Китайські міні-камери зможуть виявляти в натовпі терористів

Китайські міні-камери зможуть виявляти в натовпі терористів
Вчені з Китаю розробляють міні-камери, які здатні виявляти в натовпі терористів-смертників. Така технологія дозволяє визначити стані підвищеного емоційного напруження.

Стрес проявляється різним чином. Психологічна напруга може видати підвищене серцебиття, вираз обличчя і температура тіла — всі ці нюанси вчені вже зараз можуть фіксувати на відстані. Але точність застосовуються на сьогоднішній день систем невисока: вони не завжди здатні виявити небезпечного людини. Наприклад, при необхідній підготовці можна навчитися контролювати серцеві скорочення. Тому Чен Тонг, доцент інформаційної інженерії Південно-західного університету в місті Чунцин, звернув увагу на інший індикатор — рівень кисню в крові. Використовуючи методику формування гіперспектральних зображень, Чен і його колеги розробили «детектор стресу». Ця технологія вимірює рівень кисню в крові в досліджуваній частини тіла, наприклад, обличчя. «Чим сильніше емоційне напруження, тим вище рівень оксигенації», — пояснює дослідник.

У світлі недавніх трагічних в Китаї питання про безпеку громадських об’єктів в Китаї став одним з головних для його жителів. Останнім часом по країні прокатати хвиля нападів на громадян. Жертвами озброєних ножами релігійних екстремістів ставали пасажири поїздів, були випадки, коли зловмисники влаштовували пожежі в громадських автобусах. «Всі вони виглядали як цілком звичайні люди, проте перед тим, як скоїти злочини, рівень психологічної напруги у них був вищий. Наша технологія може виявити таких людей. Вона надає співробітникам правоохоронних органів можливість своєчасно вжити необхідних заходів і запобігти трагедії », — говорить Чен. На моніторі над головою людини в натовпі з’являється «маркер стресу», також обличчя кожного підозрюваного забарвлюється в червоний колір.

За твердженнями вчених, вони можуть розпізнати, коли причиною високого рівня кисню в крові є стрес, а коли просто фізичне напруження. Лабораторні дослідження, як повідомляється, показали обнадійливі результати. Однак існують певні складнощі технічного характеру, через що застосовувати на практиці цю технологію поки ще не представляється можливим. Головна проблема — збір даних. Охоронцям вокзалів або автобусних зупинок доведеться перевіряти величезний обсяг даних і проводити їх обробку протягом короткого часу. Таке завдання не під силу звичайним мобільним пристроям. Співробітникам служб безпеки доведеться за допомогою Wi-Fi відправляти дані для аналізу на більш потужні комп’ютери, з чим пов’язані додаткові складності.

Професор Лю Гуан’юань працює над схожим технологічним девайсом у формі браслета. Він надівається на зап’ясті для вимірювання частоти серцебиття, частоти дихання і шкірно-гальванічного рефлексу, що дозволяє встановити наявність емоційної напруги. «Потенційні терористи можуть відсіюватися за допомогою безконтактних пристроїв, а потім вже будуть проводитися більш ретельні перевірки», — говорить Чен. Однак деякі вважають, що застосування такої технології може порушувати недоторканність приватного існування, і цими системами можуть зловживати співробітники урядових відомств.
За словами жителя Шанхаю Лі Цзяньчена, незважаючи на те, що технологія призначена для боротьби з терористами, від неї можуть постраждати невинні, наприклад, учасники протестних демонстрацій. «Я б не відчував себе комфортно, якби офіцер поліції дивився на мене через якісь дивні окуляри», — пояснює Лі.

Розробники міні-камер кажуть, що вони не з’являться у продажу до тих пір, поки не будуть затверджені закони, що регулюють їх застосування.