Як виїхати за кордон по безвізу

За місяць, що минув з початку російського вторгнення, Україну покинули вже понад 3,6 мільйона людей, і переважна більшість із них вирушила до країн Євросоюзу. Багато великих міст вже переповнені, деякі країни кажуть, що більше не можуть приймати людей. Журналіст розповідає, як найрозумніше діяти в такій ситуації — і чого чекати мешканцям України від влади та простих європейців.

Кордони для мешканців України відкриті. Вільно пересуватися можна по всій Європі

Кордони Євросоюзу для людей, які виїжджають з України, були без жодних обмежень відкриті одразу після початку російського вторгнення. Влада країн, що межують з Україною, зробили це з власної ініціативи. Євросоюз тоді пообіцяв легалізувати цей потік заднім числом. Це справді сталося 4 березня, коли ЄС активував так звану директиву про тимчасовий захист, розроблену після воєн на Балканах у 1990-х — саме для ситуації масового припливу біженців до Європи і жодного разу раніше не задіяної.

Сенс директиви в тому, щоб прискорити процедуру отримання притулку в країнах ЄС: зазвичай, це тривалий бюрократичний процес і ті відомства, які займаються ним у «мирний час», миттєво були б перевантажені мільйонами прохань (Євросоюз вважає, що загалом з України до європейських країни можуть перебратися шість-сім мільйонів). Більше дізнатись про те, скільки грошей треба брати з собою в Польщу, виїжджаючи по безвізу, можна тут.

Між Україною та Євросоюзом уже кілька років діє безвізовий режим — тобто українці протягом 90 днів протягом півроку і так можуть вільно перебувати на території Євросоюзу. Директива скасовує обмеження часу: перетинаючи кордон ЄС, ці люди автоматично отримують притулок на один рік. Цей термін може бути подовжений залежно від розвитку ситуації.

Навіть якщо ви не є громадянином України, ви можете в’їхати до Євросоюзу з території цієї країни

«Тимчасовий захист» у Євросоюзі поширюється на громадян України, які станом на 24 лютого перебували на території країни. Також під захист підпадають іноземці (і росіяни, зокрема), які законно перебували на території України 24 лютого. Наявності закордонного паспорта для перетину кордону з ЄС не потрібно, але що більше у вас документів, то краще (хоча в окремих випадках пропускають і взагалі без них). Чоловіків-іноземців українська влада з країни випускає, для громадян України призовного віку діють серйозні обмеження.

Під час міграційної кризи 2015 року країни Євросоюзу сперечалися, хто має приймати біженців (і намагалися перекласти відповідальність один на одного, вказуючи на правило, згідно з яким притулок треба просити у тій країні ЄС, де біженець перетинає кордон). Проте для мешканців України зараз відкрито всю Європу. Вони можуть їхати в країну на свій вибір будь-яким маршрутом і там уже реєструвати своє перебування — наприклад, подати заяву на отримання допомоги.

Їхати до найбільших міст Центральної Європи — можливо, не найкраща стратегія

Проте в певний момент та чи інша країна може заявити, що вже вичерпала можливості прийому людей. Зокрема, про це говорять влада Польщі та Чехії. І справді, кінцеві точки основних маршрутів, що ведуть з України (не лише Варшава та Прага, а й Берлін), переповнені людьми.