Техаські рейнджери — справжні попередники Чака Норріса

Техаські рейнджери - справжні попередники Чака Норріса

Завдяки зусиллям американської кіноіндустрії, підрозділ техаських рейнджерів стало однією з найзнаменитіших поліцейських служб світу. Взагалі «піар» завжди був їх сильною стороною. Круті хлопці з Техасу популярні на стільки, що з ними плутають навіть їх тезок з американської військової розвідки. Коли в 1944 році 2-й і 5-й полки рейнджерів армії США висадилися в Нормандії, в німецькій пресі з’явилися повідомлення, що це саме знамениті техаські рейнджери. І міністерству пропаганди Третього Рейху довелося давати громадськості спеціальні роз’яснення з цього приводу.

Самий же відомий з техаський рейнджерів в світі, поза всяким сумнівом — вигаданий Картель Уокер — герой Чака Норріса. Саме за його ковбойському капелюсі, значку і рукопашного бою рейнджерів дізнаються в декількох десятках країн світу, в яких встиг пройти знаменитий серіал. Забавно, але у Картеля Уокера в братстві рейнджерів був цілком реальний однофамілець, на стільки іменитий, що в його честь була названа одна з найпопулярніших моделей револьверів Кольт.

Сьогодні техаські рейнджери — невелике, мобільне і ефективне підрозділ, співробітники якого користуються незаперечним авторитетом і, як для поліцейських, отримують досить непогану зарплату. Всьому цьому передувала довга і досить славна історія.

Техаські рейнджери - справжні попередники Чака Норріса

І вона нерозривно пов’язана з історією штату Техас, а перед цим — з історією Техаської республіки, яка з’явилася в 1836 році і проіснувала 9 років, приєднавшись в 1845 до Сполучених Штатів. До цього, в 1821 році якийсь Стівен Остін (ім’я якого зараз носить столиця штату і яким зобов’язані своїм виникненням рейнджери) взяв на себе зобов’язання по освоєнню мексиканської області Техас.

Ці малозаселені і не особливо родючі території стали своєрідним буфером між іспанськими поселеннями і землями одного з найбільш войовничих індіанських племінних союзів — команчів, що перекочували в південні прерії приблизно за двісті років до цього. У 1823 році набіги індіанців, невдоволених просуванням білих до їх кордонів, стали особливо активні, і Стівен Остін був уповноважений на формування іррегулярних военнізованих загонів — міліції. Навесні цього року підлеглий Остіна — лейтенант Мойсей Моррісон сформував першу подібну групу. Остін залишився задоволений результатами, і влітку розширив загін на десять чоловік, встановивши новобранцям платню в розмірі 15 доларів на місяць (на ті часи, досить пристойне). Назва «рейнджер», що позначало «об’їждчик», «єгер», «сторож пасовищ» було для ополченців тільки одним з найменувань.

Їх називали ще й гірськими стрілками, гірськими добровольцями, шпигунами, розвідниками, територіальної міліцією. Сам Остін іменував своїх підлеглих, згідно іспанськими законами, «національної міліцією». Спочатку техаські «міліціонери» діяли в пішому порядку, як і їхні побратими з північного сходу, але проти індіанців прерій така тактика виявилася абсолютно неефективною. І вони перейшли до кінного патрулювання, що себе повністю виправдало. Згідно з вимогами Остіна, отримуючи платню, коней, зброю і спорядження рейнджери купували собі самі. З огляду на специфіку територій, в підрозділ набиралися представники всіх національностей — англосакси, іспанці, ірландці, голландці, німці, воїни союзних індіанських племен. У 1835 році, з початком боротьби за незалежність Техасу, корпус рейнджерів був створений офіційно.

Бійцям корпусу було встановлено платню в розмірі долара з чвертю в день, і надано право вибирати собі офіцерів. Командиром корпусу став капітан Вільямсон. У 1836 році, коли Техас повстав проти мексиканського диктатора генерала Санта-Анна, рейнджери були застосовані, як класичне спецпідрозділ. Вони вели військову розвідку, наносили удари по комунікаціях противника, тривожили його тили і фланги. А потім частини рейнджерів прийшли на допомогу полковнику Трейвен і полягли при захисті від мексиканської армії форту Аламо. У 1840 році капітаном рейнджерів вже незалежного Техасу став Джек Хейс, який прослужив в підрозділі три роки.

Завдяки його відчайдушною хоробрості, корпус завдав ряд поразок індіанцям і мексиканським угрупуванням. Рейнджери Хейс були чи не першим в світі підрозділом організовано перейшли з однозарядних пістолетів на револьвери. При сутичках в преріях, коли чисельна перевага була зазвичай не на боці рейнджерів, револьвери дозволяли їм створювати серйозну перевагу (до цього кожному стрілку доводилося возити за собою відразу по кілька гвинтівок і пістолетів, що було не дуже зручно).

Техаські рейнджери - справжні попередники Чака Норріса

Один з рейнджерів — Самуель Уокер зробив, з урахуванням бойового досвіду, кілька зауважень, що дозволили створити револьвер підвищеної потужності. Нова зброя, що заслужило популярність у своїй категорії на цілі сто років, стали називати Кольтом Уокера. У 1842 році деякі з рейнджерів брали участь у невдалому нападі Техасу на Мексику. Коли ж Техас офіційно увійшов до складу США, кілька рот техаських рейнджерів було включено до складу американської армії для участі на цей раз переможної війни з Мексикою, що дозволила Штатам захопити мало не половину території свого південного сусіда. Після війни рейнджери діяли, як іррегулярні підрозділи, які скликалися, коли штату загрожувала небезпека. В ході Громадянської війни новостворений полк техаських рейнджерів надійно захищав тили армії конфедератів, перекривши південний кордон. Багато з його бійців також взяли участь в зіткненнях з «сіверянами».

Можливо, саме тому після війни офіційна влада відмовили підрозділам рейнджерів в систематичному фінансуванні. Тим більше, що регулярна кавалерія США відтіснила індіанців до цього часу далеко на захід — в Нью-Мексико. Але в середині 70-х років ХІХ століття степові штати захлеснула хвиля безмежного бандитизму, відомого нам по вестернам. І в 1874 було офіційно створено підрозділ техаських рейнджерів, наділена поліцейськими функціями, існуюче донині. Воно було розділене на два загони. Саме вони знешкодили прославлених в книгах і фільмах про Дикий Захід грабіжників банків і поїздів, в тому числі Уеслі Хардін і Сема Баса.

Крім того, рейнджери припинили в Техасі ганебну практику судів Лінча. Але найбільш масовими їх «клієнтами» стали викрадача худоби (до речі, цей злочин до цього дня збереглося в Техасі в їх компетенції). У 1880 — 90-ті роки цілий ряд суспільно-політичних діячів назвав рейнджерів ефективним підрозділом і визнав, що їхній внесок у боротьбу зі злочинністю на півдні США став вирішальним. Потрібно, правда, сказати, що автори вестернів мало перебільшують «нестандартність» і «жорсткість» методів роботи рейнджерів. Але в підрозділи техаських рейнджерів йшли служити відчайдушні люди, яким самотужки іноді доводилося протистояти бандам з декількох десятків людей … У 1901 першому році статус рейнджерів був закріплений новими нормативними актами.

На початку ХХ століття влада штату спробували відучити рейнджерів від використання старих методів протистояння злочинності. Вбивства мексиканців, незаконно проникають в США, стали викликати резонанс. Цілий ряд бійців підрозділу був звільнений. Але різко зросла (особливо з прийняттям в Штатах «Сухого закону») активність бандитів і контрабандистів знову змусила влади «прикрити» очі на вольності рейнджерів. У роки Першої Світової, для захисту економічних інтересів США, вони фактично були трансформовані в підрозділ з охорони державного кордону та посилені відмобілізованими призовниками. А в 1919 році була створена штаб-квартира рейнджерів в Остіні і сформовано чотири «штатних» роти.

Роботи рейнджерам додалося після того, як в Техасі знайшли нафту. Економіка штату стала розвиватися, в нього з усіх боків з’їжджалися малограмотні, низькокваліфіковані робітники, дуже мало зацікавлена в дотриманні законності. Городок Рейнджер, названий так у видаткову частину бази «міліціонерів», навколо якої він виріс, став одним з центрів нафтовидобутку. Протягом року його населення зросло в кілька разів, як і рівень злочинності. У 1920 році в місті почалися масові безлади п’яного люмпена. Невелика група рейнджерів, кинута на їх придушення, повністю забила кримінальниками місцеву в’язницю, а тих, хто не помістився — прикувала наручниками до телеграфних стовпів. Як бачимо, вони справді виявилися «крутими хлопцями», а їх авторитет був незаперечний навіть для пропащих покидьків суспільства.

У 1920-ті рейнджери, вимушені забезпечувати безпеку численних нафтопромислів, масово пересіли на автомобілі.

Техаські рейнджери - справжні попередники Чака Норріса

У 1906 році на службу прийшов, напевно, найвідоміший з реально існуючих техаських рейнджерів — Френк Хаммер. У 1922, побувавши на різних посадах, він став капітаном рейнджерів. Він прославився своєю безкомпромісністю і здатністю заявити громадськості про реальний стан справ, як би плачевно воно не було. У 1933 році, після заміни губернатора Френк Хаммер покинув посаду керівника рейнджерів. А в 1934 році влада прохали його повернутися на службу в поліцію, щоб припинити діяльність сумнозвісних своєю жорстокістю Бонні Паркер і Клайда Барроу. Насправді, в діяльності прославлених кіношниками Бонні і Клайда не було нічого романтичного. Вони були невмотивовано жорстокими психопатами — гомосексуалістом і німфоманкою — для яких людське життя не коштувала ні гроша. Наздогнавши їх в сусідній Луїзіані і зустрівши запеклий опір, Френк Хаммер декількома пострілами завершив їх кримінальну кар’єру, ніж, судячи з усього, врятував життя ще багатьом людям.

У 1935 році вступив в силу нормативний акт, що закріплює створення в Техасі Відділу громадської безпеки, з яким були перепідлеглі і рейнджери. Колишня «техаська міліція» отримала доступ до нормальних криміналістичним лабораторіям, стала вести повноцінні бази даних, службові автомобілі обладнали радіостанціями. Рейнджери, раніше самостійно купували зброю на свій розсуд, отримали табельні Кольти і Вінчестери (купувати автомобілі, коней і амуніцію вони як і раніше повинні були самі).

У роки Другої світової техаські рейнджери реалізовували на території штату комплекс заходів в області внутрішньої безпеки за планами військового часу. Коли після війни США захлеснула нова хвиля злочинності (подібна прокотилася у нас в кінці 40-х) рейнджери успішно впоралися з нею на території Техасу.

Техаські рейнджери - справжні попередники Чака Норріса

Сьогодні чисельність співробітників підрозділу коливається в межах 140 — 150 чоловік. Частина з них має вищу освіту (звертаю увагу, що відсоток людей з дипломом про вищу освіту в США значно нижче, ніж на пострадянському просторі). Штаб-квартира техаських рейнджерів знаходиться в столиці штату — Остіні (що є дуже символічним, тому що місто отримало свою назву на честь засновника підрозділи рейнджерів). «Польові» сили організовані в шість рот. Кожен співробітник «курирує» кілька округів. Середня зарплата становить від 5000 доларів на місяць плюс серйозний соцпакет (на таку ж, якщо не на велику суму), при тому що середня зарплата по поліції США в цілому складає близько 4000 доларів на місяць.

Для того, щоб стати повноправним рейнджером, потрібно деякий час прослужити в інших підрозділах правоохоронних органів (зазвичай — в дорожніх патрулі), пройти відбір (з серйозним конкурсом) і спеціальне навчання. Робота рейнджера сьогодні вважається дуже престижною і за формами і змістом близька до роботи ФБР.

Рейнджери забезпечуються табельною стрілецькою зброєю (дробовиками і карабінами), криміналістичним обладнанням, спеціальними засобами.
У рейнджерів традиційно немає уніформи. Кожен з них одягається на свій смак, відповідно обстановці. З огляду на те, що в Техасі багато жителів носять традиційні ковбойські капелюхи, черевики і джинси, деякі рейнджери, особливо обслуговують віддалені райони, теж віддають перевагу такому стиль в одязі. Хоча ті, хто працюють в великих містах, швидше одягаються, як агенти ФБР «з кіно».

А ось що стосується «чакноррісовского» мордобою … Звичайно, до техаським рейнджерам, як і до будь-яким іншим співробітникам державних бюро розслідувань, пред’являються серйозні вимоги по фізичній підготовці, але вони — не спецназ, що не SWAT і не армійські рейнджери. Перш за все, вони сьогодні високопрофесійні оперативно-слідчі працівники, багатьом з яких вже далеко за сорок, і для яких уміння доброзичливо спілкуватися, думати і аналізувати сліди куди важливіше, ніж мистецтво «крутити урамаваші». Як то кажуть, кожному своє.

До речі, в 2010 році за свою роль, що прославила техаське підрозділ, Чак Норріс отримав від губернатора Техасу Ріка Пері почесне звання рейнджера. І, мабуть, не дарма. При всій простоті серіалу про Уокера, в ньому є серйозна моральна складова, яка допомагає хлопцям стати справжніми чоловіками і вірно визначитися при виборі між добром і злом …