Більше, ніж армія: приватні сили безпеки ПАР

Більше, ніж армія: приватні сили безпеки ПАР
Джип з двома охоронцями повільно пересувається на тлі високих стін житлового кварталу в околицях Йоганнесбурга. Збройні важкою зброєю офіцери перевіряють окреслену територію, намагаючись виявити підозрілу активність. Ці люди працюють в CSS Tactical, приватної охоронної компанії, найнятої місцевими жителями для патрулювання вулиць і захисту від потенційних злочинців. «Для того щоб ми могли запобігти злочину, нас повинні помічати, — пояснює Рікі Крук, керуючий CSS Tactical. — Необхідно, щоб люди говорили один одному: «Дивися, он їде військова машина». Бойовий військовий транспорт виконує роль якогось стримуючого кошти, оскільки основне наше завдання полягає в тому, щоб запобігти злочину, а не заарештувати підозрюваного».

Офіцери охорони добре озброєні. Вони носять із собою напівавтоматичну зброю і приватне вогнепальну зброю. І незважаючи на те, що тільки поліцейські мають право зупиняти випадкових перехожих і проводити обшук в громадських місцях, службовці охоронних компаній також зупиняють осіб, які викликають у них підозру.

Друзі сайту: вас можуть зацікавити комплекты видеонаблюдения, які ви можете придбати за доступними цінами!

У період з квітня 2011 року по березень 2012 в ПАР відбулися 15609 вбивств, а також 64 514 злочинів сексуального характеру і 101 203 випадки пограбувань з обтяжливими обставинами. Згідно з недавнім опитуванням, 57% респондентів відповіли, що найбільше вони побоюються, що зловмисники здійснять грабіж, проникнувши до їхніх осель. В останні кілька років в Південній Африці робилися зусилля для боротьби зі злочинністю — однієї з головних соціальних бід країни. У вересні минулого року керівництво поліцейської служби заявило, що рівень тяжких злочинів знизився на 31,8%, якщо порівняти період 2004/5 і 2011/12. Але з 2011-го по 2012 рік цей показник зменшився тільки на 1,9%.

«Ми можемо оперувати лише офіційною статистикою, — говорить Рудольф Зінн, що працює в Інституті досліджень проблем безпеки в ПАР. — Судячи з того, про що у вересні кожного року повідомляє поліція, можна прийти до висновку, що рівень злочинності за останні два-три роки вирівнявся».

Згідно з даними поліцейської служби Південної Африки, «аспектом, що викликає найбільші побоювання, є високий відсоток насильницьких або так званих контактних злочинів, які становлять третину від загальної кількості злочинів». Ця обставина, як вважають експерти з питань безпеки, і спровокувало бум приватної охоронної індустрії в країні. Тут зареєстровано більше 9000 компаній, в яких працюють приблизно 400 000 охоронців — це більше, ніж загальна кількість поліцейських і військовослужбовців армії ПАР, разом узятих.

«Зараз охоронна індустрія Південної Африки досягла найбільшого масштабу за всю історію країни, — вважає Зінн. — Я думаю, що розвиток індустрії можна віднести за рахунок певних факторів. Назвемо їх слабкою поліцією або неефективної поліцією — це і дозволило антрепренерам охоронного бізнесу вийти на ринок».

У деяких з підприємців мається військовий бекграунд. Начальник оперативного складу південноафриканської компанії Protea Coin, до своєї роботи в приватному охоронному секторі, провів 18 років у спецвійськах і військовій розвідці. Зараз він входить до штату з 17000 чоловік, найнятих Protea Coin. Одним із завдань мультимільйонний компанії є повернення палива, яке викрадається на бензозаправних станціях. Це підприємство також займається забезпеченням безпеки багатьох південноафриканських шахт і надає іншого роду сервіс, зокрема, 24-годинний моніторинг та захист від організованих злочинних синдикатів.

«Функція приватних охоронних компаній відрізняється від поліцейських функцій, — говорить Петрус ван Нікерк, виконавчий директор Protea Coin. — Ми, як приватна охоронна організація, повинні надавати дієву підтримку поліції».

Однак урядовці ПАР стверджують, що ця індустрія являє собою загрозу національній безпеці, заявляючи про свої наміри посилити систему регулювання галузі. «Виникає вкрай небезпечна ситуація, коли при відсутності будь-яких регулюючих норм чисельність працівників охоронного бізнесу перевершує штат поліції і армії, — зазначає Дженні Айріш-Кобешін, глава Цивільного секретаріату поліції. — Я думаю, що населення країни може опинитися в такій ситуації, коли воно буде залежати від приватних охоронних компаній, які не завжди професійні».

Один із заходів, пропонованих південноафриканськими законодавцями, полягає в тому, що власником охоронної фірми повинен бути громадянин ПАР. «Такий крок покликаний злякати інвесторів. І в цьому, я думаю, криється небезпека, — заявив Хейнс Вентер, комерційний директор південноафриканського представництва G4S, світового охоронного гіганта, штаб-квартира якого базується в Лондоні. — Прямі іноземні інвестиції і без того з року в рік скорочуються, і така перспектива викликає у мене тривогу».

Незалежно від заходів регулювання, які, в кінцевому підсумку, прийме уряд ПАР, представляється досить малоймовірним, що попит на сервіс приватних охоронних компаній знизиться, приймаючи в розрахунок високий рівень безробіття і загальне збіднення населення.