Довічні охоронці — самураї. Міфи і реальність

Довічні охоронці - самураї. Міфи і реальність
Приблизно з 50 — рр. XX століття починається другий, після епохи Мейдзі, відкриття Японії. Це «друга хвиля» моди на все японське збіглася з американською окупацією Країни Вранішнього Сонця після Другої світової війни. Саме в цей час з’являється безліч дослідників історії Японії, таких як С. Тернбулл, Д. Судзукі і ін .; стали зніматися фільми про бойові мистецтва і самураїв.

Однак хто ж такі самураї, насправді? У масовій свідомості «самурай» досі асоціюється з образом якогось злого японського мужика з мечем, який кричить на своїх ворогів і кидається їх шматувати на шматки. Насправді ж саме слово «самурай» — походить від японського «сабурай» — що означає служити. Виходить, що самураї — це слуги. Вони служили своєму дайме (сеньйору) не тому що він їм платить, а тому що їх сім’ю і сім’ю дайме пов’язували родинні, традиційні та етичні зв’язку. Причому останні мали набагато більше значення, ніж спорідненість.

Самурайські сім’ї — це воєнізовані сім’ї, в яких дітей змалку готували до самурайської службі. Особливе місце в цій підготовці займало фізичне і моральне виховання. Фізичне виховання мало на увазі, що молода людина повинна досконало оволодіти холодною зброєю, і найголовніше — мечами: катаної (довгий меч) і вакидзаси (короткий меч). Моральне виховання мало на увазі, що молодий самурай повинен засвоїти основні цінності самурайського стану: борг перед паном, борг перед своєю сім’єю, культ смерті, культ честі та ін.

На завершення навчання, молодий самурай повинен був пройти суворе випробування в знак того, що він готовий до служіння. Як правило таке випробування полягало у відвідуванні якого-небудь табуированного місця, наприклад кладовища, і проведення часу там протягом тижня. Потрібно сказати, що кладовища в середньовічній Японії представляли собою страшне видовище: голови засуджених злочинців були нанизані на жердині. Загалом, провівши тиждень в такому місці, молодий буси доводив, що він готовий.

Самурай життям відповідав перед своїм паном за виконання будь-якого наказу або завдання. У разі непокори, його все одно вбивали, а ганьба лягав на всю його родину до n-коліна. Самураї змивали свою ганьбу виключно кров’ю, для цього їм дозволялося зробити ритуал сеппуку — самогубства (харакірі — більш варварське назва). Розпорюючи собі живіт, де, за повір’ям, перебувала душа японця, самурай оголював свої справжні наміри, що було доказом його невинності. В суворе середньовіччя кинджали (танто), якими здійснювали сеппуку, робили сключітельно з бамбука. Біль від такого ритуалу була невимовної. Лише в більш пізній час танто для сеппуку стали робити зі сталі, а позаду засудженого стояв кайсяку — самурай, покликаний відрубати нещасному голову, щоб дуже вже не мучився.

Природно, що самураї довічно служили своєму господареві, а якщо він помирав, то його найбільш вірні слуги повинні були зробити цуйфуку — самогубство слідом за паном. Інакше вони ставали ронінами — ницими самураями без господаря, а отже і без честі.

Таким чином служіння пану було тісно пов’язане з культом смерті. Можна звичайно спростувати все вищесказане тим, що такий образ самурая був створений творами японських воїнів в період Едо — мирний період в історії Японії, і що нічого це не відповідає реальності. Однак реальність така, що самураї і в мирну епоху Едо здійснювали такі вчинки, які як раз наочно свідчили про реальність самурайського кодексу бусідо. Так наприклад, відома історія про 47 ронинах.

Наводжу свідчення очевидця, який наочно все описує: «Вночі чотирнадцятого дня місяця дванадцятого — а якщо бути більш точним, перед світанком п’ятнадцятого дня — п’ятнадцятого року Генроку (1702), сорок сім самураїв увірвалися в будинок Кіра Кодзуке-носуге Есінака в Едо і вбили господаря і багатьох його слуг. Про свій вчинок вони негайно повідомили владі, представивши список учасників нападу і пояснивши причину: вони вбили Кіра, щоб помститися за свого пана Асано Такумінокамі Наганорі «.

Пан Асано Наганорі напав раніше на Кіра, який був знавцем ритуалів, а також хабарником і здирником. Однак Асано засудили до смерті, а Кіра похвалили. У загальному, виникла така ось неоднозначна ситуація. 47 ронінів пана Наганорі в день їх арешту вчинили масове цуйфуку, що було закономірно після акту помсти. Ось такі були самурайські звичаї в Японії навіть в мирний період!

Таким чином, самураї, це вічну слуги, які служили на основі прихильності до сім’ї свого господаря, вони мали свої вельми суворі традиції, яких дотримувалися …. або вмирали.