Що потрібно знати про сонячні панелі

Портативні сонячні панелі, як автономне джерело електрики, стали особливо актуальними в Україні у воєнний час, коли громадяни потерпають від відключень світла. Міні-електростанція здатна виробити певну кількість електроенергії, залежно від розміру та особливостей технології. Щоб вона довго та ефективно працювала, слід знати деякі нюанси використання.

Сонячна панель має бути обернена до Сонця

Неважливо, яка потужність панелі, — її лицьова частина має отримувати максимальну кількість сонячного опромінення. Зважаючи на те, що ККД сонячних електростанцій становить близько 25% (це дуже хороший показник), а ціни на сонячні панелі відповідні, було б неправильно втрачати навіть маленьку частку від них. Ставити або класти панель потрібно:

  • на південному боці;
  • приблизно перпендикулярно до напряму сонячного проміння;
  • подалі від дерев та інших об’єктів, що можуть давати тінь.

Хмарна погода не перешкоджає роботі батарей

Навіть попри хмари, сонячні панелі продовжують уловлювати проміння Сонця. Ефективність падає незначною мірою порівняно з ясним днем, адже хмари лише розсіюють промені, а не затримують їх.

Літня спека знижує ефективність панелей

Хоча сонця влітку більше, ефективність СЕС може знижуватися через перегрів фотоелементів. І навпаки, прохолодна погода позитивно впливає на результативність роботи електростанції. За однакового напрямку сонячних променів у сильно спекотний день та у морозний у другому випадку ефективність буде кращою.

Сніг, дощ та град панелям не страшні

Погодні явища не шкодять сонячній електростанції:

  • Проти граду та випадкових пошкоджень на панелях передбачене загартоване скло.
  • Сніг, що випав, сходить протягом кількох днів через те, що поверхня батарей нагрівається від роботи.
  • Дощ взагалі працює в якості очищувача. Він змиває пил та бруд, що осіли на поверхні.

Сонячні панелі дуже довго старіють

Оскільки робота сонячних електростанцій заснована на витраті кремнієвого елемента, виникає резонне питання, як скоро СЕС відпрацює свій ресурс. Втрата ефективності на рік становить всього лише 0,5%. Це означає, що для зниження вироблення електроенергії на 5% потрібно не менше 10 років. А щоб ця втрата була суттєвою, має пройти ще більше.

Економія на комунальних платежах несуттєва, але панелі обирають не для цього

Сонячні панелі поки що не є основним джерелом електроенергії через свою ціну та складність виробництва. Для того, щоб економити на електриці, вони не завжди пасують, особливо портативні моделі. Водночас панелі стають незамінними у випадках, коли світла зовсім немає. Їх оцінять громадяни, що підпадають під віялові та екстрені відключення електрики. За допомогою портативної сонячної електростанції можна:

  • зарядити гаджети, аби залишатися на зв’язку;
  • заживити радіоприймач;
  • відновити заряд ліхтариків тощо.

Як екстрена допомога у важкі часи, сонячні панелі дуже добре себе показують.