Віброакустичний захист приміщень

Віброакустичний захист приміщень
У даній статті розглянуті характерні особливості природних каналів витоку інформації і описані методи віброакустичного захисту приміщень.

Захист усної інформації від можливого витоку технічними каналами є однією з найбільш пріоритетних завдань забезпечення інформаційної безпеки.
Мова являє собою модульовані по амплітуді і частоті акустичні коливання, основна енергія яких укладена в діапазоні частот 70 Гц — 7 кГц, а більше 95% смислової інформації поширюється в діапазоні 200 Гц — 5 кГц. Спокійна розмова двох людей, що знаходяться поруч один з одним, відбувається з рівнем звукового тиску порядку 55 дБ, а виступ в конференц-залі — близько 75 дБ.

Впливаючи на огороджувальні конструкції приміщень, акустичні коливання відбиваються від них. Але часткові взаємодії звукових хвиль з конструкціями викликають коливання останніх, які в подальшому поширюються у вигляді вібрацій. Через пружності будівельних матеріалів, вібрації, викликані акустичними сигналами, можуть відтворюватися на значній відстані від місця виникнення. Чим товщі стіна, тим краще звукоізоляція. Однак, високі акустичні опору будівельних конструкцій є причиною виникнення і поширення структурних перешкод (вуличних шумів, ударів дверей, кроків).

Методи віброакустичного захисту інформації

Система віброакустичного захисту застосовується для захисту приміщень, які призначені для проведення конфіденційних заходів, від знімання інформації через шибки, стіни, двері, системи вентиляції, труби опалення. Система віброакустичного захисту дозволяє запобігти можливому прослуховування з використанням дротових мікрофонів, звукозаписної апаратури, радіомікрофонів і електронних стетоскопів, лазерного знімання акустичної інформації з шибок. Запобігти прослуховування можна за допомогою віброакустичних шумових коливань внесених в елементи конструкції будівлі.

Компоненти виброакустического каналу витоку інформації:

— Джерела конфіденційної інформації (люди, технічні пристрої)
— Середовище поширення (огороджувальні конструкції приміщень, трубопроводи, повітря)
— Кошти знімання (стетоскопи, лазерні мікрофони, контактні мікрофони, радіо-і провідні мікрофони, а також інші жучки).

Для віброакустичного захисту приміщень використовують генератори білого або рожевого шуму і системи вібраційного зашумлення, укомплектовані, найчастіше, електромагнітними і п’єзоелектричними віброперетворювачі (на основі п’єзокераміки). Для активного захисту повітряних каналів застосовуються системи віброзашумленія, до виходів яких підключаються гучномовці.

Джерела маскують впливів, повинні мати у своєму розпорядженні частотним діапазоном, відповідним ширині спектра мовного сигналу (200 Гц — 5000 Гц), тому виконання умов узгодження перетворювача в широкій смузі частот дуже важливо.

В період роботи вібродатчиків можуть з’явитися паразитні акустичні шуми, які створюють дискомфорт і порушують звичні умови праці в приміщенні, яке потребує. Залежно від механізму утворення розрізняють акустичні шуми, переизлучение твердої середовищем, і звукові коливання, які генеруються перетворювачем. Через значну різницю акустичних опорів, рівень шумів, переизлучение середовищем в повітря, дуже незначний, тому основним джерелом паразитних акустичних шумів стає вибродатчик.

Основні положення щодо захисту приміщень від віброакутіческой витоку інформації викладені в чинних вимогах, що пред’являються до активних засобів віброакустичного захисту виділених приміщень. В даному документі регламентуються вид перешкоди, частотний діапазон перешкоди, необхідний рівень перевищення сигналу перешкоди над мовним сигналом для кожного зазначеного діапазону частот, норми захисту приміщень за категоріями.

Визначення захищеності приміщень від виброакустической витоку інформації

Можливість несанкціонованого зйому мовної інформації визначається співвідношенням сигнал / перешкода в місцях можливого встановлення підслуховуючих пристроїв. Мінімальний ступінь захисту мовної інформації може бути забезпечена, коли при багаторазовому прослуховуванні фонограми неможливо відновити зміст повідомлення. Найчастіше, це спостерігається, коли рівень перешкоди приблизно в 3 рази перевищує рівень сигналу у всьому частотному діапазоні. Якщо ж неможливо встановити сам факт проведення бесіди або наявність мови в перехопленій сигналі, то це говорить про максимальний захист інформації. Це відбувається тоді, коли в кожній 1/3-октавній смузі мовного сигналу співвідношення сигнал / перешкода складе близько мінус 20дБ (перешкода в 10 разів перевищує сигнал).

У місцях можливої виброакустической витоку інформації встановлюється мікрофон і акселерометр. Протягом тривалого часу вимірюється і фіксується усереднена величина вібраційних і акустичних перешкод. Після цього в виділеному приміщенні створюється шумовий сигнал в октавній смузі з центральною частотою 1 кГц і рівнем 95 дБ.

Якщо ж рівень звуко- і віброізоляції виявляється недостатнім, застосовується штучне зашумлення. «Замушлять» вентиляційні канали та дверні тамбури можливо за допомогою підключених до виробів акустичних випромінювачів. Найчастіше, передбачена можливість плавного регулювання рівня шумового акустичного сигналу. При цьому відновлення перехопленого повідомлення практично неможливо, якщо рівень перешкоди більш ніж в 10 разів перевищує рівень сигналу у всьому частотному діапазоні (відношення сигнал / перешкода менш — 20 дБ).

Портативні генератори акустичного зашумлення, можуть використовуватися, як комплексні прилади для захисту від всіх відомих прослуховуючих пристроїв. Прилад виробляє шумовий сигнал. Таким чином, для ефективного захисту за допомогою даних пристроїв, необхідно говорити при сильно що заважає шум. Якщо застосовується даний пристрій, то не варто його перекрикувати. Слід говорити монотонно без різких звукових сплесків, щоб рівень шуму не збільшувався.

Шумовий акустичний генератор, забезпечує захист від будь-яких прослуховуючих пристроїв. Даний прилад працює за аналогією з попереднім. Але в цьому випадку необхідно надягати навушники з мікрофонами, через які відбувається діалог співрозмовників. Такі прилади можуть бути використані для 4-8 співрозмовників.

Поява на українскьому ринку сучасних пристроїв віброакустичного захисту значно полегшило створення ефективних систем захисту приміщення від витоку інформації.