Датчики охоронної сигналізації

Датчики охоронної сигналізації
Перш ніж встановити охоронну сигналізацію, варто мати якийсь запас знань про саму систему сигналізації і про компоненти, які в неї входять. У даній темі мова піде про датчиках, які є невід’ємною частиною практично будь-якої системи забезпечення безпеки. При побудові системи безпеки внутрішніх приміщень, серед датчиків охоронної сигналізації, найбільш широко використовуються суміщені датчики типу пасивний + мікрохвильової, а також звичайні пасивні ІЧ-датчики руху. Головними перевагами суміщених датчиків є підвищена стійкість до помилкових спрацьовувань і більш висока надійність в роботі.

Для організація охорони приміщень і периметра застосовуються:

пасивні і дуальні датчики руху;

активні інфрачервоні датчики руху і присутності;

магнітні датчики;

датчики розбиття скла;

шлейфи.

У чому ж різниця, зазначених вище, датчиків охоронної сигналізації?

Датчики руху

Принцип дії пасивних інфрачервоних датчиків руху пов’язаний зі спрацьовуванням датчиків при попаданні рухомого об’єкту, який випромінює тепло, наприклад, людини в спеціальну зону чутливості встановленого датчика. Як правило, датчики руху для систем охоронної сигналізації відрізняються, формою зони чутливості (сектор від 90o до 110o), а також стійкістю до помилкових спрацьовувань. Варто сказати, що технічний опис датчиків має наочні діаграми, що демонструють якраз зони чутливості датчиків, однак, ця діаграма може побут змінена відповідно до місця, де розташований датчик і особливостями плану, приміщення, що охороняється. Зміна діаграми здійснюється за допомогою доданих до датчика спеціальних змінних лінз Френеля або накладок, які дозволяють перекривати частину чутливого елемента датчика.

При використанні дорогих і досконалих датчиків недоліків в їх роботі і точності спрацьовування не спостерігається. Надійна робота і стійкість до теплових перешкод забезпечується багатоканальними чутливими головками, а також складною обробкою сигналу самого датчика вбудованим мікропроцесором. А найбільш дешеві моделі мають ряд недоліків, головним серед яких, без сумнівів, є спрацьовування при досягненні певної швидкості зміни теплового потоку через що датчик може помилково спрацювати, наприклад, в слідстві нагріву сонцем поверхні об’єкта, розташованої в зоні датчика, або з -за включення-виключення радіатора і навіть внаслідок протягу. Ці та інші недоліки пов’язані, в першу чергу, з обробкою сигналів, яка здійснюється аналоговими методами.

Датчики розбиття скла

Датчики розбиття скла засновані на сприйнятті дзвону розбитого скла. Дорожчі моделі датчиків можуть не просто реагувати на дзвін, а й аналізувати спектр звукових шумів в приміщенні, і якщо спектр шуму відповідає спектру розбитого скла — датчик спрацьовує. Перевагою таких дорогих датчиків з можливістю аналізу звукового спектра полягає в тому, що один датчик дозволяє охороняти вікна загальною площею до 10 кв.м. Також застосовуються двухпороговие датчики, які реєструють не тільки дзвін розбитого скла, а й звуки удару по склу. Для спрацьовування такого датчика має бути їм зареєстровано два послідовних сигналу з інтервалом не більше 150мс. Чутливість датчиків може бути змінена за допомогою відповідного регулювання, для якої потрібно використання імітатора розбивання скла.

Фотоелектричні датчики

Фотоелектричні датчики дозволяють випромінювати і приймати відбитий ІК-сигнал з довжиною до 1 мкм. Такі датчики складаються, відповідно, з передавача і приймача. Фотоелектричні датчики застосовуються в захисних системах, як внутрішнього, так і зовнішнього периметра для безконтактного блокування дверей, ліфтів, коридорів тощо, для чого розносяться уздовж лінії охорони, а між ними проходить система надійних модульованих інфрачервоних променів. Спрацьовування датчиків відбувається в момент перетину побудованої системи променів. Деякі моделі фотоелектричних датчиків (більш досконалі і дорогі) працюють автономно, завдяки використанню сонячних елементів живлення, що заряджають акумуляторні батарей, якими обладнані датчики.

Мікрохвильові охоронні датчики

Мікрохвильові датчики менш застосовні для охорони внутрішніх приміщень, ніж перераховані вище аналоги. Головним чином це пов’язано з їх високою ціною, яка вище датчиків інших типів, при цьому, більш низькою стійкістю до помилкових спрацьовувань і, найважливіше, випромінюванням, що виникають під час роботи, при однакових характеристиках і параметрах. Мікрохвильові датчики працюють випромінюючи і приймаючи відбитий сигнал поля надвисокої частоти. У випадку з охороною зовнішніх об’єктів, датчики вже поступаються за своїми характеристиками активним ІК-датчикам фотоелектричного типу, що застосовуються в цих же умовах.

Ультразвукові датчики охоронної сигналізації

Ультразвукові датчики дозволяють випромінювати і приймати відбитий ультразвуковий сигнал. Недоліками таких датчиків є високий рівень помилкових спрацьовувань, невелика профільна чутливість, а також підвищена чутливість до перепадів температури, коливань вологості, акустичних шумів. У зв’язку з чим, датчики такого типу при проектуванні системи охоронної сигналізації великих приміщень і об’єктів практично не застосовуються. Їх використання, як правило, обмежується використанням в недорогих системах захисту малих замкнутих обсягів, таких як салон автомобіля.

Вібро-датчики

Вібро-датчики, як зрозуміло з назви, орієнтовані реагувати на вібрацію і удари. В основі принципу роботи датчиків лежить п’єзоефект або електромагнітна індукція. Відмінною рисою вібро-датчиків є низька вартість, а до головного недоліку відноситься високий рівень помилкових спрацьовувань. Своє застосування цей тип датчиків, як і ультразвукові, знайшов в дешевих системах захисту — автомобільної сигналізації.

Магнітні датчики

Найпростішим типом датчиків охоронної сигналізації є магнітний датчик, який представляє собою пару магніту і геркона, і спрацьовує в разі відкриття або закриття дверей, вікна і т.д. Геркон, в свою чергу, є герметично запаяним в скляну трубку контактом, замикається або розмикається в момент піднесення магніту. Такий тип датчиків застосовується на вікнах (при цьому кожна фрамуга вікна захищена парою магніт-геркон), люках, дверях і т.д., розміщуючись в верхній частині прорізу або вікна. Магнітні датчики бувають двох типів: для зовнішньої або прихованої установки. Для підвищення ступеня надійності часто встановлюється відразу два послідовно з’єднаних датчика.

Шлейфи

Шлейфи — це тонка стрічка з алюмінієвої фольги, що клеїться на скло, двері і іншу плоску поверхню, що підлягає охороні. Принцип дії шлейфу полягає в тому, що при руйнуванні поверхні розривається і стрічка, тим самим, розриваючи ланцюг протікання електричного струму в стрічці. Для того, щоб підключити стрічку до єдиного ланцюга оранной сигналізації провідник зі стрічкою затискаються в спеціальному тримачі, який також клеїться до основи стрічки.