Системи відеонагляду. Відмінність цифрової і аналогової системи відеоспостереження

Системи відеонагляду. Відмінність цифрової і аналогової системи відеоспостереження
Тип обладнання, використовуваного для побудови системи відеоспостереження, дозволяє розділити ці системи на аналогові і цифрові.

Аналоговий вид, як правило, застосовується в разі невеликої кількості об’єктів, за якими необхідно проводити контроль. Особливістю аналогових систем є запис з відеокамер на відеомагнітофон і інший відеореєстратор або пряма трансляція на монітор.

Цифровий вид базується на наявній ЛВС (також нерідко називається IP-рішенням, так як застосовуються IP-камери). Крім IP-камер в конфігурації цифровий СВН використовуються пристрої обробки надходять відеосигналів (мультиплексори або квадратори), пристрої відображення відеоінформації (наприклад, монітори) та, звичайно, записуючі пристрої (відеорекодери і відеореєстратори). Останнім часом в якості пристрою для запису все частіше стали застосовуватися звичайні комп’ютери з жорстким диском (повинен бути великої місткості) або для цих цілей можна використовувати мережеве сховище, картинку же можна виводити на будь-який ПК, підключений до локальної мережі.

Ще однією перевагою цифрової системи відеоспостереження є відсутність необхідності прокладки додаткових комунікацій, для неї використовуються ресурси, які є в наявності практично у будь-якої сучасної компанії, такі як сервери (сховища даних), мережу і т.д. Цифрові IP-системи дозволяють не тільки фіксувати і записувати інформацію, а й аналізувати дані, що надходять, як від відеокамер, так і від датчиків (наприклад, охоронних або пожежних), від зчитувачів системи контролю доступу і т.д. Але і це не межа можливостей цифрових систем відеоспостереження — вони можуть виконувати заздалегідь запрограмовані дії по організації захисту об’єкту, що охороняється за запитом оператора або в автономному режіме.

Типові рішення системи відеоспостереження

Системи відеонагляду. Відмінність цифрової і аналогової системи відеоспостереження

Для правильного і максимально ефективного вибору схеми організації системи відеоспостереження слід звертатися за кваліфікованою допомогою до професіоналів — спеціалістів компаній-інсталяторів систем відеоспостереження. Проте, перед тим як звертатися за допомогою в компанію необхідно визначитися з:

точними розмірами об’єкту, що охороняється;

конкретними вимогами до системи відеоспостереження;

доступним бюджетом;

Системи відеонагляду. Відмінність цифрової і аналогової системи відеоспостереження

Від вищевикладених пунктів буде залежати набір (група) доступного обладнання та схеми організації майбутньої системи відеоспостереження. Ми ж наведемо кілька можливих схем:

1-а схема «Відеокамера — монітор». При використанні такої системи з’єднання здійснюється по коаксіальному кабелю, будь-якої цифрової обробки відеосигналу, при цьому, не відбувається (в цьому цифровий відеорегістраторнет необхідності), так як відеокамера отримує і передає повністю аналоговий відеосигнал.

2-а схема «Відеокамера — цифровий відеореєстратор — монітор». Використання такої схеми передбачає оцифровку сигналу, яка виконується спеціальним пристроєм відеореєстратором (з’єднується з відеокамерою по коаксіальному кабелю). Оцифровка ж сигналу необхідна для:

стиснення (зменшення обсягу) зображення з метою його подальшого запису і зберігання;

забезпечення одночасної роботи відразу з декількома відеокамерами;

реалізації спеціальних додаткових функцій, таких як розпізнавання, детекція та ін.

3-тя схема «IP-камера — Інтернет | ЛВС — ПК | відеореєстратор | сервер — монітор ». Така схема, побудована на базі мережевої архітектури, дає можливість створювати широку розподілену систему відеоспостереження (IP-віденаблюденія), яка дозволяє аналізувати, обробляти дані, а також використовувати додаткові функції, завдяки сучасним інформаційним технологіям.

Варіант на основі моновендорного комплекту

Серед типових рішень поставленого завдання з побудови системи відеоспостереження є варіант використання комплекту пристроїв і виробів, придбаних у одного вендора (компанія, що випускає і поставляє продукти і послуги під своєю торговою маркою або юридична / фізична особа, яка є носієм торгової марки). В цьому випадку набувається або вже готові комплекти системи відеоспостереження (які є практично у всіх компаній-постачальників), або окремі пристрої (з яких згодом буде побудована СВН, наприклад, якщо готовий комплект в повному обсязі задовольняє вимоги до СВН).

Варіант на основі NAS

По-іншому виглядає рішення задачі з використанням мережевих сховищ (NAS). До основних переваг цього варіанта відносяться універсальність і простота побудови і застосування в поєднанні з високою надійністю даних системи. При цьому, велике значення має підтримка повноцінного RAID-масиву (об’єднання декількох дисків в єдине дисковий простір, керованих контролером), можливість застосування дисків з достатньою ємністю і здатністю «гарячої заміни» і, що важливо, доступна вартість зберігання даних. Використання NAS допускає масштабування, що сприяє нарощуванню дискового простору і, відповідно, обсягу інформації, що зберігається в міру необхідності. Головними недоліками таких неспеціалізованих пристроїв є обмежене (мале) кількість обладнання (зокрема IP-камери), яке може бути підтримано, а також відсутність сервісних функцій, функцій конфігурації і управління відеокамерами.

Визначення розміру дискового простору, необхідного для зберігання записаного відео, залежить, перш за все:

від її важливості. Наприклад, в деяких випадках допустимо зберігати архів записів з відеокамер всього за одну добу, а іноді буває недостатньо матеріалу за 2-3 дня;

від якості зображення і режиму роботи камери. Так, в разі роботи відеокамери в імпульсному режимі буде необхідно набагато менше місця, ніж при роботі в постійному режимі (займає найбільше місця). Альтернативним варіантом між вищеописаними режимами є змішаний режим, що характеризується низькою якістю і, відповідно, малим місцем на диску, «до тривоги» і максимально високою якістю «після тривоги», а значить і збільшеним місцем в дисковому просторі. Застосування змішаного режиму дозволить, в загальному, використовувати середній обсяг дискового простору за певне засідання.

Також варто сказати, що орієнтовно, для відображення повноцінного відео досить 15кадрів / сек, що майже не відрізняється від 25кадров / сек (режиму «реального часу»). Відносно співвідношення дозвіл — місце на диску, проглядається наступна тенденція:

Година відео з роздільною здатністю 640 × 480 формату «M-JPEG» займе 1,8Гбайт, добу — 43,2Гбайт. Година відео з тим же дозволом 640 × 480, але формату «MPEG-4» займе вже куди менше — всього 700Мб, а добу — 16,8Гбайт.

Година відео з роздільною здатністю 320 × 240 формату «M-JPEG» займе, відповідно, вполовину менше — 705Мбайт, добу — 16,8Гбайт. Година відео з тим же дозволом 320 × 240 формату «MPEG-4» — приблизно 350Мб, а добу — 8,4 Гбайт.

З огляду на те, що наведені дані досить умовні, настійно рекомендуємо розраховувати і використовувати сховище місткістю, що перевищує розрахункову в 2.5 — 3 рази. Причому, остаточний необхідний обсяг дискового простору найкраще визначити дослідним шляхом за конкретний (можна звітний) період часу використання системи відеоспостереження в необхідному режимі.

Вартість системи відеоспостереження залежить від вартості окремих вузлів системи, таких як камери, відеореєстратори і т.д., а також від вартості власне сховища даних, так як деякі комплекти вимагають наявності комп’ютера з жорстким диском для прикладних програм і спеціалізованого програмного забезпечення, і окремо жорстким диском (дисковим простором) для зберігання відеоінформації та даних, що отримується з відеокамер і датчиків системи.
Крім того, при визначенні бюджету для побудови системи відеоспостереження, не можна забувати про витрати на монтаж і установку устаткування, адже для деяких рішень, наприклад, на основі NAS буде необхідно придбати власне жорсткі диски (більшість NAS продаються без зовнішніх накопичувачів), а також витратитися на ліцензії, необхідні на додатковий модуль відеоспостереження (в разі якщо останній вже не встановлено в NAS). Також не зайвим буде закласти в бюджет СВН витрати, пов’язані з підтримкою і веденням архівів відеозаписів на сервері, наприклад, резервних копій, а також можливої прокладкою додаткових кабелів до мережевих камер, що спричинить за собою розширення необхідного для підтримки комутаційного обладнання (в разі відсутності резервних портів).

Пам’ятайте, що точної суми, достатньої для побудови системи відеоспостереження не призведе вам відразу навіть професіонал, так як вартість надзвичайно залежна від ряду дрібних і глобальних параметрів, визначитися з якими можна лише в процесі спілкування з фахівцями компаній-інсталяторів.