Пентагон встановив жорсткі стандарти для ПОП

Пентагон встановив жорсткі стандарти для ПОП
Пентагон вперше зажадав від приватних охоронних підрядників дотримуватися ряду стандартів, що регулюють діяльність компаній, у тому числі і закордонні операції. Проте деякі експерти вважають, що такий крок необхідно було зробити набагато раніше.

Ця ініціатива, почасти інспірована вбивствами 17 беззбройних іракців охоронцями Blackwater Worldwide, забезпечує більшу підзвітність охоронних організацій і, до всього іншого, покликана поліпшити імідж індустрії безпеки, яка часто асоціюється з найманцями.

При укладанні майбутніх контрактів Пентагон зажадає від компаній дотримуватися десятки стандартних вимог. Наприклад, передбачено проведення ретельних перевірок і курсів підготовки співробітників. Крім іншого, стандарти, про які йде мова, повинні забезпечити збереження зброї та амуніції, дотримання місцевого законодавства, прав людини і певних правил застосування зброї.

За словами офіційних осіб, у випадку, якщо щось піде не так, Міністерство оборони США зможе пред’явити підрядникам претензію, оскільки тепер виконання контрактних зобов’язань передбачає і дотримання стандартів.

«Зараз відразу ж можна вжити заходів і повідомити компанію про розірвання контракту. Офіцери, які працюють за контрактом, знають про стандарти, яких потрібно дотримуватися», — говорить представник Пентагону Гаррі Мотсек, відзначаючи, що зараз у Міноборони США більше важелів контролю, ніж було колись. Але Крістофер Шейс, колишній конгресмен від штату Коннектикут, який займав також посаду співголови комітету з контрактниками у військових зонах, каже, що такий інструмент повинен був з’явитися набагато раніше. «Сумно, що для настільки очевидного кроку знадобилося надто багато часу», — пояснює Шейс.

Американські чиновники говорять про ще одну проблему: незважаючи на те, що Пентагон затвердив ініціативу, що стосується стандартів, Державний департамент все ще цього не зробив. Тривожна ситуація, оскільки Держдепартамент активно задіює приватні охоронні компанії. І коли охоронці Blackwater розстрілювали іракців, у цього ПОП був діючий контракт з Держдепом.

Пентагон встановив жорсткі стандарти для ПОП

У своїй заяві представники відомства повідомили, що на поточний момент Конгрес вимагає застосування стандартів тільки від Пентагону, але «розглядається і можливість інкорпорувати їх в майбутні контракти», зокрема, в наступному році, коли будуть укладатися великі контракти на охорону дипломатичних місій по всьому світу.

Гаррі Мотсек і його колеги говорять, що процес розробки стандартів зайняв досить багато часу. У ньому були задіяні понад 200 осіб з 24 країн, включаючи представників іноземних урядів, індустрії та учасники правозахисних організацій. Але, як пояснюють автори цієї ідеї, з урахуванням її складності, робота була проведена порівняно швидко.

Питання щодо того, як охоронні компанії діють за кордоном, стали виникати в період військових кампаній в Іраку і Афганістані. У певний момент, наприклад, в Іраку були присутні не менше 50 приватних охоронних компаній і більш ніж 30 тисяч співробітників, що займалися забезпеченням безпеки та розвіддіяльністю. Інцидент на площі Нісур за участю співробітників Blackwater в 2007 році знову змусив громадськість задуматися про роль приватних підрядників у військових конфліктах.