Центр стратегічних і бюджетних оцінок ВМС США: «У лазерної зброї є майбутнє»

Центр стратегічних і бюджетних оцінок ВМС США: «У лазерної зброї є майбутнє»
Зараз лазери є декласованим елементом навіть в науково-фантастичних фільмах — хлопці з «Аватара» і «Mass Effect» стріляють звичайними кулями, — мабуть, до недавнього часу сама ідея лазерної зброї представлялася неможливою для військових розробників, тому в нульових роках і були так безславно згорнуті всі програми по розробці лазерних пристроїв. Однак під час минулої на минулому тижні конференції ВМС США заступник голови ради з військово-морських операціях адмірал Марк Фергюсон виголосив досить несподівані слова, про те, що технології «спрямованої енергії» є тією сферою, до якої оборонної індустрії слід залучати інвестиції.

А кілька днів тому Центр стратегічних і бюджетних оцінок ВМС США (CSBA) опублікував звіт, що дає підставу вважати, що у лазерної зброї все-таки є майбутнє.

«Міністерству оборони слід надати підтримку флоту як« першому відомству, яке буде відчувати »в якості зброї лазер на твердотільних елементах, здатний генерувати безперервний промінь лазерної енергії потужністю понад 100 кіловат. Бойові кораблі з широкою палубою і охолоджуючим обладнанням, оснащені установками, здатними виробляти достатній обсяг потужності, є ідеальною платформою для твердотільних лазерів, які потенційно можуть стати захистом від безпілотної авіації, крилатих ракет, і швидкохідних катерів »- йдеться в звіті CSBA.

Друзі сайту: можливо, вам знадобиться якісна сигнализация для гаража, яку ви можете замовити за низькими цінами.

Але чому лазерну зброю зацікавило саме американський флот і аналітичний центр CSBA? Військово-морські сили багато чому зобов’язані цієї організації: зокрема, CSBA зіграв істотну роль в оснащенні військових суден інтелектуальним захисним зброєю, яке може бути задіяно в затяжних морських операціях в Тихому океані. Крім озброєння американського флоту для участі в морських баталіях, інших колективних маною людей з CSBA, є поширення надточної зброї, яке перш за розроблялося виключно в країнах Заходу, а зараз набуло широкого поширення серед держав-ізгоїв і навіть таких воєнізованих формувань, як підтримувана Іраном ліванське угруповання «Хезболла». Аналітики з CSBA розглядають поширення крилатих ракет як загрозу для захисту іноземних баз Сполучених Штатів.

Балістичні ракети, запущені з берега можуть завдати шкоди військовим судам ВМС, ракети класу «земля-повітря» можуть збити американські літаки, а протитанкові ракети можуть, в свою чергу, нести загрозу наземним силам. Найбільшу стурбованість військових експертів США викликає те, що такий добре озброєний противник, як Китай і, в меншій мірі, Іран, можуть оснастити свої антіоккупаціонние системи подібними ракетами.

У той час, як керівництво армії США вкладає великі кошти в протиракетну оборону, принцип діючих систем ППО залишається незмінним — випустити власні ракети в летять ракети противника. У цьому проглядається спадок, залишений зенітним комплексом «Петріот», що використовувалися за часів війни в Перській затоці. Досить поширена думка про те, що «Петріот» здатний успішно протистояти іранським ракетам «Scud», не в повній мірі відображає дійсну ситуацію. Однак ця технологія все-таки використовувалася в кожній наступній протиракетної системи, її ознаки виявляються як в комплексі наземного базування в Алясці, так і в корабельної системі розпізнавання «свій-чужий».

Технологічна проблема ліквідації ракети противника за допомогою ще однієї ракети, порівнянна зі спробою «потрапити в кулю інший кулею», — як колись висловився Двайт Ейзенхауер. Мішень так само швидка, як і система, яка намагається її перехопити, і ця технічна складність обходиться досить дорого, як мінімум, стільки, стільки коштує ворожа ракета. Згідно зі звітом CSBA, вартість ракет для перехоплення оцінюється в 3.3 мільйона доларів за штуку, новітня «Петріот» коштує 13 мільйонів, тоді як модернізована «Scud» — від 1 до 3 мільйонів. І це навіть не бюджетна проблема, а проблема тактична, так як у сторони, що захищається може закінчитися ракетний арсенал раніше, ніж у супротивника.

Лазери теоретично здатні стати вирішенням питання як «зупинити кулю, що летить за допомогою іншої кулі». По-перше, швидкість променя лазера відповідає швидкості світла, що в 50 тисяч разів перевищує швидкість самої високотехнологічної ракети. Навіть з урахуванням того, що променю лазера доведеться кілька хвилин затримаються на поверхні ракети, щоб завдати їй шкоди, все-таки завдання попадання в ціль спрощується. По-друге, для лазерної зброї не потрібен запас ракет.

Можливо, в найближчому майбутньому знову буде розпочато будівництво лазера ABL, який встановлюється на повітряних лайнерах. Розробка такої системи була припинена, почасти через розміри: площа, займана цим лазерним апаратом, приблизно відповідала площі «Боїнга-747». Але головною причиною згортання програми стало те, що системі потрібно переробляти хімікати для кожного пострілу. Необхідно було наявність трубопроводу, в якому б підтримувалося низький тиск для збереження хімікатів в газоподібному стані, але, як показала практика, хімічні речовини витрачалися дуже швидко, і при таких умовах навіть теоретична ідея нескінченного зброї не могла існувати. Армія США проводила власну лазерну програму THEL, яка також не принесла бажаних результатів.

Аналітики CSBA вважають за доцільне відродити програму по створенню «хімічного» лазера, який можна було б використовувати як стаціонарну установку для охорони американських військових баз, де недостатня мобільність лазера і його розмір не мали б істотного значення. Цей лазер, наприклад, може бути розміщений на базі ВПС США в Бахрейні, що є легкодоступною мішенню для іранських ракет, або ж на базі Осан в Південній Кореї.

Марк Ганзінгер, один з авторів звіту, вважає, що найбільшу користь можуть принести так звані твердотільні лазери, в яких використовується твердий матеріал, схожий на волокнисто-оптичний кабель. Розміри таких установок, по ряду технічних причин, будуть порівняно великими, і найбільш підходящим місцем для такого обладнання є, мабуть, військовий корабель.

«Цілком можливо, що до кінця 2018 року біля флоту на озброєнні вже буде твердотільний лазер, розміщений на одному з лайнерів для захисту від протичовнових крилатих ракет, швидкохідних катерів, авіації, в тому числі і від БПЛА, — пояснює Ганзінгер — Наявна лазерна технологія може бути встановлена на такі кораблі, як DDG-51, або LCS (прибережний бойовий корабель) ».

Серед недоліків лазерів звертає на себе увагу те, що їх досить складно використовувати в якості зброї нападу. Потужність, необхідна для пропалювання бункера, або броньованого транспорту, на сьогоднішній день згенерувати практично неможливо. Лазер здатний завдавати удару лише по прямій лінії, і в цьому сенсі лазерну технологію перевершує навіть гаубиця, яка здійснює постріл по дузі, минаючи перешкоди у вигляді пагорбів. (Ганзінгер пропонує відображати промінь лазера за допомогою дзеркала, встановленого на безпілотник, проте в такому випадку дрон буде вразливий). Але в якості захисного зброї від ракетних ударів лазер, як мінімум в теорії, представляються найбільш підходящим варіантом.