Перехоплення факсів та телетайпів

Перехоплення факсів та телетайпів
У 1855 році італійський винахідник Джованні Казеллі винайшов пристрій, який він назвав пантелеграф. Апарат міг передавати по каналу проводового зв’язку зображення текстів, креслень або малюнків, пристрій було рекомендовано для комерційного використання. Коли в 1865 році, відкрилася перша в світі лінія зв’язку на апаратах Казеллі, простягнута від Ліона до Парижа, вона круто змінила всю ділове життя, тепер можна було оперативно відправити, або отримати потрібну документацію незалежно від відстані. Сьогодні апарат Казеллі можна сміливо вважати предком сучасних факсів.

В даний час, факсимільний зв’язок, як і раніше є життєво необхідним засобом зв’язку як в бізнесі, так в інших сферах. Факс апарати вельми широко використовуються, наприклад, укладення контракту і різні фінансові операції, в деяких випадках неможливі без застосування цього пристрою. Головним зручністю застосування є те, що формат факсу ідеально відповідає формату документа.

Не секрет, що розвідка існувала в усі часи, і комерційна в тому числі. Отримання важливої інформації про конкурента є запорукою успіху для будь-якого комерсанта, звичайно, добувати інформацію можна різними способами, і незаконними в тому числі. Розглянемо отримання даних саме брудним способом, так як відома істина — якщо ти сповіщений, значить, озброєний, знання неприйнятних для бізнесу способів отримання даних, допоможе в організації власної комерційної безпеки.

Оскільки, і факс і телефон для роботи використовують одну провідну лінію, ці пристрої конструктивно виконуються в суміщеному корпусі. Для передачі і прийому сигналу, і в телефоні, і в факсі застосовуються одні і ті ж принципи, тому і способи знімання інформації приблизно схожі, хоча різниця звичайно є. Наприклад, для отримання інформації з телефону, за простою, незахищеною лінії, досить банального фізичного підключення до двох проводах. Для перехоплення ж факсу цього мало, тут, щоб отримати бажаний результат, необхідно декодувати сигнал. Тобто необхідно пристрій, який буде відрізняти простий телефонний виклик від передачі факсимільного повідомлення.

Потрібно також брати до уваги те, що звичайні системи факсимільного зв’язку, хоч і використовують дротову схему прийом / передачі, однак, існують і бездротові їх аналоги, наприклад, на базі супутникового зв’язку, а типовий діапазон робочих швидкостей передачі, складають 4000-9000 бод. Тому, щоб гарантовано перехоплювати навіть простий факс, потрібні такі обов’язкові умови: пристрій має бути фізично підключений до лінії, мати функції декодування сигналу, а на випадок, якщо сигнал шифрується, володіти ще й засобами дешифрування. Бажаною можливістю буде і властивість записувати всі вхідні і вихідні факси в базу даних, з подальшим відправленням за допомогою бездротової технології (наприклад, GSM).

Сучасні засоби перехоплення факсимільних повідомлень складаються з портативного комп’ютера з доступними системними ресурсами, дізнатися, яке програмне забезпечення, стандартного аудіо контролера, наприклад Soung Blaster, і пристрої підключення до телефонної лінії (адаптера). Така система забезпечує автоматичне виявлення і розподіл повідомлень на мовні і факсимільні, проводить реєстрацію, зберігає дані на жорсткий диск, з подальшою можливістю автоматичної демодуляції. Система дескремблірует, тобто відновлює характеристики сигналу для отримання прийому в чіткій формі, зареєстровані повідомлення тут же виводяться на монітор або друк. При наявності 3G або GSM (3G і GSM — стандарти мобільного, стільникового зв’язку) модуля можлива миттєва відправка записаних даних зацікавленій особі.

Як бачимо, в наведеному прикладі, основа отримання необхідної інформації, це фізичне підключення до лінії. Однак, хоч подібна система і портативна, і вміщується в звичайному валізі-дипломаті, вона вимагає безпосередньої присутності оператора, щоб усунути цей недолік, розроблені спеціальні пристрої (закладки), що підключаються до кабельної лінії. Така закладка ( «жучок») може приймати сигнал з телефонної лінії і передавати його по радіоканалу, наприклад GSM. Розміри пристрою менше пачки сигарет, його можна таємно встановити або замаскувати під який-небудь побутовий прилад. Сьогодні, на ринку продаються подібні вироби, виконані у вигляді телефонних розеток, вони можуть працювати як звичайні розетки для телефону, так і в якості передавального пристрою. Існують і безконтактні засоби знімання даних з телефонної лінії, це так звані рецептори (датчики), вони також передають інформацію за допомогою радіозв’язку.

Застосування «закладок», як дротових, так і бездротових, дає просто колосальний ефект непомітності витоку інформації, наприклад, в січні 1983 року французькі фахівці під час установки нового телетайпа в посольстві Франції в Радянському Союзі, виявили подібний пристрій, призначене для передачі інформації в зовнішнє електромережу.

В ході розслідування інциденту з’ясувалося, що з 1978 року радянські розвідники перехоплювали абсолютно всі дипломатичні повідомлення, в тому числі і самі секретні. У 1984 році фахівці 16-го управління КДБ СРСР вмонтували «закладки» в 30 друкарських машинок, замовлених для установки в посольстві США в Москві і резиденції американського консула в Ленінграді. А адже це була урядовий зв’язок, по зашифрованому каналу. Що тут можна сказати, честь і хвала нашим розвідникам.

Звичайно, телетайп в тому вигляді, в якому він був, пішов в минуле, сьогодні зовсім інша організація зв’язку. В принципі, телетайп віддалено нагадує роботу факсу, в нього, навіть спочатку закладений принцип кодування повідомлень. Схема роботи апарату наступна: пристрій введення являє собою клавіатуру друкарської машинки, ви вводите текст, який по провідному каналу передається одержувачу і відображається у нього на моніторі, у вас перед очима такий же монітор і ви бачите інформацію відправляється вам. При роботі, апарат використовував пятіразрядний код Бодо (ITA2- International Telegraph Alphabet — Міжнародний Телеграфний Алфавіт), це обмежувало число використовуваних символів до 32. Однак якщо задіяти функціональні символи, інформативність можна збільшити, наприклад, в Радянському Союзі число набраних символів було 79.

Перехоплення інформації здійснювався безпосереднім підключенням до лінії, після чого сигнал розшифровувався і роздруковувався. Але це були часи, коли не було загальної комп’ютеризації, повального захоплення засобами стільникового зв’язку, та й пристроями для шпигунства володіли тільки державні структури. Сьогодні, абсолютно будь-яка людина, при наявності коштів, може придбати на ринку відповідне обладнання для перехоплення інформації.

Тепер, щодо безпеки провідних ліній, а перераховані вище пристрої, в основному, працюють по проводах, можна сказати наступне, необхідно максимально убезпечити телефонний кабель від зазіхань ззовні. Або зробити його недоступним, на всьому протязі від апарату до АТС, або навпаки, зробити повністю відкритим і доступним для щоденного огляду. Постійно вести моніторинг побічних радиоизлучений в охоронюваних приміщеннях. Використовувати для передачі повідомлень тільки захищені факси, тобто пристрої, в яких для прийому і роздруківки документів потрібно аутентифікація.