Найкращий захист від хакерів — не переносити приватне життя в режим онлайн

Найкращий захист від хакерів - не переносити приватне життя в режим онлайн
Якщо Майку Сьюзен надати достатньо часу, він зможе зламати практично будь-який комп’ютер, викрасти фінансову інформацію, дізнатися адресу проживання власника девайса і знайти його родичів у соціальних мережах. На щастя, Сьюз не спеціалізується на незаконних зломи. Він — «етичний хакер»: компанії та урядові агентства платять йому за те, щоб він проник в комп’ютерні системи, розповів про наявні уразливість і усунув їх.

Але навіть його особистий комп’ютер не є бездоганним в сенсі безпеки, тому генеральний директор і фахівець з «етичних зломів» компанії Rigel Kent Security & Advisory Services Inc. вважає, що в захисті від хакерських атак головне — не переносити приватне життя в режим онлайн. «Ми живемо в суспільстві, вкрай стурбованому питанням прайвесі, але в теж час без будь-яких роздумів публікуємо наші фотографії, оновлюючи статуси, — говорить експерт. — Про це необхідно турбуватися в першу чергу, так як зловмисники можуть використовувати дану інформацію проти нас». За словами Сьюзі, середньостатистичний користувач застосовує «слабкі» паролі. Зазвичай це — імена чоловік / подружжя або дітей. Хакери без особливих складнощів можуть дізнатися імена, переглянувши сімейні альбоми, викладені в соціальних мережах.

У сучасному світі хакерська загроза не завжди виходить від підлітка, що розмістився в хакерській лабораторії, під яку часто обладнаний підвал власного будинку. У більшості випадків, це — організовані злочинні угруповання, що використовують так звані «ботнети» (автономне програмне забезпечення, що дає кіберзлочинцям можливість виконати певні дії на комп’ютерах своїх жертв). Таким чином може бути викрадена інформація, що відноситься до банківських рахунків (за допомогою перебору паролів, але також і за допомогою поштового фішингу). За словами Сьюзі, багато користувачів не можуть утриматися від натискань на посилання, що містяться в підозрілих листах, незважаючи на те, що цей спосіб шахрайства вельми очевидний.
Викладаючи фотографії, на яких відображені сцени репетицій музичної групи або тренувань спортивного клубу, користувачі деколи дивуються, що їм на пошту приходять посилання з повідомленнями про музичних фестивалях або пропозиції купити спортивний одяг — така практика отримала назву «соціальної інженерії» або «точкового фішингу».

Всього лише один клік по посиланню може надати хакеру доступ до будь-якої інформації, збереженої на жорсткому диску, включаючи паролі, списки контактів, бланки податкової звітності та інші фінансові відомості. «Щоб піддати людини небезпеки, потрібно кілька секунд — або часток секунд», — пояснює експерт. А синхронізація планшетних комп’ютерів або iPhone з домашнім комп’ютером, у свою чергу, може призвести до крадіжки фотографій, музики і відеозаписів.

Сьюз каже, що антивірусні програми можуть захистити від цього, але їх ефективність не перевищує 20%. І ніяка комп’ютерна система не захистить на всі 100%. «Якщо злочинець намірився у що б то не стало зламати комп’ютер і у нього достатньо для цього часу, він, зрештою, досягне поставленої мети, — каже Сьюз. — Ідея в тому, щоб вивести безпеку на якомога вищий рівень, максимально ускладнивши життя хакерам».

Хто такий хакер?

У вузькому сенсі термін «хакер» часто використовується для опису людини, що зламує комп’ютерну систему і викрадає інформацію, або ж застосовує для цієї мети злоблива ПЗ. Але це неповне значення слова. У 60-роках минулого століття таку назву стали вживати учасники клубу Tech Model Railroad з Массачусетського технологічного інституту стосовно людини, що намагається досягти повного розуміння внутрішнього устрою будь-якої системи — будь то комп’ютер або що-небудь ще.

Прийоми, що дозволяють уникнути крадіжки особистих даних

  • Хороший поштовий фільтр спаму.
  • Варто пам’ятати, що краще утриматися від натискання на посилання або вкладені файли, отримані від незнайомих адресантів.
  • Не використовувати простих паролів, включаючи імена родичів. Багато вебсайти зобов’язують користувачів, але не завжди, вибирати більш надійні паролі — комбінацію малих і великих літер, і чисел.
  • Краще змінити налаштування на Facebook, щоб тільки друзі могли переглядати особисті фотографії, і проводити регулярні перевірки виписок по банківських або кредитними рахунками.Наявність придбаних речей, про які користувач пам’ятає, що він їх не купував, можуть свідчити, що до рахунку є доступ у когось що.
  • Не зберігайте паролі та фінансову інформацію на жорсткому диску.