Сповіщувачі в системі охоронної сигналізації. Частина 2

Сповіщувачі в системі охоронної сигналізації. Частина 2
Продовжимо опис різних видів сповіщувачів та їх роль в системі безпеки.

Магнітоконтактні сповіщувачі складаються з магнітоуправляємим датчика на герконі і магніті. Принцип роботи таких сповіщувачів заснований на замиканні / розмиканні спрацьовуванні герметично запаяного в скляну трубку контакту, в момент піднесення до нього магніту, наприклад, в разі відкриття / закриття вікна і т.п. Такі датчики призначені для контролю дверних прорізів, вікон та інших конструктивних елементів. Магнітоконтактні датчики розрізняються за матеріалом з якого вони виготовлені, типу установки і величиною робочого зазору, при якому датчик знаходиться в режимі, черговому режимі. Про ці датчиках ви можете також прочитати в нашому матеріалі «Датчики охоронної сигналізації».

Акустичні сповіщувачі використовуються для виявлення руйнування (розбивання) стекол різних марок, в т.ч. загартованого, трекслойного (т.зв. «триплекс») і навіть армованого. Для досягнення поставлених завдань чутливий елемент акустичних сповіщувачів складається з конденсаторного електретного мікрофона з вбудованим передпідсилювачем на польово транзисторі. Мікрофон дозволяє перетворювати звукові коливання повітряного середовища в електричні сигнали, які надходять з мікрофона на смугові підсилювачі, а далі вже на мікроконтролер, що виробляє аналіз і контроль надійшли акустичних сигналів відповідно до заданого алгоритму, контроль працездатності електронної схеми сповіщувача, а також контроль напруги живлення і формування відповідних повідомлень. Особливістю таких сповіщувачів є необхідність розташування об’єкту, що охороняється ділянки в зоні прямої видимості датчика.

Ударно-контактні сповіщувачі також реагують на руйнування (розбиття) скла різної товщини і типу, але при цьому стійкі до коливань і воздейтсвия, що не призводить до руйнування, наприклад, коливань при роботі транспорту або ударного обладнання, грому і т.д. В основі роботи ударно-контактних сповіщувачів лежить принцип реєстрації розмикань рухомих контактів датчика вібрації, що виникають в момент руйнування скла. При цьому сповіщувач фіксує виникнення двох поздовжніх і поперечних високочастотних коливань скляного полотна в разі розбивання.

Ємнісні сповіщувачі дозволяють реєструвати швидкість і тривалість зміни ємності чутливого елемента (підключення до сповіщувача предмети, розміщені в отворі, що знаходиться під охоронною системи). Як результат, датчик формує сигнал «Тривога» в разі зміни електричної ємності охороняється металевого предмета по відношенню до землі, що може бути викликано наближенням, зокрема, людини до охоронюваного об’єкту.

Як правило, ємнісні сповіщувачі застосовуються для контролю території, периметра об’єкта за коштами натягнутих проводів (в момент торкання або наближення до об’єкта ємність схеми збільшується і датчик формує сигнал «Тривога»).

Вібраційні сповіщувачі застосовуються для захисту об’єктів від проникнення в результаті руйнування будівельних конструкцій, наприклад, цегляних, дерев’яних або бетонних стін, перекриттів, сейфів, металевих шаф і т.д. В основі роботи вібраційних сповіщувачів лежить п’єзоелектричний ефект, який полягає в зміні електричного сигналу при вібрації пьезоелемента. При цьому, електросігнал, пропорційний рівню вібрації, схемою сповіщувача посилюється і обробляється за спеціальним заданим алгоритмом, що відокремлює руйнівний вплив від звичайної звукової перешкоди.

Як правило, вібраційні датчики використовуються в охоронній системі у вигляді тривожних кнопок або педалей в непомітних місцях (під столом або поруч з касою), а формується сигнал «Тривога» надходить прямо на пульт центрального спостереження організації, під охороною якої знаходиться об’єкт. Крім того, для посилення захисту від нападу нерідко застосовуються т.зв. «Ляльки», що імітують грошову упаковку з встановленими всередині капсулами сльозоточивої та фарбувального дії. «Лялька» спрацьовує в результаті натягу нитки із зусиллям 50-100г, викидання спеціальної композиції, що поєднує подразнюючу дію і розпорошення рідкого фарбувального складу, який не можна змити з шкірного покриву 2-4 діб.

Поєднані і комбіновані сповіщувачі забезпечують одночасний контроль відразу двох різних зон. Розрізняють декілька варіантів подібних сповіщувачів, виконаних на базі загального реле або двох незалежних виконавчих реле, кожне з яких відповідає своєму каналу виявлення. Комбіновані сповіщувачі дозволяють виявляти поява людини в охоронній зоні, при цьому спрацьовують обидва канал виявлення причому в довільній послідовності, а сигнал «Тривога» формується в результаті розмикання контактів вихідного реле.