Відстоювання прав на інтелектуальну власність в Інтернеті і захист сайтів від повного копіювання

Відстоювання прав на інтелектуальну власність в Інтернеті і захист сайтів від повного копіювання

Проблема захисту інтелектуальної власності в мережі Інтернет загостюється по двом причинам:

  • Не існує способів вберегти від копіювання і послідуючої публікації їх на іншому сайті будь-які текст або зображення з вашого веб-ресурсу.
  • В більшості випадків тільки зіткнувшись з наслідками копіювання ви дізнаєтесь про те, що стали жертвою шахраїв.

Сьогодні існує багато js-рішень, створених з ціллю ускладнити копіювання тексту з веб-сайту. Нажаль, саме ускладнити, а не зробити неможливим. Навіть якщо текст розмістити у вигляді зображення, то його можна буде розпізнати в додатках на зразок Adobe FineReader. Про способи захисту, суть яких полягає в перешкоджанню виділенню тексту і говорити не варто – будь-який школяр, якого навчили відкривати консоль розробника в веб-браузері може скопіювати абсолютно всі тексти з вашого сайту.

Тож захисту не існує? Технічно – так, але дякуючи таким якостям пересічних користувачів мережі Інтернет, як ледачість та неосвіченість, навіть неідеальні рішення стануть вам у пригоді. Справа в тім, що займатися копіюванням сайтів типовий фрілансер не захоче: подібну послугу можна замовити по ціні від $5, що навіть приблизно не відповідає вартості затраченого на якісну роботу часу.

Тобто нормальному спеціалістові простіше виконати більш складне завдання і отримати за нього достойну винагороду. Копіювання текстів з сайту, або повне копіювання сайту – завдання для школярів або невдахи, якому не хочуть довіряти нормальні завдання. Шлях найменшого супротиву – звичний шлях для таких виконавців, тож стикнувшись з проблемами копіювання тексту з вашого ресурсу, вони скоріш перейдуть до сайту вашого конкурента, а ніж будуть розбиратися з методами захисту та за копійки витрачати велику кількість власного часу.

Чи можна захистити сайт від копіювання своїми руками?

Чи обов’язково звертатися за допомогою до спеціалістів? Як мінімум для захисту тексту та зображень від копіювання – ні. В мережі опубліковані js-рішення захисту поміж яких можна без проблем виділити працюючі і розмістити їх на своєму ресурсі. Щоправда, для цього необхідно хоч трішечки орієнтуватися в веб-програмуванні.

Послуги спеціалістів можуть вам знадобитися, якщо ви хочете захистити сайт від повного копіювання. Зробити це можна шляхом встановлення JS-коду, який при певних умовах буде перевіряти, на якому саме сайті він виконаний. Якщо він «побачить», що виконаний не на вашому сайті (доменному імені) – то ви автоматично отримаєте повідомлення про це. Це не досконалий захист, але з огляду на згадувані вище людські якості, більшість шахраїв не попіклуються про перевірку наявності трекинг-системи на сайті.

Розробити такий скрипт захисту зможе будь-який досвідчений фрилансер-програміст, але якщо звернутися в спеціалізовану компанію – можна додатково зекономити немало часу. Річ у тім, що навіть після виявлення копії її досить складно видалити: шахрай буде ігнорувати ваші слова, а хостинг-провайдер, на серверах якого знаходиться копія – просто відмовиться щось робити без рішення суду чи РКН. Як показала практика — допомогти в цій ситуації може гнучкий психологічний тиск на недобропорядного власника копії, та знання деяких неочевидних важелів впливу. Наразі послуги по встановленню трекінг-системи захисту сайту від повного копіювання надає лише Українська компанія «МЕЛС ІНДАСТРІС».

Історій, коли сайти повністю копіювалися не лише для отримання трафіку та заробітку на рекламі й подібних послугах, а для шахрайства – небагато. Значно частіше сайти-копії створюються для отримання певних ліцензій та дозволів, хоча раз в декілька місяців фіксується і створення шахрайських копій з ціллю збору особистих даних користувачів або отримання коштів від імені певної компанії, або навіть бренду.

Попереджений – значить озброєний!

Бажаємо, щоб Ваші дороги ніколи не перетиналися з кривими шахрайськими стежками.