Злом сейфів: від витоків до сучасності

Злом сейфів: від витоків до сучасності
Людина здавна звикла захищати свою власність від зазіхань.
Як тільки з’явилося поняття приватної власності, як чоловік заходився цю власність захищати. Так і виникли перші сейфи, хоча в давнину, звичайно, що замикають системи були значно простіше, ніж зараз.

Перші ключ вчені знайшли в гробниці єгипетського фараона Рамзеса II. Трохи пізніше в Древньому Китаї були виявлені перші металеві замки. Але археологи розходяться в думках, де ж з’явився перший запірний механізм. Мабуть, бажання захистити власне майно настільки притаманне людській расі, що проявилося одночасно у багатьох цивілізацій.

Перші сейфи були зовсім не схожі на сучасні моделі. Швидше прабатьком сейфа була скриня або скринька, який використовувався для зберігання грошей, цінних паперів, прикрас і одягу.

Ще Ньютон встановив, що на кожну дію є своя протидія. Те ж саме діє і відносно сейфів. Наскільки б якісною була система замикаючих механізмів, обов’язково знайдеться людина, яка зможе її зламати. Як тільки з’явилися перші аналоги сучасних сейфів, як їх відразу ж стали зламувати.

Перші сейфи зламувалися дуже просто, і головною проблемою зловмисників було не як відкрити, а як вкрасти заповітний скриню. З появою залізних сейфів завдання медвежатников значно ускладнилася. Підібрати комбінацію або ключ до складних замків вже не виходило. Тоді з’явився інший метод злому — замок або двері сейфа просто підривали, акуратно засинаючи вибухову речовину в замкову щілину.

Нова ера захисту від хакерів почалася з появою і активним поширенням кодових замків, тобто такого захисту, яка вимагає знання числовий або буквений комбінації.

Найпростіший сучасний спосіб відкрити кодовий замок — це підібрати вихідну комбінацію. Для цього можна скористатися звичайним перебором. Звичайно, спосіб довгий і не дієвий, проте і він має право на життя. Іноді просте везіння дозволяє зловмисникові швидко розгадати код і відкрити сейф. Якщо сейф попередньо вкрасти, то часу на підбір коду буде більш ніж достатньо. Для тих, хто не хоче перебирати комбінації вручну, існують навіть спеціальні автонабірающіе машини, які за короткий час пробують тисячі варіантів і знаходять вірну комбінацію. Звичайно, виробництво таких автоматів широко не налагоджене, але якщо вони існують, значить, хтось їх використовує.

Правда, професіонали діють швидше. Досвідчений ведмежатник здатний розгадати код по звуку і клацань, які видає замок при підборі кодової комбінації. Для того щоб захистити замки від такого способу злому, виробники сейфів часто додають до замку кільця з помилковими борозенками, які збивають з пантелику навіть досвідчених злодіїв.

Якщо код не можна розгадати, то доводиться його обійти. Свердління — один з найпопулярніших методів швидкого і простого розтину будь-якого сейфа. До речі, такий метод іноді застосовують і «легально», коли необхідно відкрити сейф, в якому допускається завдяки автоматичній системі дала збій. Свердлять зазвичай біля кодового замка, щоб краще розібратися з його внутрішньою будовою і швидше його відкрити.

Але і тут медвежатников чекає цілий ряд проблем. Для того щоб сейф не був так просто механічно розкритий, виробники використовують дуже товсті пластини з міцного матеріалу, пробити які звичайним свердлом просто неможливо. Іноді крім сталі або вольфраму в конструкцію дверей сейфа додають шар скла, який є своєрідним датчиком. Якщо його цілісність порушена, значить, сейф намагаються розкрити, і тоді активізується додатковий захист.

Навіть в наш час все ёще популярний один з найстаріших методів злому сейфів — вибух кодового замка. Правда, такий спосіб злому потрібно застосовувати дуже обережно, щоб не пошкодити вміст сейфа.

У всі часи злом сейфів залучав безліч авантюристів. Так уже склалося, що бажання заробити гроші нечесним шляхом за допомогою спритності і вправності, в будь-якому суспільстві хоч і карається, але дуже захоплююче. Один з найзнаменитіших медвежатников — це Ленгдон Мур — дрібний фермер, який у другій половині XIX століття примудрився пограбувати відразу кілька банків. Його по праву можна вважати кращим винахідником і першовідкривачем в методах злому. Перше пограбування Мура грунтувалося на цікаву особливість будь-яких сейфів — кожна партія випускаються замків, хоч і розрізняється, але може бути відкрита одним загальним ключем. Муру вдалося знайти сейф, конструкція якого була схожа з конструкцією банківського сховища, і створити загальний ключ для обох сейфів. Далі Мур неодноразово застосовував вибухові речовини, які пізніше перейняли інші ведмежатники.

Ще один примітний грабіжник, який, правда, відомий скоріше як позитивний герой, це Шарль Курне — онук французького письменника Жюля Верна. Шарль прославився вмінням відкривати замки під водою, і допоміг повернути багато і багато скарбів із затонулих кораблів.

Зараз вміння відкривати сейфи все ёще в ціні. Ні-ні, мається на увазі зовсім не злочинна діяльність. Щорічно проводяться світові турніри по злому сейфів. Їх неодноразовим переможцем ставав Джеф Ситар.