Як зробити бізнес безпечним

 

Як зробити бізнес безпечним

Оскільки будь-який бізнес — це перш за все робота з людьми, здоровий глузд вимагає ретельно перевіряти нових співробітників. І хоча такі перевірки в Україні ще не стали повсюдними, більшість власників компаній, піклуючись про збереження матеріальних цінностей і секретних даних, або створюють власну службу безпеки (СБ), або залучають професіоналів ззовні. Перший підхід характерний для великого бізнесу, другий — для дрібного і середнього. Розглянемо переваги обох підходів з тим, щоб визначити, що краще: своя СБ або аутсорсингові послуги.

Один з безперечних плюсів своєї СБ — то, що вона є частиною компанії, і її співробітники, працюючи багато років, знають всі нюанси роботи та всіх співробітників. Однак і їх все знають, і, головне, знають конкуренти, які, придивившись до співробітників СБ, можуть знайти слабке (читай — корисливе) ланка, яке продасть всі комерційні таємниці. А ось професіонали з боку нікому не відомі «в обличчя» — крім того, хто їх наймає.

Тривала робота в СБ однієї компанії кілька звужує кругозір її співробітників, і вони цілком можуть втратити нову махінацію або шахрайську схему, тоді як незалежні детективи добре обізнані про всі злочинних новаторства, оскільки стикаються з різними ситуаціями і володіють багатим і різнобічним досвідом.

Зміст СБ обходиться недешево, при тому, що свої безпосередні функції вона виконує далеко не щодня. А може і не виконати в повному обсязі, пославшись на відсутність потрібного пункту в посадовій інструкції. На цьому тлі чітко видно такі переваги детективів-фрілансерів, як:

економія коштів: їм платять лише за ті послуги, які вони надали;
відсутність суб’єктивності і особистого фактора: з працівниками компанії їх нічого не пов’язує, вони їх бачать в перший і останній раз;
широкий спектр послуг: вони можуть перевірити і підрядників, і клієнтів, не кажучи про конкурентів;
багатий досвід;
різноманітність методик і технологій, можливість провести найрізноманітніші перевірки.

Таким чином, своя СБ не завжди виправдовує покладені на неї надії, а для малого бізнесу її зміст і зовсім непосильно. При цьому нехтування заходами безпеки — величезний ризик для будь-якої компанії незалежно від її розміру.

Загрози для малого бізнесу

Намагаючись мінімізувати витрати, власники малого бізнесу, як правило, самі виступають і рекрутерами, і детективами, довіряючи своїй інтуїції і життєвому досвіду. А адже найм нечесного на руку співробітника для невеликої компанії тягне за собою куди більш небезпечні наслідки, ніж для величезного концерну. Наприклад, якщо в «Райффайзен Банк Аваль» користувався абсолютною довірою економіст вкрав півмільйона гривень, то це злочин хоча і завдало банку збиток, але не привело до його закриття, в той час як крадіжка навіть в п’ять разів меншою суми може буквально знищити малий бізнес.

Ще одна особливість малого бізнесу — складність здійснення контролю на належному рівні, тому що один власник фізично не зможе за всіма угледіти. Ось і залишається сподіватися на людську порядність, а якщо не пощастить, зазнавати збитків, хоча рішення проблеми поруч, і полягає воно в зверненні в детективне агентство, здатне за 300 гривень перевірити і нового, і «старого» співробітника. До речі, така перевірка не завадить і великої компанії, якщо своя СБ не встигає або є сумніви в її об’єктивності.