Відбитки пальців можуть повідати поліції набагато більше, ніж вважалося раніше

Відбитки пальців можуть повідати поліції набагато більше, ніж вважалося раніше
Протягом більше ста років дактилоскопія залишалася головною методою в боротьбі зі злочинністю. Але, як з’ясувалося, відбитки пальців можуть бути чимось більшим, ніж просто ідентифікатором особистості. Про це заявляють вчені з британського Університету Шеффілд Халлам, спільно з поліцією з графства Західний Йоркшир проводять перше дослідження, присвячене цьому питанню. «Дактилоскопія все ще залишається досить дієвим засобом, — говорить доктор Симона Франчес, яка очолює проект. — Проте численні випадки з поліцейської практики свідчать про те, що одних лише відбитків пальців не завжди вистачає для встановлення особи. Приміром, коли відбиток недостатньо чіткий, або відсутній в базі даних. За таких обставин цінність конкретного відбитку, як докази, губилася, але зараз ми може сказати багато більше про підозрюваного».

У своїй лабораторії команда дослідників застосовує аналітичний метод, що отримав назву масової спектроскопії, з тим, щоб знаходити сліди речовин, незалежно від розміру відбитка. Суть технології полягає в тому, щоб випарувати зразок, а потім піддати його впливу електромагнітного поля. У таких умовах частинки різних речовин поводяться по-різному, що і дозволяє ідентифікувати молекули, виявлені у відбитку. «Ми можемо отримати досить-таки широкий обсяг інформації, — розповіла ВВС доктор Франчес. — Зразки отриманого протеїну, наприклад, покажуть, якої статі підозрюваний. Ми можемо дізнатися, чи вживав він наркотики. Переварені субстанції дозволяють визначити, що людина їла перед тим, як скоїти злочин. Різні екзогенні субстанції можуть стати доказами, що свідчать про спосіб життя людини і його діяльності».

Дослідження триває вже протягом декількох місяців, і його результати, за словами доктора Франчес, виглядають досить ґрунтовно, а зроблені відкриття можуть вже зараз використовуватися в криміналістиці. «Ступінь надійності речових доказів надзвичайно важлива — адже ми маємо справу з людським життям, тому ви повинні бути впевнені в тому, що стверджуєте, — вважає доктор. — А ця технологія надає додатковий рівень надійності, такий необхідний криміналістам».

Очолює це дослідження Ніл Денісон, керівник регіональних служб ідентифікації в поліції Західного Йоркшира: «У минулому ми або встановлювали, або не встановлювали особу підозрюваного по відбитку. Тепер же, навіть не идентифицировав людини, що залишила відбиток на місці злочину, можемо дізнатися про його звички та інше ». На думку Денисона, завдяки такій методиці в області судових розслідувань може відбутися якісний стрибок. Однак дана технологія відносно дорога і, швидше за все, буде використовуватися тільки при розслідуванні тяжких та особливо тяжких злочинів.

«Злочинне співтовариство стає все більш витонченим, нам необхідно враховувати цю обставину. Масова спектроскопія стане одним із способів добитися поліпшень по частині дактилоскопії, а звідси — і розкриття злочинів, і можливість їх запобігти», — вважає офіцер поліції.