну зброю — це перше вогнепальну зброю в історії людства. Перші зразки були винайдені і сконструйовані кілька століть назад. Рушниці з гладким каналом стовбура були і ґнотові, і крем’яні та капсульні. Перші два варіанти працювали за схожим принципом, але кремінний замок з’явився пізніше гнотового. На полку біля казенника насипався порох, в казенній частині стовбура біля цієї полиці був отвір. Замок рушниці зводився (в курку був закріплений тліючий гніт або кремінь, курок нагнітала бойова пружина) і при спуску курка порох на полиці запалав, передаючи через отвір вогонь основному порохового заряду в стволі рушниці. Займання ініціював або тліючий кінчик гніту при торканні пороху на полиці, або кремінь, висікали іскру в момент спуску. Така зброя була дульнозарядних.

Гладкоствольну рушницю ХIII століття з кремінним замком і дульним розтрубом.

Гладкоствольна зброя. Частина 1

З старовинного гладкоствольної зброї, яке заряджати унітарними патронами, а окремо чорним димним порохом і снарядом з боку дула (дульнозарядное), найбільш надійним і ефективним була зброя з капсульне системою. Такі рушниці ініціювали вибух порохового заряду за допомогою капсуля, який окремо надягав на спеціальну трубку. Курок такого замку зводився, стискаючи бойову пружину, і після натискання на спусковий гачок курок зривається з бойового взводу і б’є по капсулі. Капсуль детонировал від удару і через трубку передавав детонацію пороху в казеннике стовбура. Порох вибухав і розширюються порохові гази викидали пул зі стовбура.

Одне з капсульного гладкоствольних рушниць російського виробництва — рушниця Березина випуску 1871 року. Вид на замок, капсуль не надітий.

Гладкоствольна зброя. Частина 1

Калібри гладкоствольної зброї та унітарні патрони.

З появою унітарних патронів все стрілецьку зброю світу отримало потужний поштовх, в тому числі і гладкоствольна. Сформувалася система калібрів, відмінна від системи калібрів більш пізнього зброї з нарізним каналом ствола. В основі принципу визначення калібрів гладкоствольної зброї лежав англійський фунт. Калібри позначалися цифрами, відповідними кількості куль сферичної форми, які можна було відлити з одного англійського фунта свинцю і які дорівнювали по діаметру внутрішньому діаметру стовбура рушниці. На прикладі самого популярного 12-го калібру (по метричній системі — 18,5 мм) це виглядає так: з одного фунта свинцю можна відлити рівно 12 круглих куль діаметром 18,5 мм. Відповідно, 16 калібр — 16 сферичних куль діаметром 16,8 мм з фунта свинцю і т.д. Тобто, ми бачимо, що чим більше цифра калібру — тим більше круглих куль відповідного калібру діаметра можна відлити з одного англійського фунта свинцю, отже, тим менше буде діаметр каналу ствола і номінальний калібр (наприклад, 16-й калібр менше, ніж 12 -й). Потім в позначеннях калібрів гладкоствольних рушниць з’явилася довжина гільзи. На початку ХХ століття більшість патронів для такої зброї мали гільзу довжиною 70 мм і цифра «70» ставилася через знак дробу після калібру. Наприклад, 16-й калібр з гільзою довжиною 70 мм позначався як 16/70.

Перші гладкоствольні рушниці під унітарні патрони.

З’явилися казнозаряднимі гладкоствольні рушниці під унітарний патрон, які стали на порядок більше скорострільними, ніж їх дульнозарядних попередники, адже простіше і швидше зарядити в патронник цілісний патрон, ніж окремо заряджати зброю порохом, вражаючим елементом і ініціював зарядом окремо.
Перші такі рушниці були одностовбурних, але незабаром з’явилися казнозаряднимі двостволки рушниці з горизонтальним, і пізніше з вертикальним розташуванням стволів (а взагалі перша двостволка була винайдена ще в XIII в, у Франції). Дуже швидко казнозаряднимі двостволки стали популярні і затребувані, і їх почали виробляти серійно. Конструктивно така зброя реалізовувалося по-різному, в кінці ХІХ століття почали з’являтися різноманітні системи. Однією з найбільш екзотичних і оригінальних систем двостволок, що опинилися життєздатними, є французьке рушницю Darne, для заряджання якого потрібно потягнути на себе важіль, від чого верхня частина колодки лінійно зміщалася тому, відкриваючи казенники.

Двоствольна рушницю системи Дарна, патронники відкриті для перезарядки.

Гладкоствольна зброя. Частина 1

Досить часто в кінці ХІХ століття в Європі проводилися двостволки рушниці системи французького збройового конструктора Лефоше, які відкривали стовбури шляхом горизонтального зміщення важеля, шарнірно закріпленого на нижній частині колодки і знаходиться під цівкою.

Зовнішньокуркове рушницю системи Лефоше ХIХ століття. На першому фото стовбури замкнені, на другому фото стовбури відкриті, видно зміщений управо важіль.

Гладкоствольна зброя. Частина 1
Гладкоствольна зброя. Частина 1

Прикладом однієї з перших вітчизняних серійних двостволок класичної системи можна привести Тульську курковку ТОЗ-Б, виробництво якої було налагоджено в 1902 році на Тульському збройовому заводі. Це рушниця мало конструкцію, основні принципи якої широко застосовувалися протягом усього століття і застосовуються до цих пір. Ударно-спусковий механізм ТОЗ-Б мав зовнішні курки і два спускових гачка. При натисканні на спуск курки б’ють по окремо розташованим бойкам, а бойки, в свою чергу, наносять удар по капсулі патрона, чому відбувається постріл.

Двоствольна куркове рушницю ТОЗ-Б, стовбури відкриті.

Гладкоствольна зброя. Частина 1

Згодом гладкоствольну зброю удосконалювалося і стали з’являтися принципово нові системи для виконання різних завдань.

Розвиток гладкоствольних рушниць на початку ХХ століття.

У самому кінці XIX і на початку ХХ століття почався бурхливий розвиток нарізної зброї — кулеметів, гвинтівок і карабінів, револьверів і пістолетів. Вогнепальна зброя з нарізними каналами стовбурів практично повністю замінили гладкоствольні рушниці в якості бойової зброї. Тому гладкі стовбури пішли на периферію армійського стрілецької зброї, і в цей період найбільш затребуваними видами гладкоствольної зброї стали двостволки рушниці різних конструкцій з горизонтальним розташуванням стовбурів, що використовуються зазвичай для полювання. Найчастіше зустрічалися системи, які для перезарядки відкривалися шляхом шарнірного нахилу стовбурів вниз на підстовбурних гаках. Найпоширенішими типами такої зброї були рушниці з важільним ключем відмикання, зміщується в горизонтальній площині і розташованим на верхній задній частині колодки. Прикладом такого конструкторського рішення може служити вітчизняна курковка ТОЗ-Б, наведена вище, а також внутрікурковое рушницю Зауер модель 8.

Двостволка з внутрішніми курками Sauer model VIII, стовбури відкриті.

Гладкоствольна зброя. Частина 1

Крім класичних двоствольних і одностовбурних рушниць, в 90-х роках ХIХ століття Джоном Браунінгом було винайдено перший магазин помпову рушницю з ручною перезарядкою, яке стало відоме у всьому світі. Конструкція виявилася недопрацьованою і не набула поширення, але в 1897 році Браунінг представив вдосконалену модель, створену ним на американській фірмі «Вінчестер». Нове многозарядное рушницю отримало назву Winchester M1897 і здобуло величезну популярність. Зброя мало відносно довгий стовбур, підствольний трубчастий магазин для патронів і зовнішній курок.

Помпова рушниця Браунінга Winchester M1897, призначена для полювання і самооборони.

Гладкоствольна зброя. Частина 1

Спочатку була випущена партія мисливських помпових дробовиків цієї моделі, але незабаром Джон Браунінг адаптував свою рушницю 1897 року з метою використання армією. Бойовий варіант іменувався Winchester M1897 «Trench», «троншейное». Таку назву випливало з основного передбачуваного застосування цієї зброї у військах — зачистка траншей (окопів), тобто ведення вогню картеччю на ближніх дистанціях в умовах обмеженого простору. Основні відмінності бойового Вінчестера моделі 97 від громадянського варіанту полягала в наступному: укорочений стовбур, зовнішня вентильована накладка на стовбур для зменшення ризику опіків рук при дотику до стовбура зброї після інтенсивної стрільби, кріплення стандартного армійського багнет-ножа та обов’язкова наявність антабок для ременя.

Бойовий помповий дробовик Winchester M1897 «Trench» з примкнутим багнет-ножем.

Гладкоствольна зброя. Частина 1

У 1898 році той же геніальний конструктор Джон Браунінг розробив самозарядна гладкоствольну рушницю, яка отримала ім’я Browning Auto-5. Цей факт став ще одним проривом у розвитку гладкоствольної зброї. Дане рушницю стало першим серійним багатозарядним полуавтоматом з гладким каналом стовбура, дробовик був запущений на конвеєр в 1902 році. Концепція, закладена Браунінгом в дробовику Auto-5, до сих пір застосовується в конструкціях самозарядних рушниць.

Напівавтоматична рушниця Browning Auto-5 початку ХХ століття виробництва бельгійської компанії FN.

Гладкоствольна зброя. Частина 1